V sodobnih stanovanjih so tlorisi po navadi odprti, kuhinja, jedilnica in dnevna soba so pogosto skupaj v enem večjem prostoru, morda med sabo ločeni le z delnimi nišami. Takšni dinamični prostori pa so pogosto izziv za umestitev klimatske naprave, ki skrbi za idealno notranjo klimo. Pri podjetju Vitanest smo se pozanimali, kakšne klimatske naprave so najboljša izbira za takšne primere.
Kot pravijo strokovnjaki s področja ohlajevanja in ogrevanja prostorov ter zastopniki za klimatske naprave Mitsubishi Electric, so za večje in razgibane prostore najprimernejše kanalske in kasetne klimatske naprave, katerih umestitev pa je treba pravočasno načrtovati s projektantom strojnih inštalacij, saj se najpogosteje vgrajujejo v sklopu konstrukcije visečega stropa. Največ načrtovanja zahteva kanalski tip, kjer se poleg lokacije notranje enote načrtuje tudi razvod kanalov in rešetk za izpih zraka izpod stropa v prostore, ki jih želimo klimatizirati. Medtem ko so kasetne klimatske naprave, ki jih predstavljamo v nadaljevanju, preprostejše za vgrajevanje.
Kasetne klimatske naprave so dobavljive tako v enojni izvedbi za klimatizacijo enega prostora kot v multi izvedbi, kjer na eno zunanjo enoto povežemo več notranjih enot pri čemer lahko v sistem poleg kasetne enote vključimo tudi druge tipe, na primer stenske, stropne ali talne. Zunanje enote klimatskih naprav Mitsubishi Electric se lahko namestijo na streho objekta, saj je razdalja med notranjo in zunanjo enoto do 80 metrov, ali skrijejo za rešetko.
Pri kasetnih klimatskih napravah poteka klimatizacija neposredno iz notranje enote prek štirih deljenih loput, zato je ključno določiti primerno lokacijo in na tej osnovi pravilno dimenzionirati njeno moč. Usmerjanje zraka iz štirih ločenih loput in smeri ter natančno stopnjevanje vrtljajev ventilatorja sta temeljni lastnosti kasetnih klimatskih naprav Mitsubishi Electric. Obe lastnosti omogočita vrhunsko obvladovanje zračnega toka, zato je ta tip klimatskih naprav idealen za hlajenje in ogrevanje večjih in razgibanih prostorov.
Mitsubishi Electric je poleg tega razvil še dodatno tehnologijo za zaznavanje oseb in njihovega položaja v prostoru, imenovano 3D i-see senzor. Logika delovanja naprave namreč potrebuje informacijo o položaju oseb v prostoru, saj glede na to izdaja natančne ukaze loputam, lamelam in ventilatorju. S tem senzorjem so serijsko opremljene stenske klimatske naprave serije MSZ-LN, opcijsko pa se jih lahko naroči tudi pri štiri smernih kasetnih napravah serije SLZ in PLA. Monter senzor vgradi v enega od vogalov maske klimatske naprave.
V načinu hlajenja ni priporočljiva izpostavljenost telesa neposrednemu toku hladnega zraka, a se temu lahko izognemo z načrtovano umestitvijo naprave v prostor in izbiro tipa naprave glede na namestitev. Senzor z infrardečimi žarki ponuja še večje udobje. Med vrtenjem levo-desno namreč skenira, pregleduje prostor in zbira podatke. Glede na zbrane podatke in nastavitve naprava lahko aktivira različne načine delovanja:
- Indirektni ali direktni zračni tok: Glede na položaj oseb je možno izbrati neposreden ali posreden tok za vsako od štirih loput posebej. Pri neposrednem se zračni tok usmeri vodoravno pod strop in je s tem odpravljena možnost nezaželenega hladnega pihanja v osebo. V načinu gretja pa se tok zraka usmeri neposredno tja, kamor je najbolj potrebno.
- Enakomerno razporejanje zraka: V običajnem načinu lopute nihajo in razporejajo zrak po vsem prostoru. Pri enakomernem načinu senzor beleži gibanje oseb in položaj pohištva ter učinkovito pošilja zračni tok v željene dele prostora.
- Varčevanje energije pri praznem prostoru: Vgrajena tipala vsake tri minute zaznavajo in beležijo položaj oseb v prostoru. Senzor tako zazna tudi to, da v prostoru ni nikogar, in avtomatsko preide v varčevalni način delovanja. Po 10 minutah zmanjša porabo energije za 10 odstotkov in za 20 odstotkov v naslednji uri. Zakasnitve za prehod med varčevalnimi načini so nastavljive v razmiku od ene do treh ur. Glede na število oseb je možno izbrati delni varčevalni način ob 30-odstotni zasedenosti, polni varčevalni način ali izklop ob praznem prostoru. Ko senzor zazna, da v prostoru ni nikogar, se klimatska naprava izklopi.
Sezonske nastavitve učinkovito varčujejo energijo s preklapljanjem med hlajenjem, gretjem in ventilacijo. Z uporabo ventilacije lahko na primer varčujemo tudi pri ogrevanju, ko je dosežena nastavljena temperatura prostora. Takrat naprava zaokroži zbrani topel zrak izpod stropa po celotnem prostoru do višine prisotnih oseb. Kasetne klimatske naprave namreč ogrevajo prostore tudi do zunanje temperature -10° Celzija.

Še več informacij o izbiri prave klimatske naprave za vaše potrebe in ustrezno klimatiziranih prostorih poiščite na spletni strani www.idealnaklima.si.
Fotografije: Vitanest
Sponzorirana vsebina