Stanovanje na Njegoševi cesti v Ljubljani se nahaja v večstanovanjski stavbi iz leta 2009. Ker je bilo zelo nepraktično opremljeno, z utesnjenim jedilnim prostorom, preveliko zofo in premajhno garderobno omaro, prav tako pa ni bilo prostora za televizor, so se lastniki odločili za temeljito prenovo, nad katero je bdela arhitektka Elida Hostnik.
Razlog za celovito prenovo dobrih 36 m2 velikega stanovanja z enoposteljnim kabinetom so bile tudi dotrajane talne obloge in odsluženo pohištvo, glavni cilj pa je bil znotraj kvadrature povečati nastanitvene kapacitete, dvigniti udobje bivanja, hkrati pa prostor narediti kar se da privlačen.
»Načrt prenove je obsegal rušitev kabineta, pri čemer je bil na novo vzpostavljen »open space«. V ta prostor je bila nato vstavljena lesena zastekljena spalna niša z zakonsko posteljo za dva ter pod njo izvlečna francoska postelja za eno do dve osebi,« opisuje arhitektka.
Zastekljeni spalni kubus se odpira v dnevnobivalni del in se ga lahko vizualno zastre s parom zaves ali pa je odprt in tako del dnevnega prostora kot kotiček za branje ali gledanje televizije. S tem so se izognili potrebi po veliki zofi, ki je prej »grozila« sredi prostora, ter povečali dnevno sobo, kjer sedaj stojita dva počivalnika.
Prvotno pozicijo kuhinje z otokom so sicer ohranili, odstranili pa samostojno jedilno mizo. Staro pohištvo so zamenjali s po meri izdelanim kuhinjskim nizom ob steni ter družabnim kuhinjskim otokom, ki vključuje kuhališče na eni ter polkrožno mizo za vsaj štiri osebe na drugi strani otoka. »Zavese, ki zastirajo spalno nišo, lahko uporabimo za zastiranje kuhinjskega niza in s tem vzpostavimo zanimiv ambientalni učinek ali pa jih ustavimo v coni hodnika ter tako skrijemo pogled z vhodnih vrat,« pojasni arhitekta.
Garderobno omaro, ki je prej stala v dnevni sobi in do katere je bil otežen dostop mimo zofe, so prav tako odstranili. S spalno nišo in njenim odpiranjem v dnevni prostor se je namreč ob vhodu sprostil nov prostor za garderobno nišo oziroma »walk-in« omaro, kjer so nameščeni tudi obešalniki za dnevna oblačila in police za obutev. Hodnik je tako lažje prehoden in zaradi zastekljene spalne niše tudi osvetljen.
Prenova se zaključi v kopalnici, kjer so delno zamenjali vodovodne inštalacije, sanitarno keramiko ter vso stensko in talno keramiko, pohištvo pa je izdelano po meri.
»Za vrati smo pridobili mikro utility, kjer je prostor za pralno-sušilni stroj, omaro za čistila ter pripomočke za čiščenje in likanje. Dodali smo nov sanitarni parapet, nad njega pa vgradili omarico z osvetljenim ogledalom, medtem ko je bila armatura tuša zaradi funkcionalnosti prestavljena na drugo steno,« sklene arhitekta, ki še pove, da je za prenovo poskrbelo podjetje iz Grosuplja po sistemu na ključ. Skupaj z mizarskimi deli je potekala od začetka februarja do sredine junija 2024.
Arhitektura: Elida Hostnik, dipl. inž. arh.
Fotografije: Matic Sonnenwald