Spremljamo prenovo blokovskega stanovanja, ki šteje skoraj 50 let in je veliko 40 m2. Ker prostora ni v izobilju, je bilo potrebno dobro prostorsko načrtovanje, da bo v prenovljeni obliki ponujalo čim boljšo kakovost življenja. Poglejmo, kako je arhitektki uspelo izkoristiti dobesedno vsak centimeter.

Arhitektka Maja Pisanec Premrl že takoj na začetku pove, da lahko majhen prostor vizualno povečamo na različne načine. Pri prenovi majhnega stanovanja v Škofji Loki so 4 m2 dejansko pridobili s tem, ko so zaprli balkon in tako povečali dnevno-bivalni del za lažjo umestitev sedežne garniture in jedilne mize. Vse drugo pa so bili triki, ki sicer kvadrature niso spreminjali, so jo pa vizualno raztegnili.

»Prvi od teh, ki bi jih omenila, je razsvetljava, ki smo se jo lotili razpršeno. Poskušali smo čim bolj razpršiti vire svetlobnih teles, tako da ni v enem prostoru samo ena centralna svetilka, ampak da naredimo prehajanje mehkobe svetlobe po celem prostoru. Gre za točkovne luči, ki  smo jih na spuščen strop razvrstili smiselno glede na uporabnost. Druga stvar pa je, da smo naredili tudi nekaj svetlobnih kaskad v samem spuščenem stropu, kar zopet dvigne prostor, da deluje malo večji, malo bolj lahkoten.«

Naslednji element, ki prav tako optično poveča prostor, so steklene površine oziroma konkretno ogledala, ki se pojavljajo povsod. Zatemnjeno steklo so namestili celo na drsna vrata in tako se s pomikanjem levo in desno pomika tudi globina prostora.

Še največ pa pri majhnih stanovanjih pomeni dobra izkoriščenost vsakega centimetra površine. Ta se pokaže že takoj ob vstopu, saj je predprostor z dveh strani obdelan z omarami. Z ene strani je omara za čevlje, ki so jo dvignili od nivoja tlaka, zato da se lahko pod njo pospravi dnevne čevlje. Drugi del omare je malo globlji ter je namenjen hranjenju plaščev in jaken, v njem pa je skrit tudi izvlečni sedež, da se ob obuvanju in sezuvanju lahko udobno sedi. Prostor za vrati je obložen z letvicami, na katere so namestili še nekaj obešalnikov. V stanovanju tudi ne manjka tako imenovanega večfunkcijskega pohištva.

»Prva večfunkcijskost opreme so gotovo drsna vrata, ki služijo trem prostorom. So vrata med vežo in kuhinjskim prostorom. Potem lahko ločujejo osrednji jedilniški prostor z mini utilitijem, prek katerega prehajamo v spalnico. Na tem delu pa imamo že nova drsna vrata, ki ločijo spalni del od utiliti prehoda in hkrati tudi spalni del od kopalnice. Z odločitvijo za drsna vrata smo pridobili tudi veliko prostora, ker navadna nihajna vrata pri odpiranju zavzamejo precej prostora, tukaj pa smo se temu izognili.«

Večfunkcijski je tudi regal med jedilnico, kuhinjo in dnevnim prostorom, v katerem je skrita klimatska naprava. S strani so globino regala izkoristili za dodatne shranjevalne površine z izvlečenimi kolonami, kamor se lahko pospravijo živila, steklenice in vse tisto, kar ne spada v hladilnik. Regal v dnevnem prostoru ob novem oknu skriva delovno mizo, ki je izvlečna, v luči dobrega izkoristka prostora pa je organizirana tudi kuhinja.  

»V kuhinji smo izvedli polotok, na katerega smo umestili kuhališče. Ker je zdaj na drugi poziciji, kot je bila prvotno, nimamo izhoda za kuhinjsko napo, zato smo morali izbrati vrsto kuhališča z že integrirano napo, ki zrak reciklira in ga potem zopet spušča prek filtrov nazaj v prostor. V kuhinjo, ki ni ravno največja, smo morali spraviti tudi kar nekaj kuhinjskih aparatov, tako da smo na začetku pozicionirali velik hladilnik, vse zgornje omarice smo zaprli do stropa. V spodnjih omaricah imamo prostor za shranjevanje krožnikov, kozarcev, skodelic in podobnih zadev. Poleg korita je integriran pomivalni stroj, pod pečico pa smo skrili še zamrzovalno omaro.«

Pečica je parna, odlikujejo jo kakovostne steklene površine, večstopenjska osvetlitev notranjosti ter upravljanje, ki brez gumbov in ročajev poteka prek velikega zaslona na dotik. Prednastavljeni programi omogočajo odlične rezultate peke, čeprav se hkrati pečejo jedi na vseh treh ravneh. Pečica se samodejno čisti, prav tako samodejno odvede paro iz notranjosti, preden se odprejo vratca. Filter z ogljem pa nevtralizira neprijetne vonjave.

Z oglenim filtrom je opremljeno tudi kuhališče, ki paro in maščobne delce izsesa na mestu, kjer nastanejo. S tem ni potrebe po napi, ki zastira pogled na lonce in ovira komunikacijo kuharja z gosti ali družinskimi člani. Kuhališče se ravno tako upravlja na dotik, njegova posebnost pa je še ta, da ima dve veliki indukcijski polji razdeljeni na štiri dele, ki samodejno zaznavajo velikost posode ali se po potrebi pri velikih loncih združijo.

Spalnico in kopalnico bi lahko opisali kot 2 v 1. Hkrati sta ločeni in povezani, vseeno pa razkošni v svoji majhnosti. »V spalnici smo se odločili, da bomo posteljo malo dvignili od tal, zato da je videti lebdeča. Vse, kar je malo dvignjeno od tal, deluje bolj lahkotno in avtomatsko imamo občutek, da je prostor večji. Garderobne omare smo pozicionirali po celi niši in jih pustili v beli barvi, zato je prostor manj obremenjen in deluje bolj lahkoten. Ravno tako smo v spalnici ob posteljnem hrbtišču, ki smo ga izvedli do stropa, naredili v spuščenem stropu tudi svetlobno kaskado, ki zopet dvigne prostor in da občutek lahkotnosti. Za kopalnico pa smo želeli »bum efekt«, zato smo se odločili za črno. Da pa ne bo samo črna, smo v tuš kabini izbrali prav posebno tapeto z malo bolj umetniškim pristopom dekorja, ki je primerna za mokre prostore, tako da niti nimaš občutka, da si stopil v kopalnico in te ne utesnjuje.«

Tapeta v pršnem prostoru je magnet za oči, ki kopalnici da dušo, začini njen slog in jo poživi. Premazana je s posebnim lakom, ki se na njej strdi in je neprepusten za vodo, zato ni bojazni, da bi se odlepila od stene ali kakorkoli poškodovala. Drugod je položena črna keramika, ki v kombinaciji s furniranim pohištvom ter zlatimi armaturami in dodatki učinkuje glamurozno, celo hotelsko.

Na prostornost pa ne nazadnje vplivajo tudi zaključki pohištva in dobro organizirane hojnice med prostori. »Ostri vogali, denimo med mizo in TV-regalom, zelo hitro povzročijo, da se človek udari, in če mi te oblike malo zaokrožimo, je veliko bolj prijetno že na pogled, bolj mehko deluje in je tudi bolj praktično. Ravno tako smo pri spalnici zaokrožili nočne omarice, da malo zmehčamo to prehodnost v dnevni prostor,« sklene arhitektka, ki resnično zna čarati s centimetri. Z zaobljenimi linijami, večfunkcijskim pohištvom, ogledali in razpršeno uporabo svetil ji je uspelo občutek velikosti ustvariti tudi tam, kjer je ni.  

V naslednjem tednu pa ne spreglejte predzadnjega dela prenove, v katerem se bomo posvetili izboru materialov in barv, ki so začimba vsakega doma. 

Fotografije: arhiv lastnikov, Miran Kambič