V enem izmed ljubljanskih okrožij se nahaja stanovanje, kjer les v različnih oblikah in odtenkih ustvarja občutek topline in domačnosti. Arhitekta, mlad par Sara Škarica in Matic Pantar, sta pri zasnovi interjerja za mlado družino združila naravne materiale s funkcionalnostjo in prefinjenimi detajli, ki prostoru dajejo unikatno podobo.
Les kot osrednji element oblikovanja
Les prežema celotno stanovanje ter se pojavlja v različnih oblikah in niansah. V kuhinji so viseče omarice nad kuhališčem prebarvane v oplesk, da se zlijejo s stenami in ne delujejo vizualno pretežko. Spodnje kuhinjske omarice so oblečene v hrastov furnir, ki ustvarja topel prehod med kuhinjo in dnevnim bivalnim prostorom. Poseben kontrast predstavlja jedilna miza iz temnega lesa, ki doda globino in eleganco. Jedilna miza se delno potisne pod kuhinjski otok, tako da zavzame čim manj prostora. Kadar pa potrebujejo večjo mizo, jo lahko izvlečejo in za njo posedejo tudi večjo družbo.
Odprt bivalni prostor sestoji iz kuhinje, jedilnice in dnevne sobe, kjer dominirajo preproste linije in naravni materiali. Hrastov parket v širših ploščah mehko povezuje prostore in prinaša občutek prefinjene tradicije. V dnevni sobi se motivi narave nadaljujejo v obliki preproge in dekorativnih blazin, ki nosijo prepoznaven vzorec irske oblikovalke Orle Kiely.
Spalnica: skrit garderobni prostor in mehki kontrasti
Spalnica je oblikovana kot umirjeno zatočišče, kjer prevladujejo nevtralni toni in mehke teksture. Arhitekta sta garderobni prostor umestila za vzglavje postelje, ki služi kot hrbtišče skritih omar. Oblazinjeno vzglavje mehča ravne linije prostora in doda občutek udobja. V spalnici ima posebno mesto tudi lepotilna mizica oziroma delovni kotiček, oblečen v tapeto z motivom Orle Kiely. Ta subtilen detajl povezuje interjer s preostalimi prostori stanovanja in vnese osebno noto.
Otroški sobi: funkcionalnost in igrivost
Otroški sobi sta zasnovani za osnovnošolki, sestri dvojčici, in sta skoraj identični, a se razlikujeta v detajlih. Tapete igrajo ključno vlogo pri vizualni podobi sob – ena soba ima tapeto s sivimi vzorci, druga pa s kombinacijo rožnatih in sivih geometričnih vzorcev. Tapeta je diskretno umeščena na steno ob postelji, kar dopolnjuje lesene površine in ustvarja umirjeno vzdušje.
Funkcionalna zasnova omogoča prilagajanje prostora rastočim potrebam otrok. Postelje širine 140 cm zagotavljajo udobje, prostorne pisalne mize ponujajo dovolj prostora za učenje in ustvarjanje, medtem ko skrbno načrtovane shranjevalne enote poskrbijo za red in organiziranost.
Tapete kot povezovalni element interjerja
Tapete se ne pojavljajo le v otroških sobah, temveč tudi v drugih delih stanovanja. V spalnici so uporabljene na lepotilni mizici, nekateri elementi pohištva, kot so fronte vrat, pa so prav tako oblečeni v tapete. To ustvarja vizualno kontinuiteto in povezuje prostore v harmonično celoto.
Stanovanje tako ni le prostor za bivanje, temveč dom, kjer se funkcionalnost prepleta s toplino naravnih materialov in skrbno izbranimi detajli. Poudarek na lesu, trajnostnih rešitvah in prefinjeni estetiki ustvarja interjer, ki odraža sodoben način življenja in globoko povezanost z naravo.
Arhitektura: Sara Škarica in Matic Pantar
Članek je nastal v sodelovanju z javno agencijo SPIRIT Slovenija ter s finančno podporo in sodelovanjem Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport.
Več >>> www.uporabimo-les.si
Fotografije: Domen Košir
Sponzorirana vsebina