Arhitekturni festival Odprte hiše Slovenije (OHS) bo letos že šestnajsto leto odprl vrata kakovostne slovenske arhitekture po vsej državi. Dogodek bo potekal od 11. do 13. aprila, brezplačno in pod vodstvom strokovnjakov pa si boste lahko ogledali preko 70 arhitekturnih projektov. Med njimi tudi dom nekdanjega odličnega košarkarja Jaka Lakoviča.
»Arhitekturo lahko razumemo šele, ko jo obiščemo. Festival OHS je izjemna priložnost, ki vsakomur omogoča, da si brezplačno ogleda zasebne domove, pisarne, zavode ali ključne objekte iz zgodovine slovenske arhitekture. Šele, ko te prostore začutimo v merilu ena na ena, lahko za hip potešimo svojo prostorsko radovednost. Sicer nedostopni objekti strokovni in splošni javnosti vedno znova odstirajo daljnosežnost kreativnega potenciala ustvarjalcev in dobre kulture gradnje,« vabi strokovna žirija, ki je sestavila letošnji festivalski program: Tina Gregorič (arhitektka in profesorica), Ana Grk (arhitektka), Jure Henigsman (arhitekt in raziskovalec), Andraž Keršič (arhitekt, raziskovalec, kustos in pedagog) in Mateja Kurir (filozofinja in raziskovalka).
Vstopili boste lahko v zasebna stanovanja in enodružinske hiše, kot je hiša košarkarja Jake Lakoviča, ki smo jo predstavili tudi v Ambientih. Prav tako si boste lahko ogledali izbrane izobraževalne in kulturne ustanove ter poslovne in turistične objekte. Na Dvoru pri Žužemberku si boste lahko ogledali Prenovo Auerspergove železarne, v katero so umestili Interpretacijsko – informacijski center območja Natura 2000. Vrata odpira Center starejših KO-RA v Ravnah na Koroškem. Na Gorenjskem si boste lahko ogledali čudoviti Alpski hiši in Vhodni objekt v Sotesko Vintgar. V sklopu festivala se boste lahko udeležili tudi ogleda gradbišča Centra Rotovž v Mariboru, organizirajo pa tudi voden ogled po Pokopališču Ankaran. Na arhitekturna vodenja vabijo tudi v Celje, kjer si boste lahko pod vodstvom arhitektov ogledali prenovljeno Fotohišo Pelikan in se sprehodili po Grajskih poteh.
Cilj festivala OHS je odgovorno ravnanje s prostorom. Skozi osebno izkušnjo želi vsakomur približati vrednote kakovostne arhitekture in spodbuditi aktivno vključevanje v dialog o grajenem prostoru. Izpostavlja primere dobrih praks, ki ponujajo rešitve za družbene, ekonomske in okoljske izzive, s katerimi se soočamo.
Osrednja tematika letošnjega festivala je Dediščina za prihodnost. Prevprašuje pojem dediščine v kontekstu prostora in arhitekture, njeno razumevanje in vrednotenje ter pomen za prihodnost. Vabi k raziskovanju stavb in prostorov ter njihovih zanimivih zgodb. Od inovativnih pristopov k ohranjanju, iskanju ravnotežja med spoštovanjem tradicije in lokalnih posebnosti ter upoštevanjem in prilagajanjem na kompleksne izzive sodobnosti.

Festival OHS se v letu 2025 pridružuje praznovanju 160-letnice rojstva pomembnega slovenskega arhitekta Maksa Fabianija. V festivalskem programu bodo zato nekaj vodstev namenili tudi predstavitvi njegovih del. V Ljubljani se bodo obiskovalci lahko udeležili arhitekturnega sprehoda po Fabianijevi Ljubljani in si ogledali stavbo Mladike, v Štanjelu pa organizirajo vodstvo po Ferrarijevem vrtu.
Celoten program festivala Odprte hiše Slovenije 2025 je objavljen na spletni platformi OHS. Prijave na oglede in vodenja so obvezne in mogoče od 2. aprila dalje.