V idili jugozahoda Norveške, natančneje v kraju Ogna, boste med pogledom v krošnje dreves opazili subtilno arhitekturno stvaritev, ki se s svojo obliko poklanja dediščini hišic na drevesu. Trekronaa, hišica na drevesu in delo arhitekturnega biroja Arkitekt Manuela Hardy AS, se namreč nahaja med veličastnimi borovci tega odmaknjenega kraja.

Kraj Ogna, ki leži na južnem delu norveške regije Rogaland, slovi po svojih čudovitih peščenih plažah in razgibani obalni krajini. Zato ni čudnega, da si številni omislijo počitniško hišico prav v tem delu Norveške. Ena izmed teh je tudi hišica Trekronaa, ki je poklon arhitektovim otroškim spominom na plezanje po drevesih in raziskovanje narave. Zasnovo hišice navdihujejo naravne oblike in forma borovega storža, ki se odraža v jasni geometriji stavbe.

Hišica je dvignjena med krošnje dreves in sloni na treh nagnjenih jeklenih »nogah«, ki poudarjajo njen lahkoten in hkrati robusten videz. Kljub moderni konstrukciji, ki počiva na jeklenem okvirju, pa se popolnoma zlije z okoliškim gozdnim ambientom. To so arhitekti dosegli tudi z uporabo pretežno lokalnih materialov, ki so dodatno prispevali k ohranjanju ekološkega ravnovesja.

Hišica je velika le približno 15 kvadratnih metrov, zato je njena notranjost še toliko bolj premišljeno zasnovana, da vključuje vse potrebne funkcije za udobno bivanje. Notranjost sestoji iz enega samega prostora, ki združuje kuhinjo, jedilni in bivalni kotiček ter intimno spalno območje. Prostorska omejitev je bila spretno rešena z dvižnim ležiščem in pametno razporeditvijo elementov, kar omogoča funkcionalno in hkrati estetsko prijetno uporabo prostora. V notranjosti hišice prevladuje les, ki ustvarja prijetno, toplo vzdušje, hkrati pa povezuje notranjost s širšo okolico.

Naravna svetloba je eden ključnih elementov zasnove – v notranjost vstopa skozi velika okna, ki omogočajo čudovite poglede na okoliški gozd in nežno osvetljujejo prostor. Zaradi velikih zasteklitev pa se zdi, da je meja med zunanjim in notranjim skoraj izbrisana, kar gostom omogoča neposreden stik z naravo četudi iz zavetja udobnega interjerja.

Arhitektura hišice ni ostala neopažena, saj je objekt prejel več arhitekturnih nagrad in nominacij za inovativno zasnovo in uporabo naravnih materialov. Arhitektom je namreč na pičlih nekaj kvadratih uspelo združiti otroško igrivost s trajnostno naravnano arhitekturo.

  • Arhitekti: Manuela Hardy AS
  • Lokacija: Ogna, Norveška
  • Uporabna površina: 15 m2
  • Projektno leto: 2021

Fotografije: Anne Bråtveit, Hugo Lütcherath, Lise Bjelland, Manuela Hardy, Pål Christensen