V sklopu sejma Dom je na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani potekala podelitev Znaka kakovosti v graditeljstvu (ZKG), najvišjega slovenskega certifikata za dovršene in trajnostne gradbene rešitve. Priznanje, ki ga podeljuje Gradbeni inštitut ZRMK, potrjuje preseganje standardov na področju kakovostne gradnje.

Letošnja nagrajenca sta podjetje iQwood za razvoj masivnih lesenih nosilnih elementov brez lepil ter samostojni podjetnik Domen Ovsenik za izvedbo obnove in menjave stavbnega pohištva na stavbah kulturne dediščine. Oba prejemnika izstopata po trajnostnem pristopu in skrbnem upoštevanju gradbenih zahtev, ki prispevajo k boljši kakovosti bivanja.

Podjetje iQwood je s svojo inovacijo – nosilnimi lesenimi konstrukcijami brez lepil in kovinskih spojnikov – naredilo velik korak v smeri ekološke gradnje. Njihovi stenski in stropni elementi, izdelani iz smrekovega lesa in listavcev, so povezani izključno z bukovimi mozniki in lesenimi vijaki, kar omogoča brezogljično gradnjo ter hkrati zagotavlja visoko stabilnost, požarno odpornost in toplotno izolacijo.

Sistem iQwood je prepoznan tudi na evropski ravni, saj ima Evropsko tehnično oceno (ETA-14/0334), pridobljen patent ter več mednarodnih nagrad, med njimi German Innovation Award in priznanje GZS za inovativnost. Z uporabo slovenskega lesa s certifikatom FSC ter možnostjo ponovne uporabe elementov po koncu življenjske dobe podjetje odpira vrata trajnostni prihodnosti v gradbeništvu.

Podjetje Mizarstvo in profiliranje lesa Domen Ovsenik pa se specializira za obnovo in menjavo stavbnega pohištva na objektih kulturne dediščine. S svojimi mojstrskimi rokami obnavljajo in restavrirajo okna, vrata, polkna in pohištvo ter pri tem uporabljajo starodavne tehnike obdelave lesa. Njihovo delo temelji na spoštovanju izvirnih detajlov, prilagajanju tradicionalnih tehnik sodobnim zahtevam ter sodelovanju s spomeniško službo. Posebnost njihove obdelave lesa so naravne metode zaščite, kot je japonska tehnika žganja lesa Shou Sugi Ban, ki podaljša trajnost materiala, ter premazi na osnovi borove smole, ki ščitijo les pred vlago.

Domen Ovsenik in njegova ekipa sta sodelovala pri obnovi pomembnih zgodovinskih objektov, kot so Center Rog v Ljubljani, Sokolski dom na Bledu, benediktinski samostan sv. Nikola v Trogirju in celo pri projektu Highgrove v Angliji, kjer domuje britanski kralj Karel III.

Naslovna fotografija: Oskar Šušteršič