Vse pogosteje se srečujemo z gosto gradnjo enodružinskih hiš, kjer poleg zazidane površine in funkcionalnega dvorišča ostane le majhen vrt. Kako ga oblikovati, da bo hkrati lep in funkcionalen?

Integralno oblikovanje

Vrt obravnavajte kot celoto, ne le kot skupek posameznih elementov. Pri načrtovanju prav tako upoštevajte dolgoročno vizijo, ne le trenutne potrebe. Začnite z načrtom in seznamom želja. Označite najlepše razglede in razmislite, katere poglede (na primer proti sosedom) želite skriti – to lahko dosežete z zasaditvijo ali vrtnimi strukturami, kot so pergoleograje ali vzpenjavke. Koristen je tudi moodboard, s katerim že na začetku jasno izrazite svojo vizijo in se je držite skozi celoten proces. Pogosta napaka je ločevanje vrta od arhitekture doma. Najbolj harmonični vrtovi so podaljšek bivalnega prostora, usklajeni z njegovo zasnovo, barvami, materiali ter družinskimi potrebami in željami.

Maksimalni izkoristek prostora

Tudi majhen vrt potrebuje strukturo. Jasno definirani volumni, prehodi in poudarki ustvarjajo dinamičen, a urejen prostor. Zelenica naj bo enotna, ob robovih (bodisi ob parcelni meji bodisi ob hiši) pa lahko uredite različne kotičke: pergolo, letno kuhinjo, okrasni in zelenjavni vrt, prostor za druženje ali gugalnik pod drevesom. Povezuje naj jih zanimiva vrtna pot.

Ključno je tudi delo s svetlobo. Nekatere rastline jo vpijajo (na primer praproti in hoste), druge, kot so srebrnoliste rastline, jo odbijajo, visoke trave in listopadna drevesa pa jo filtrirajo ter ustvarjajo mehko senco. Združevanje več enakih rastlin v skupke in njihovo plastenje ustvari občutek večjega in bogatejšega vrta, čeprav na manjši površini.

Prava izbira rastlin in materialov

V slovenskem podnebju so dobra izbira zimzelene rastline, kot so pušpan, lovorikovec ali tisa, saj zagotavljajo strukturo skozi vse leto. Cvetoče grmovnice, kot sta hortenzija in španski bezeg, dodajo barvitost. Za trajnostno zasaditev pa uporabite medovite rastline, ki privabljajo opraševalce, ter ne pozabite na zeliščni vrt: za aromaterapijo, zdravje in odlično začinjeno kosilo. Z materiali bodite skopi, saj enotna izbira omogoča vizualno uravnotežen vrt. Poigrate pa se lahko z oblikami, ki so v vrtu lahko bolj sproščene kot v interjerju – krogi, organske linije, mozaiki in podobno v vrt vnesejo dinamiko.

Trajnostno oblikovanje vrta

Ena od glavnih nalog našega vrta je vračanje naravnega prostora lokalni flori in favni, ki smo ga odvzeli med gradnjo. Mi se moramo potruditi, da umetno ustvarimo čim bogatejše okolje, ki bo prijazno žuželkam, plazilcem, pticam, pa tudi nočnim živalim in mikroorganizmom. Izberite avtohtone rastline, ki ne potrebujejo pretirane nege. Osvetlitev naj bo diskretna – svetila na senzor zmanjšajo svetlobno onesnaženje ter ne motijo živali in sosedov. Naravni materiali so trajnejši in okolju prijaznejši, sploh, če jih pravilno vzdržujemo. 

Druga ključna naloga vrta pa je povezava človeka z naravo, kar koristi tako telesu kot umu. Ustvarite prostor za sončenje, branje oziroma kotiček za srkanje čaja v hladnejših dneh. Zasadite zelenjavni in sadni vrt, kjer boste pridelovali svojo najljubšo hrano. S hotelom za žuželke ali ptičjo hišico v svoje življenje povabite koristne goste, ki vam bodo vrt napolnili s pesmijo in barvami.

Stran z antracitno barvo!

Leta 2025 bodo v ospredju zemeljski toni, ki ustvarjajo umirjeno vzdušje. Topli odtenki rjave, peščene in terakotne barve se lepo podajo k lesu, tlakovcem in tekstilu. Močnejši barvni poudarki pa dodajo dinamiko. Tekstil bo tako letos v znamenju črt. Debele ali tanke mornarske črte v živahnih barvah na prtih, blazinah in zavesah prinašajo svežino in optimizem. Dopolnite jih z usklajenimi dodatki – lonci, pogrinjki in dekoracijo – za popoln učinek.

Fotografije: Pexels, Unsplas