Na Ljubljanskem barju, na obrobju prestolnice, stoji enonadstropna hiša, ki z ničimer ne želi vzbujati nezaželene pozornosti. Hiša, ki se s svojo zasnovo povsem podreja karakteristikam tamkajšnjih tal in parcele. Hiša, pod katero se podpisuje arhitekturni studio Arhitekti Počivašek Petranovič, je ena tistih, za katero se zdi, da tam stoji že od nekdaj.
Podolgovata oblika hiša izhaja iz oblike parcele, sam objekt pa je umeščen tako, da le to deli na vhodno dvorišče, po katerem dostopamo do objekta, in zasebni vrt. V arhitekturnem studiu Arhitekti Počivašek Petranovič so se za navdih naslonili na okolico objekta, za katero so značilna izrazita horizontalnost ter preplet razpršenih stavb in travnikov. Obliko samega objekta so narekovala tudi izrazito močvirnata tla, saj so se zaradi njihove nizke nosilnosti odločili za enonadstropno hišo, podolgovata forma pa izhaja iz oblike same parcele.
Prostori so nanizani eden ob drugega, pri tem pa so nekoliko zamaknjeni drug od drugega. S tem so želeli arhitekti povečati tlorisno površino, obenem pa so iz vmesnih prostorov nastali majhni atriji in globoke niše, ki zagotavljajo senčne in suhe zunanje prostore pod napuščem. Zaradi močvirnatih tal je armiranobetonska temeljna plošča podprta z lesenimi piloti, pa tudi sicer so si pri oblikovanju in gradnji objekta prizadevali k zmanjšanju skupne mase stavbe. V ta namen so stene iz betonskih votlih blokov, kritina lesena, ostrešje pa iz lahkih aluminijastih valovitih plošč.
Če se v eksterierju hiša vklaplja v karakter okolice, pa se njena notranja razporeditev povsem podreja potrebam in življenjskemu stilu mladih naročnikov. Na njihovo željo so del objekta namenili manjšemu joga studiu s pripadajočimi storitvami, drugi del pa predstavlja ločeno stanovanje z vhodom, spalnico, pisarno, dnevno sobo in na koncu kuhinjo z jedilnico. Stanovanje povezuje hodnik, ki se od vhoda zoži proti dnevni sobi in perspektivno razširi prostor.
Notranjost objekta se napaja z minimalizmom ‒ vidni betonski votli bloki konstrukcije so zgolj prebeljeni, predelne stene iz vezane plošče pa so ponekod dvonamenske kot del vgradnega pohištva. Tlak predstavlja betonska plošča, obdelana z električnim strojem.
»Fasada črpa iz konteksta okoliških stavb, kjer prevladuje opeka. To je na novo interpretirano z uporabo podolgovatih glaziranih črno-modrih keramičnih ploščic, ki odbijajo neposredno okolico in svetlobo. Tako se videz hiše spreminja in prilagaja različnim časom dneva in letnim časom,« so zapisali v biroju Arhitekti Počivašek Petranovič. Kontrast s temno fasado ustvarjata žleb iz nerjavečega jekla in zbiralnik deževnice.
- Studio: Arhitekti Počivašek Petranovič
- Lokacija: Ljubljana
- Uporabna površina: 232 m²
Fotografije: Urban Petranovič