40 m2 metrov se ne sliši veliko, a ko jih je treba temeljito prenoviti, velikost dobi povsem drugo dimenzijo. V Škofji Loki spremljamo takšno adaptacijo skoraj pol stoletja starega blokovskega stanovanja in tokrat je glavno vprašanje, kako izbrati materiale in barve, da bodo res tista prava začimba novega ambienta.
»V glavnem smo se odločili za naravne materiale in svetle barve. Vemo, da stanovanje ni veliko, zato moramo še posebej paziti, da ga ne zasičimo preveč s težkimi materiali. Edini poudarki v tem stanovanju, ki so mogoče malo bolj ekstremni, so črni detajli, kot jih lahko vidimo v svetilih, dodatkih, pri podstavku mize, mizic in v kopalnici,« opisuje arhitektka Maja Pisanec Zavrl.
Keramika in parket
A začnimo s talno oblogo, pri kateri so kombinirali svetlejši hrastov parket in velikoformatno bež keramiko. Ta je zelo praktična za kuhinje in predprostore, saj ob prihodu v stanovanje prinesemo s čevlji tudi umazanijo, prah, kamenčke, pozimi celo sneg in sol.
Povsod drugod so si želeli topline, ki pa jo lahko ponuja le pravi les. Gotovi 3-slojni hrastov parket je lakiran in ga je preprosto kombinirati z drugimi materiali, kot so kamen, steklo in kovina. Tehnologija izdelave parketa je v zadnjih letih zelo napredovala, zato so danes na voljo parketi v številnih barvnih odtenkih, različnih površinskih obdelav in gradacij. Izbrali so krtačen parket s pobranimi robovi in skoraj brez nepopolnosti (grč) za minimalističen učinek. Položen je v slogu ladijskega poda z lepljenjem in ne potrebuje posebnega vzdrževanja. Suho čiščenje in brisanje z ožeto krpo sta dovolj.
Umetni kamen z zlatimi žilami
V stanovanju je opaziti tudi veliko tehničnega oziroma umetnega kamna Dektona, ki ustvarja izjemno kompaktno in trdno porcelanasto površino. »Kamen izdelujejo s posebnim postopkom stiskanja pod enakomerno težo oziroma pritiskom 25.000 ton, kar je za približno dva Eifflova stolpa teže. Zaradi tega pritiska se v kamnu ne ustvarijo tenzije, ki bi lahko povzročale razpoke ali prednapetosti, zato je izjemno trpežen. Predvsem pa je popolnoma neporozen. Odporen je na ogenj, na vse vroče površine in tudi na UV-žarke, zato je zelo uporaben v kuhinjskih prostorih, na fasadah ali celo na talnih površinah. Odporen je na obrabo, na praske, na ureznine in na udarce,« opisuje arhitektka in dodaja, da so v kamen oblekli kuhinjsko delovno površino in polotok, prav tako pa so ga položili na steno za televizorjem.
Kamen z imitacijo zlatih žil se zlije z izbrano barvno shemo, obdelan pa je v tehniki suede, ki v primerjavi s poliranim kamnom učinkuje bolj mat, svilnato in manj svetleče. Zaradi izjemne trdnosti kamna se ga polaga tudi v tanjših ploščah, in sicer v debelini 8, 12 ali največ 20 mm.
Mehkoba sedežne garniture
Sedežna garnitura je sive barve in dimenzijsko popolnoma prilagojena bivalnemu prostoru. Ima nizka premična naslonjala, ki nudijo dobro oporo in učinkujejo dinamično, ter skoraj nevidne nogice. Vseeno je vizualno lahkotna in ne zapira prostora. Ker je modularna, se njene elemente lahko po želji združuje s pomočjo veznih členov in tako ustvari udoben kotiček za razvajanje. Stranski žepi na stranici pa ponujajo še dodaten shranjevalni prostor za revije, tablice in podobno.
Tkanina garniture je mehka, na dotik prijetna in topla ter že tovarniško zaščitena oziroma impregnirana proti vdoru tekočine in prahu. Zato jo je tudi preprosto vzdrževati. Madež je treba samo čim prej popivnati z mokro krpo in tkanina je spet kot nova.
Črna kopalnica in svetla spalnica
V nasprotju z umirjeno, svetlo barvno shemo v večjem delu stanovanja je kopalnica temnejša. Uporabili so črne ploščice in tapeto z umetniškim motivom v zlatorumenih tonih, s katerimi so se želeli približati barvi lesa.
Spalnica ima nevtralne bele omare z globino 50 cm, ki so jih vkomponirali v nišo med kopalnico in zračnik prejšnje kuhinje, z navidezno omaro so ta zračnik, ki po vertikali teče skozi vsa stanovanja bloka, tudi zakrili. Po drugi strani pa je postelja zelo markantna z vzglavjem do stropa. »Pri vzglavju postelje smo se odločili za neko mehko obliko, zato da malo zmehčamo prostor. Izbrali smo polkrožno obliko tapeciranega hrbtišča, ga potegnili do stropa in v spuščenem stropu izvedli še svetlobno kaskado. Poleg tega, da je to hrbtišče fokus spalnice, blagodejno vpliva tudi na odmev zvoka.«
Zavese za boljšo akustiko
K dušenju zvoka in boljši akustiki pa ne nazadnje veliko prinesejo tudi zavese, za katere so se odločili zato, ker ni bilo možnosti za montažo zunanjih žaluzij ali rolet. Namestili so zatemnitvene zavese, ki se jih zagrne ponoči, za lažje spanje, hkrati pa še vedno omogočajo razgled na lepo okoliško naravo.
Kljub omejitvam, ki jih je med prenovo neusmiljeno pokazal oklep starega bloka, je stanovanje postalo prijeten dom. Tudi po zaslugi spretnega dodajanja barv in materialov.
- Arhitektura: Maja Pisanec Zavrl, Casa Maja
- Stranišče s prho, splakovalni kotliček, aktivirna tipka: Geberit
- Pipe, keramika, tapeta, kopalniški umivalnik, steklo v tušu: Vistra butik
- Postelja: Perfecta Dreams
- Parket: Alpod
- Luči in dimerji: Strle svetila
- Sedežna garnitura: Žakelj
- Kamen v kuhinji in za televizorjem: Kamnoseštvo Jerič
- Kuhalna plošča in pečica: Bora
- Pohištvo: Mizarstvo Alič
- Dekorativni izdelki: Parada lifestyle shop
Čez teden dni pa ne spreglejte še zadnjega v nizu prispevkov, s katerimi vas vodimo skozi ključne procese dobre prenove starejšega stanovanja. Tema bo pohištvo po meri.
Fotografije: Miran Kambič
Sponzorirana vsebina