Veličasten prostor z impresivnim hrastovim stropom, izdelanim po tradicionalni tesarski tehniki iz 16. stoletja, je del živahnega arhitekturnega kompleksa z različnimi nakloni streh. Poleg glavnega dela hiše, ki so ga poimenovali Novi skedenj, ta sodobni dom obsega še spalni trakt, garažo in obsežen vrt.

Hiša Locke se nahaja v Veliki Britaniji, zasnovali so jo britanski arhitekti McLean Quinlan, izdelana pa je bila v Nemčiji, v podjetju Baufritz. Postavitev celotne konstrukcije je trajala deset dni. S skupno bivalno in uporabno površino približno 538 m² se diskretno umika ulici, njen dovoz pa ustvarja občutek pričakovanja, kot bi vodil do ekskluzivnega zatočišča.

Bivanje v objemu lesene konstrukcije

Osrednji arhitekturni element hiše, ki jo sestavlja več objektov, je tako imenovani Novi skedenj z osupljivo strešno konstrukcijo, ki oblikuje fluiden preplet odprte kuhinje, jedilnice in dnevnega prostora. Prostor v pritličju se organsko razširi v garderobo, dve stranišči, pomožno kuhinjo in shrambo, pri čemer vsak element prispeva k celostni arhitekturni izkušnji.

Kamin, integriran v posebej zasnovan modul, se odpira na dve strani in deluje kot osrednji element bivalnega prostora ter združuje uporabnost in emocionalno toplino. Panoramske stene razkrivajo slikovito gričevnato pokrajino in omogočajo, da se naravna svetloba z vsemi svojimi odtenki skozi dan zrcali v notranjosti.

Z zunanje strani ta del hiše izstopa s svojo kamnito strukturo iz lokalnega kremena, v katero so vrezana ozka okna s prašno lakiranimi kovinskimi okvirji. Ta zid se nadaljuje v notranjost, v predprostor ter briše meje med zunanjim in notranjim svetom, obenem pa izrisuje fluiden preplet arhitekture in narave.

Najvišja stavba kot intimno zatočišče

Trinadstropni spalni trakt, umeščen v levem krilu hiše, postopoma razkriva svoje ambiente. Masivno hrastovo stopnišče vodi do petih spalnic – štiri s pripadajočimi kopalnicami so v prvem nadstropju, glavna spalnica pa je v drugem nadstropju hiše, ki vključuje še zasebno kopalnico, garderobno sobo in balkon s stekleno ograjo. Razgled z balkona se razteza kot slikovita freska narave, uokvirjena v minimalistično arhitekturno gesto.

V pritličju tega trakta se razprostirata fitnes soba in igralnica s hišnim kinom, kjer hrastovi tramovi, parket v obliki ribje kosti in kamin ustvarjajo vzdušje intimnega zatočišča. Velika steklena vrata odpirajo notranjost proti zunanjemu ambientu, pokritem s pergolo. Nedaleč stran je bazenski del z zunanjo prho.

Prostorna garaža in revitaliziran zgodovinski skedenj

Tretji markantni volumen arhitekturnega ansambla je garaža s prostorom za štiri vozila, oblečena v temno leseno fasado, ki deluje kot vizualna protiutež svetlejšim materialom in kamnu.

V sklopu nove arhitekturne zasnove je ohranjen tudi stari skedenj. Preoblikovan s spoštovanjem do zgodovinskega konteksta danes služi kot prostor za goste, kjer se arhitektura preteklosti in sodobnosti srečujeta v tihem dialogu.

Tudi ročno izdelani glineni strešniki, korten v vrtni zasnovi in evropski les na fasadah – subtilno izražajo spoštovanje do okolja in hkrati definirajo prefinjeno bivanjsko izkušnjo.

Terasast vrt kot podaljšek arhitekture

Vrt se kot arhitekturni podaljšek hiše razprostira po terasastem terenu, kjer se narava in oblikovanje prepletata v harmonično celoto. Bazen, masažni bazen, letna kuhinja z jedilnim prostorom, zasebni ribnik, manjši gozd, teniško igrišče ter zgodovinska stavba, ki je služila kot arhetipski navdih za koncept sodobnega bivalnega skednja, skupaj ustvarjajo atmosfero spokojnosti.

Trajnostna vizija bivanja

Z organsko zasnovo in izbiro lokalnih materialov se hiša Locke harmonično vključuje v naravno okolje. Energijska oskrba poteka prek toplotne črpalke zrak-voda in sončnih kolektorjev na strehi, kar zmanjšuje energetsko odvisnost in poudarja trajnostni vidik bivanja. Uporaba certificiranega evropskega lesa in mehansko prezračevanje z rekuperacijo toplote ustvarjata zdravo in uravnoteženo notranjo klimo, ki ni le konstrukcijski dosežek, temveč utelešenje vizije arhitekture kot organske celote – prostora, v katerem se bivanje in narava stapljata v enovito izkušnjo.

Fotografije: www.baufritz.com