Se sprašujete, zakaj plačujete visoke račune za elektriko? In obenem razmišljate, kateri način ogrevanja si izbrati, da računi ne bodo še višji? Obstaja kar nekaj gospodinjskih aparatov in naprav, ki so krivi, da ste vsak mesec ob pogledu na položnico slabe volje, med njimi pa ni toplotne črpalke. Ta je torej prava odločitev za novogradnje in tudi obnove, ki vključujejo menjavo ogrevalnega sistema.
Kako je sestavljen račun za elektriko?
Račun za elektriko vključuje porabo energije (kWh), omrežnino, ki je odvisna od moči (kW) in sočasne rabe naprav, prispevke (OVE, URE), trošarine in DDV. Medtem ko na ceno vaše porabe vpliva cena elektrike, pa je omrežnina strošek za uporabo elektrodistribucijskega omrežja in ne temelji zgolj na porabljeni električni energiji (kWh), temveč predvsem na moči (kW), ki jo vaše naprave zahtevajo hkrati. Če imate več močnih električnih naprav, ki delujejo hkrati, se poveča konična moč vašega odjema, kar posledično zvišuje znesek omrežnine.
Najbolj potratni so bojlerji
Veliko naprav, ki jih uporabljate vsakodnevno, obratuje z visoko električno močjo in lahko bistveno prispevajo k stroškom omrežnine. Med najbolj vplivne spadajo električni hranilniki oziroma bojlerji, saj porabijo velike količine elektrike naenkrat. Infrardeči paneli (IR-ogrevanje) zahtevajo visoko moč, še posebej pri večjem številu panelov, pa tudi sušilni stroji, ki običajno delujejo z močjo od 2 do 4 kW, kar jih uvršča med večje porabnike. Zelo potratni so še indukcijske plošče in električne pečice, polnilnice za električne avtomobile ter savne in masažni bazeni. Nasploh je ogrevanje vode in zraka energetsko intenzivno in lahko močno poveča konične obremenitve.
Hitri ukrepi z velikim učinkom
Z nekaj preprostimi ukrepi lahko zmanjšate konične obremenitve in optimizirate stroške elektrike. Zelo na primer pomaga že to, da se izogibate uporabi večjih porabnikov hkrati. Na primer, če sušilni stroj, pečica in ogrevanje sanitarne vode delujejo hkrati, lahko močno povečajo konični odjem. Svetujemo, da segrevanje sanitarne vode zato prestavite v cenejše časovne bloke ali obdobja, ko je manj verjetno, da bo v uporabi več drugih velikih porabnikov. Prav tako dajte pri nakupu gospodinjskih aparatov in naprav prednost tistim, ki so energetsko bolj učinkoviti, ter uporabljajte pametne sisteme za nadzor porabe. Polnjenje električnega avtomobila pa nastavite na čas, ko drugi veliki porabniki niso v uporabi ali je omrežnina cenejša.
Toplotne črpalke omogočajo prihranke
Kako pa najlažje prihraniti pri ogrevanju? Odgovor je preprost: do položnice za elektriko bo najprijaznejša toplotna črpalka, saj spada med energetsko najučinkovitejše ogrevalne sisteme. Kot pravijo pri podjetju KRONOTERM, vodilnem proizvajalcu toplotnih črpalk v Evropi, so razlogi naslednji: »Sodobne toplotne črpalke ne delujejo s polno močjo ves čas, ampak svojo moč prilagajajo dejanskim potrebam in redko delujejo pri najvišji možni obremenitvi. So bistveno bolj učinkovite od klasičnih električnih grelcev, saj za isto količino proizvedene toplote porabijo tudi več kot 8-krat manj električne energije v primerjavi z električnimi radiatorji in bojlerji, prav tako pa imajo možnost pametnega upravljanja. Napredne toplotne črpalke omogočajo nastavitev delovanja izven obdobij največje obremenitve omrežja, kar zmanjšuje vpliv na omrežnino.«
Toplotne črpalke KRONOTERM zagotavljajo izjemno učinkovitost in občutne prihranke pri elektriki. Z napredno tehnologijo, prilagajanjem moči in pametnim upravljanjem zmanjšujejo porabo energije ter optimizirajo stroške ogrevanja. Za več informacij kliknite na www.kornoterm.com ali izpolnite spletni obrazec za najboljšo ponudbo.
Fotografije: Pixabay, Kronoterm
Sponzorirana vsebina