Kaj bi storili, če bi bil vaš otrok alergik in bi imel težave z dihanjem? Verjetno bi kot nori iskali pomoč in rešitve, tako pri klasični medicini kot alternativnih zdraviteljih, stavili na različna zdravila in testirali homeopatske kroglice. No, gradbeni inženir Milan Kuster je bil pred enajstimi leti zaradi hčerinih težav točno v takšni situaciji. Dokler po naključju ni naletel na prezračevalni sistem Lunos, ki je pomagal mlajši hčeri in obrnil tudi tok njegove kariere. Pravzaprav je bila rešitev za vse sila preprosta: svež, čist zrak.
»Na enem od sejmov sem naletel na Lunos. Pogovarjal sem se z nemškimi predstavniki tega podjetja in ko so naštevali vse prednosti prezračevalnega sistema (dober zrak, ni pesni, ni previsoke vlage), sem zastrigel z ušesi. Kupil sem ga in vgradil v našo hišo,« začne pripovedovati podjetni Štajerec in doda, da družini – ženi in obema hčerama – o tem ni kaj dosti razlagal. »Pred tem smo dom prezračevali z odpiranjem oken in jaz sem bil dostikrat jezen, sploh pozimi, zaradi uhajanja toplote. Ko pa smo vgradili prezračevalni sistem, pa dekleta kar naenkrat niso imela več potrebe po odpiranju oken, saj se jim je zrak zdel svež, ni bilo zatohlosti …«
Alergija je izzvenela
Že po nekaj dneh delovanja sistema so izginile tudi hčerine težave. Prej je imela veliko sluzi v grlu, zaradi česar je težko dihala in se pogosto zbujala. Potem pa je dejansko ponoči spala, podnevi pa je bila bolj živahna. »Bili smo navdušeni,« pove Kuster in doda, da jim je hkrati čudežno izginila tudi plesen, ki se je pojavljala v kotu njihove kopalnice in jo je moral večkrat sanirati. Od vgradnje Lunosovega prezračevalnega sistema je plesen s stene postrgal samo še enkrat, prepleskal prizadeto mesto in odtlej imajo mir.
Zlata kombinacija
Pri Milanu Kusterju, ki je kasneje z nemškim podjetjem navezal stike in postal zastopnik za prezračevalne sisteme v Sloveniji, so vgradili 7 enot najbolj prodajanega prezračevanja z rekuperacijo e2 in jih kombinirali z nekaj odvodnimi ventilatorskimi enotami Silvento, kar pravi, da je zlata kombinacija, primerna za vse bivalne enote.
»Sistem dela neslišno, ne izgublja toplote, ni potrebno na nič misliti, saj vse deluje avtomatsko. Skratka, pozabiš, da ga imaš,« našteva prednosti. Tudi vzdrževanje takšnega prezračevalnega sistem je prijazno uporabnikom. »Od vzdrževanja imam samo delo s pranjem filtrov pod tekočo vodo na tri do pet mesecev, kdor živi v mestu, pa jih mora oprati pogosteje, denimo na dva meseca. To je stvar dveh minut.«
»Kaj pa poraba elektrike?« nas še zanima. »V naši hiši za delovanje sistema porabimo 25 evrov na leto. To je ena malo večja kava s smetano na mesec. Sistema ne ugašamo, niti če gremo na morje za 14 dni. Ko se vrnemo, nas zato ne pričaka zatohel zrak, ampak je dom svež.«
Direktor podjetja Lunos opozarja, da s problemom slabega prezračevanja, težav z vlago in plesnijo pojavlja zlasti v novogradnjah, ki so hermetično zaprte, zaradi zrakotesnih oken in debelih fasad je pretok zraka slab, v njem je preveč ogljikovega dioksida in premalo kisika, zaradi tega je posledično tudi naše počutje slabše. »V poprečno veliki spalnici, ki meri 12 m2, je približno 30 kubikov zraka in dva odrasla človeka ga porabita v nekaj urah, medtem ko preostali del noči, sploh če je okno zaprto, dihata odpadni zrak. Zaradi tega ne bo nihče umrl, ampak počutje pa je drastično slabše, kot če bi imeli v prostoru kakovosten zrak,« zaključuje Kuster, ki se zelo trudi osveščati javnost o pomenu svežega, čistega zraka. Ta h kakovosti bivanja prinese več kot kar koli drugega.
Sponzorirana vsebina