V sodobni zasnovi dnevnih prostorov je televizor po navadi osrednji element, ki združuje tako tehnologijo kot estetiko. Pravilna postavitev televizorja je pomembna za doseganje udobnega gledanja, hkrati pa je treba pri umestitvi v prostor imeti v mislih tudi njegov vpliv na celoten ambient. Naslednja 4 pravila vam bodo pomagala, da bo televizor postavljen najbolje, kot je lahko.
1. Velikost televizorja in razdalja gledanja
Pred postavitvijo televizorja v prostor je najprej treba vedeti, kako velik televizor sploh lahko v dani prostor postavite. Na velikost televizorja vpliva tudi razdalja gledanja, torej podatek, koliko je od televizorja oddaljen kavč, fotelj oziroma sedež, s katerega boste spremljali program. Okvirne smernice, ki se jih je pri tem priporočljivo držati, so naslednje:
- 55-palčni televizorji: so priljubljena izbira za večino dnevnih sob, saj ponujajo optimalno ravnovesje med velikostjo in izkušnjo gledanja.
- 65-palčni televizorji: so glede na povprečno velikost dnevnih prostorov priporočena izbira strokovnjakov. Ta velikost televizorja že omogoča poglobljeno izkušnjo gledanja.
- 75- in 77-palčni televizorji: so primerni za večje dnevne sobe in so odlični za zabavo večjih družb. Ti televizorji imajo sposobnost ustvariti kinematografsko izkušnjo iz domačega naslonjača.
- 85-palčni televizorji: primerni so za zelo velike sobe ali namenske nastavitve domačega hišnega kina. Ti televizorji ponujajo vrhunsko kinematografsko izkušnjo za navdušence nad domačim kinom.
- Televizorji, manjši od 55 palcev: so primerni za manjše prostore, na primer kuhinje, spalnice ali otroške sobe.
2. Montaža na steno ali postavitev na medijsko omarico?
Ko enkrat veste, kakšna velikost televizorja je najbolj primerna za vaš ambient, lahko nadaljujete z razmislekom, kam in kako točno boste televizor namestili. Po navadi sta možnosti dve: namestitev na medijsko omaro ali namestitev na steno.
Oboje ima svoje prednosti in slabosti, odločitev pa bo nazadnje odvisna tudi od tega, kako imate urejen sam prostor. Montaža televizorja na steno zagotovo ponuja bolj čist, lebdeč učinek, razbremeni prostor medijskega elementa in ustvarja eleganten, sodoben videz. Stenska namestitev tudi omogoča boljšo prilagodljivost pri nastavitvi televizorja po višini in precej zmanjša nered okoli zaslona. Televizor pritrdite na stabilen stenski nosilec z dovolj dobro nosilnostjo, prav tako se prepričajte o nosilnosti stene (zlasti suhomontažne). Izberite nosilec z vrtljivimi ali nagibnimi funkcijami, še posebej če se koti gledanja v prostoru razlikujejo.
Postavitev televizorja na omarico je preprostejša in ponuja večjo prilagodljivost za prihodnje preureditve. Elegantna medijska konzola poleg tega zagotovi prostor za shranjevanje druge medijske opreme, pomembno pa je, da je dovolj široka in močna, da prenese težo televizorja.
Pri postavitvi televizorja ne smemo pozabiti na še en pomemben dejavnik, in sicer na višino postavitve televizorja. Če želite optimalno izkušnjo gledanja, ki bo hkrati tudi ergonomska, strokovnjaki svetujejo, da se televizor namesti tako, da je sredina zaslona ob gledanju televizorja v višini oči. Običajno je to središče televizorja približno 105 cm od tal, odvisno od tega, kakšno višino sedežne garniture imate. Pri več različno visokih sedežih v prostoru (kavč, fotelj, vreča za sedenje …) prilagodite višino televizorja tako, da bodo lahko vsi gledalci uživali v čim bolj sredinskem pogledu. Poleg tega se izogibajte postavljanju televizorja previsoko (na primer nad kamin), saj lahko to povzroči dolgotrajno obremenitev vratu. Kadar se postavitvi na višino ne da izogniti, razmislite o nosilcu, ki lahko televizor nagne navzdol.
3. Priprave za namestitev: skrivanje kablov in oblikovanje prostora ob televizorju
Po izbiri primerne velikosti in mesta postavitve televizorja je treba razmisliti tudi o tem, kako oblikovati prostor ob televizorju ter predvsem, kam in kako boste skrili kable, saj pogled na zmešnjavo žic ni nekaj, kar bi si želeli v urejenem domu. Kable lahko uredite na več načinov, pri tem pa imejte v mislih tudi to, da bo v primeru zamenjave ali njihove nadgradnje dostop do njih preprost.
- Predpriprava inštalacij: vtičnice načrtujte tik ob televizorju, saj bo na ta način kable najlažje skriti za aparatom ali pod njim v medijsko omarico, na primer z vezicami, organizatorji ali spiralami za kable.
- Kanal v steni: še bolje pa je v steni narediti namenski kanal, v katerega skrijete bistvene kable, kot so napajalni, HDMI in UTP. Tak kanal kable tudi ščiti pred obrabo.
Prostora okoli televizorja ne zapolnite z raznimi dekorativnimi predmeti, ki odvračajo pozornost od gledanja, ampak raje upoštevajte načelo manj je več. Če imate Philipsov televizor s tehnologijo Ambilight, ki z robov zaslona projicira LED-svetlobo za boljši učinek gledanja in bolj poglobljeno izkušnjo, pustite okoli televizorja od 10 do 15 cm prostora, sam zaslon pa naj bo od stene oddaljen okoli 10 cm. Tako bo Ambilight pravilno odseval svetlobo in ustvaril prijetno vzdušje v prostoru, hkrati pa zmanjšal obremenitev oči med daljšimi obdobji gledanja.
4. Televizorji The one – prava izbira za vse
Poleg vsega opisanega se boste pri procesu umeščanja televizorja v dnevni prostor verjetno soočili tudi z vprašanjem, kateri televizor je sploh primeren za vas. Prav zato so pri podjetju Philips razvili posebno serijo televizorjev The one, ki so na voljo v treh najbolj razširjenih velikostih (55”, 65”, 75”) in so zasnovani tako, da zadostijo potrebam vseh povprečnih in tudi zahtevnejših uporabnikov. Vsi se ponašajo z zaslonom visoke ločljivosti 4K UHD, zmožnostjo osveževanja slike do 144 Hz, odzivnim pametnim vmesnikom Titan in večkrat nagrajenim procesorjem slike P5.
Poleg tega imajo televizorji Philips edini vgrajeno tudi tehnologijo Ambilight. Gre za LED-sijalke na hrbtni strani televizorja, ki se odzivajo na predvajano vsebino in vas obdajo s svetlobo vseh barv. To je čisto posebno doživetje: televizor je videti večji, zato se boste globlje potopili v svoje priljubljene športne dogodke, filme in videoigre.
V posebni akciji lahko televizor The one kupite v vseh poslovalnicah Big Bang po Sloveniji, več informacij pa dobite tudi na Philipsovi spletni strani www.philips.si.
Več >>> akcija Big Bang
Sponzorirana vsebina