Žan Girandon, Pia Groleger in Luka Pleskovič so trije mladi industrijski oblikovalci, ki pa se samega oblikovanja lotevajo z različnih vidikov. A nekaj je vsem skupno, želja po ustvarjanju produktov s poudarkom na inovativnosti in trajnosti. Plod njihovega ustvarjanja je Pjorkkala.
Društvo Pjorkkala sestavlja kolektiv mlade oblikovalke in dveh oblikovalcev, ki kritično analizirajo in s svojimi rešitvami aktivno odgovarjajo na dileme današnje družbe. Vsi po izobrazbi industrijski oblikovalci se iskanja rešitev lotevajo z veliko željo po vključevanju trajnosti in inovacij. Njihovo delo pa temelji na raziskovanju naravnih materialov in združevanju sodobnih tehnologij z bolj tradicionalnimi tehnikami.
Vsak izmed trojice k iskanju rešitev prispeva svoj vidik oblikovanja. Medtem ko je Žan predan produktnemu in notranjemu oblikovanju, se Pia bolj posveča raziskavi in trajnostnim materialom, Luka pa UX designu in parametričnemu modeliranju. »Kot celota se dopolnjujemo in prinesemo vsak specifična znanja k projektu,« potrdijo oblikovalci, katerih gonilo je iskanje oblikovalskih rešitev, ki so pomembne tako za družbo samo kot za okolje.
Vsak projekt kolektiva Pjorkkala ima drugačen pristop. Eden izmed bolj prepoznavnih izdelkov je vodni filter Dodola, ki s pomočjo svoje oblike pospešuje naravno filtracijo vode, medtem ko posoda za vzhajanje, peko in shranjevanje kruha Kaduji spodbuja izdelavo kruha doma in posledično poskuša zmanjšati krušni odpad. Izdelek se zgleduje po tradicionalnih postopkih peke kruha, a je zaradi uporabe naprednih tehnologij in inovativnih oblikovalskih rešitev še kako primeren za sodobna gospodinjstva. Sploh ob oziru na podatke, da samo v Evropi letno zavržemo približno 44 odstotkov proizvedenega kruha, kar v grobem pomeni 8 kg kruha na osebo.
»Naš prvi produkt je bil filter za vodo, trenutno pa se ukvarjamo s posodo za vzhajanje, peko in shranjevanje kruha, razvijamo družino izdelkov za peko in uporabne izdelke. V zadnjem času se radi ukvarjamo z industrijskimi odpadki in jim poskušamo najti novo namembnost. Več o vsakem projektu si lahko ogledate na naši spletni strani,« o projektih, ki jim trenutno posvečajo največ časa, povedo v kolektivu Pjorkkala.
V zadnjem času pa se na inovativen način lotevajo tudi izdelave keramičnih uporabnih izdelkov. Gre za eksperiment v eksperimentu v samem načinu modeliranja in proizvodnji. Tako kot vsem njihovim projektom pa je tudi keramičnim izdelkom skupno stremljenje k čim bolj regenerativni produkciji ‒ na primer premisleku, kaj glazirati in kaj ne, ter prijetni uporabniški izkušnji.
Keramični izdelki so izdelani s pomočjo 3D-tiskalnika in se lahko pohvalijo z izredno inovativnimi oblikami, kar je bilo, kot priznavajo oblikovalci, tudi eno izmed vodil: »Tehnologija 3D-tiska gline nam omogoča številne oblike, ki jih drugače ne bi mogli narediti z ročnim oblikovanjem gline ali vlivanjem. Hkrati pa je delo s strojem nepredvidljivo in naporno. Pri oblikah se inspiriramo po naravnih principih in slovenskih tradicionalnih izdelkih.«
Kolektiv Pjorkkala si je po zaslugi svojih produktov in inovaitvnih idej prislužil že vrsto nagrad in priznanj, med drugim Project Excellence Award s strani platforme Distributed Design, pa tudi nagrado na Zagrebškem tednu oblikovanja in nagrado Big See ter priznanje Made in Slovenia Selection of Design Excellence. Pia, Žiga in Luka pa dodajajo, da bi v prihodnosti radi še bolj aktivno delovali na projektih, ki bi bili plod sodelovanja različnih strokovnjakov in oblikovalcev: »Prepričani smo namreč, da je interdisciplinarno sodelovanje ključno za inovativne rešitve.«
Fotografije: Društvo Pjorkkala, Klemen Ilovar