Majhno stanovanje ni ovira, da ne bi mogli pred televizorjem imeti udobnega kotička za sedenje. Dokaz je 40 m2 veliko prenovljeno stanovanje v Škofji Loki, v katero so kljub omejitvi prostora elegantno umestili razkošno, mehko sedežno garnituro s premičnimi naslonjali, ki ponujajo dobro oporo in učinkujejo dinamično. Garnitura ima skoraj nevidne nogice, visoke le 2 cm, vseeno pa je lahkotna in ne zapira prostora. Naročili so jo v salonu Žakelj.

Sedežna garnitura je Cubian Soft v postavitvi troseda s stranico. Oblečena je v mehak material, na otip kot ovčka, kar takšni garnituri tudi najbolj paše. »Zaradi velikosti bivalnega prostora, ki je nekoliko manjše, smo hrbtni del zožili za pet centimetrov, s tem pa pridobili na velikosti kavča,« pojasni Irena Žakelj Gašperin iz podjetja Žakelj in dodaja: »Tudi naslonske blazine so premične, tako da kadar si uporabnik zaželi bolj ležalne variante, lahko umakne naslonske blazine stran in pridobi kar precej več uporabne površine.«

Dimenzijska prilagodljivost

Strokovnjakinja za sedežne garniture svetuje, da ko kupujete kavč za majhno stanovanje, namenite pozornost njegovi prilagodljivosti in temu, da bo dimenzijsko ustrezen za dani prostor. »Kljub manjši velikosti mora uporabniku ponujati udobje, prostornost, vizualno ne sme obtežiti ambienta. V našem podjetju smo zelo znani po prilagodljivosti, kar pomeni, da se načeloma skoraj vsak model lahko dimenzijsko popolnoma prilagodi velikosti bivalnega prostora.«

Imenitna rešitev je kavč s posteljo

Za manjša stanovanja so najpogostejša izbira samostojni trosedi, dvosedi ali pa garnitura v obliki črke L, medtem ko veliki sestavi ne pridejo v poštev. Prav tako imenitna rešitev so kavči s posteljo, saj ponujajo dodatno ležišče, ki vedno pride prav. Pri tem je zelo pomembna kakovost ležalne podlage, da je primerna za vsakodnevno spanje, prav tako morajo biti kakovostni sistemi vzmetenja. Večina kavčev s posteljo je zaprtih do tal, zaradi velikega povpraševanja po visokem podnožju pa so v podjetju Žakelj izdelali tudi takšnega, ki je na nogicah, pri čemer je bil glavni izziv najti predvsem dolgoročno obstojen mehanizem z brezhibnim delovanjem. »Kavč stoji na podnožju višine 14 cm. Nogice lahko uporabniki izbira, je pa višina podnožja taka, da je primerna tudi za robotski sesalnik. Kljub visokemu podnožju je sistem ležišča izredno preprost, ležalna površina pa je primerna za spanje dveh oseb. Kavč ima možnost različnih dimenzij, lahko se ga izdela tudi v kotni L postavitvi, na voljo je več oblik stranic. Uporabnik lahko izbira tudi naslonske blazine. Tako da je odlična rešitev za manjša stanovanja ali počitniške objekte, kjer je potreba po dodatnem ležišču.«

Višina naslonjala, globina sedež, trdota oblazinjenja

Ko boste izbirali kavč, imejte poleg velikosti in njegovih funkcij v mislih tudi druge dejavnike, ki vplivajo na njegovo udobje – na primer višino naslonjala, globino sedeža in trdoto oblazinjenja. Pri višini naslonjala je tako, da višji naslonski del uporabnika bolje podpre v ramenskem obroču, vratu in glavi. Če ima kavč nižje naslonjalo, kar je pri sodobnih kavčih pravilo, pa lahko to popravite z vzglavniki, s katerimi povišate naslonski del, kljub temu pa kavča ne zaprete.

Vnos garniture v stanovanje naj vas ne skrbi, čeprav imate dom v visokem nadstropju ali zaradi majhnega prostora tudi ožja vrata. Pri podjetju Žakelj vnos in montažo vedno opravijo strokovno: »Seveda mi uporabnika ob nakupu vprašamo, kakšno je njihovo stanovanje, ali so kakšne posebnosti pri vnosu. Če obstajajo omejitve, sedežno garnituro razstavimo že v proizvodnji in jo potem sestavimo v prostoru,« zagotavlja Žakelj Gašperin.

Idealna globina sedeža in trdota oblazinjenja sta nadalje zelo odvisni od uporabnika. »Včasih so bili kavči izredno visoki z majhno globino sedeža in so jih uporabljali bolj za sedenje. Danes pa uporabniki kavč uporabljajo za sprostitev, bolj ležijo, ga uporabljajo bolj ležerno in v takem primeru so bolj zanimivi kavči z večjo globino sedeža oziroma kavči, kjer lahko globino sedeža uporabnik prilagodi kot njemu najbolj ustreza. Kar se same trdote kavča tiče, pa je seveda spet precej odvisno od uporabnika. Nekdo že v osnovi išče trši kavč, zato mu seveda neke mehke rešitve ne bodo blizu. Mlajši uporabniki pa bolj iščejo mehkejše izvedbe sedežnih garnitur,« pove Irena Žakelj Gašperin.  

Priljubljeni materiali

Izbrati usnje, mikrotkanino ali kakšno drugačno vrsto materiala za oblazinjenje kavča? Kot pravi strokovnjakinja, je najboljše usnje, saj ima najdaljšo življenjsko dobo in se ga tudi najlažje čisti, poleg tega je idealna izbira za alergike in lastnike hišnih ljubljenčkov. Seveda pa ni všeč vsem. »Potem so tukaj mikrotkanine, ki imajo tudi lastnost preprostega vzdrževanja. Že kar nekaj let pa so izredno aktualne tkanine, ki imajo že tovarniško zaščito, impregnacijo proti vdoru tekočine in prahu. Ti materiali so najbolj prijetni, najbolj mehki in tudi zato se pri nas teh tkanin največ proda.«

Vzdrževanje sedežnih garnitur iz tkanin je preprosto, večino madežev očistite z vodo in s krožnimi gibi. Le pri močnejših madežih uporabite ustrezno čistilo.

Prostor za sprostitev in umiritev

Trendi sedežnih garnitur gredo tudi v smeri dvignjenih podnožij zaradi bolj lahkotnega izgleda in v nevtralni barvi. Popularne so zemeljske barve garnitur, različni odtenki sive, bež in rjave barve, medtem ko zelo močne, izrazite barve niso tako pogoste, saj uporabniki sedežno garnituro raje poživijo z okrasnimi blazinami.

Različni elektronski dodatki se pri sedežnih garniturah niso tako dobro prijeli, kot so proizvajalci sprva domnevali, vendar je tako navsezadnje kar prav. »Mi imamo sicer v ponudbi sedežne garniture, kjer lahko vgradimo brezžične polnilce in različne USB priključke, ampak praksa kaže, da se sedežne garniture s pametnimi rešitvami ne prodajajo dobro. Tudi mi menimo, da mora biti sedežna garnitura prostor za sprostitev, za umiritev. Po možnosti brez mobitela in drugih elektronskih naprav,« sklene Irena Žakelj Gašperin.

Fotografije: Žakelj

Sponzorirana vsebina