V Izoli, tik ob mandraču, so lastniki v več kot 180 let stari stavbi prenovili manjše stanovanje. V njegovih 50 m2 je še vedno prisotne veliko zgodovine, ki pa se prepleta z inovativnostjo sodobne opreme in svežino na novo izbranih barv. Vsak prostor ima svojo zgodbo, tako ali drugače povezano z morjem, za dobrodošel dodatek pa poskrbi tudi možnost pridobitve priveza za barko.

»Na začetku je stanovanje odražalo slog 70. let,« pripoveduje hči lastnice in notranja oblikovalka Gaja Kompara, ki je skupaj z arhitektko Tino Marc Baša pristopila k prenovi. V njem sta obe videli velik potencial. »Ima edinstveno lego. Pogled navzven nam kaže mestni vrvež, dogajanje, nas motivira in ves čas vabi ven. To dogajanje smo želeli prenesti tudi v notranjost stanovanja.« 

Najprej so morali stanovanje očistiti in olupiti starih materialov, ki so jih pri gradnji uporabljali predniki. Pri odpiranju stropov in preverjanju nosilnosti konstrukcije so namesto izolacije našli koruzne storže, ki so jih zamenjali s sodobnejšimi materiali. Ohranili so originalne kakovostne tramove, vendar so jih skrili za spuščen strop, sprijazniti pa so se pa morali z neravnim tlakom oziroma stopničko iz predsobe proti dnevnemu prostoru. Poudarili so jo z različnimi materiali in tudi barvno, tako da je postala prav simpatičen dodatek. 

Koncept niš

»Prostor smo odprli in ga povezali. Kuhinjo, ki je bila prej za utesnjenim obokom, smo združili z jedilnico in povezali v en večji prostor. Največji poseg je bila kopalnica, ki smo jo na račun dnevnega prostora povečali. Vzpostavil se je tudi koncept niš vzdolž celega stanovanja. Poudarili smo jih v toplem, sivem odtenku, ki je kot protiutež prostorom v beli in modri barvi. Siva te objame, te povleče vase, medtem ko modra in bela vlečete ven,« opisuje arhitektka.

Vsi centimetri so dobro izkoriščeni

Pokazati je bilo treba tudi kar nekaj iznajdljivosti, da so izkoristili vsak kotiček, pri čemer so si pomagali z opremo po meri. »V sobi s pogradom je postelja nekoliko dvignjena, s čimer smo želeli pridobiti še dodaten prostor za shranjevanje pod njo in zjutraj lep pogled na morje. Nasproti je pograd, pod katerim so omare, ki so po celotni globini pograda izkoriščene za shranjevanje. V osrednjem prostoru je ob oknu klop, ki je hkrati tudi predalnik. Imamo pa še dodatno omaro, v katero smo pospravili bojler. Omara je snemljiva, zato se v primeru okvare lahko brez težav odstrani in bojler zamenja. Tudi druge inštalacijske omarice smo poskušali skriti v opremo, na primer za ogledalom je elektro-omarica,« našteva arhitektka.

Ogrevanje in hlajenje s klimatsko napravo

Ogrevanje in hlajenje stanovanja so rešili s klimatsko napravo Mitsubishi MSZ-LN, ki je na Primorskem zelo pogost ogrevalno-hladilni sistem pri prenovah. Praktična je za vgradnjo, upravljati pa jo je možno tudi na daljavo prek aplikacije, prav tako zaradi njene inteligentne zasnove ni nobene skrbi, da bi mrzel zrak pihala neposredno v glavo.

»Klimatska naprava MSZ-LN ima vgrajen inteligentni 3D-senzor, ki nenehno skenira prostor in zazna ljudi v prostoru. Glede na to prilagodi smer pihanja, pretok zraka in temperaturo. Deluje na zasnovi deljenih dvojnih loput, kar pomeni, da je v načinu ogrevanja usmerjen pretok zraka tja, kjer je najbolj potrebno, v hlajenju pa stran od ljudi. Na ta način privarčujemo, saj klimatska naprava ne izvaja ogrevanja ali hlajenja tam, kjer to ni potrebno,« opisuje Kris Jug iz podjetja Vitanest.

Sodobne klimatske naprave so zelo prilagodljive na temperature ekstreme, kar pomeni, da enako učinkovito hladijo in grejejo. Model, ki greje do – 25 stopinj zunanje temperature, je kot edini vir ogrevanja primeren povsod po Sloveniji. »Klimatska naprava deluje kot toplotna črpalka. Večji del koristne energije črpa iz ozračja, le manjši del porabi iz električnega omrežja,« pojasnjuje Jug in dodaja, da moramo pri izbiri klimatske naprave imeti poleg moči v mislih tudi filtracijo. »Klimatska naprava Mitsubishi MSZ-LN ima plasma quad filter, ki uničuje viruse, bakterije, pršice. Ta filter je trajen in se ga občasno samo očisti.«

Klimatska naprava je lahko odlična rešitev tudi za vlažen zrak, saj pri funkciji razvlaževanja odvede vlago iz prostora, kar pride zelo prav v soparnih poletnih dneh. Vlago po navadi odvaja na zunanji strani objekta, največkrat po cevi v žleb, lahko pa se kondenzat odvaja tudi na notranji strani, kot je narejeno v primeru tega stanovanja. Kondenzat odteka v kuhinjski odtok s pomočjo črpalke za odvod kondenzata, pri tem je treba zagotoviti padec odtočne cevi.

Klimatska naprava je v spalnici skrita za prečno letvijo, s čimer so ji zagotovili možnost zaznavanja temperature v prostoru in pretok zraka, da lahko nemoteno deluje.

Ker je dizajn klimatskih naprav zelo napredoval, ni nobene skrbi, da se ne bi dobro vklopile v prostor. »Model Mitsubishi MSZ-LN ima zelo eleganten dizajn in je na voljo tudi v štirih barvah. Tukaj je v beli barvi, potem imamo še biserno bele, rubinasto rdeče in oniks črne,« našteje Jug in pove, da so površine ključnih delov enote zaščitene z dvojnim premazom, ki preprečuje nalaganje umazanije, kar pomeni večjo učinkovitost, manj vzdrževanja in dolgo življenjsko dobo klimatskih naprav. Poleg stenskih modelov lahko pri podjetju Vitanest izbirate tudi med talnimi, talnimi vgradnimi, kanalskimi, kasetnimi in klimatskimi napravami v multi izvedbi.

Premišljena osvetlitev

Pri opremi stanovanja so veliko razmišljali tudi o osvetlitvi. Glavni vir svetlobe v vseh prostorih so male vgradne svetilke, saj so stropi nizki in bi nadometna svetila delovala moteče. Vseeno pa so posamezni kosi malo bolj izstopajoči. »V jedilnici sem se odločila za markanten bel lestenec, ki odraža stil svečnika in deluje brezčasno. V spalnici in kuhinji pa sem s črno črto ob svetilu potegnila nek zaključek in dodala tema prostoroma moč,« pove Gaja Kompara, ki je posebno svetilo umestila tudi v glavno spalnico. Gre za svetilo z golobico, ki je simbol Izole, upodobljen tudi v njenem grbu.

Prostori pripovedujejo zgodbe

Če spalnica pripoveduje zgodbo golobice, ki je po legendi rešila mesto pred napadom Genovežanov, imajo svojo zgodbo tudi drugi prostori. Zgodba kopalnice je na primer prepletena z morskim dnom, upodobljenim na valoviti keramiki, in s školjkami v obliki obešalnikov, medtem ko je manjša spalnica povezana z mornarji in jadranjem, s katerim se v prostem času ukvarjajo lastniki. »Zasnovo za to spalnico sem pripravila kar po vzoru kabinske spalnice v jadrnici, za katero je značilen leseni pohodni del, ki obkroža posteljo, in tudi pograd. Dodali smo še okensko polico, ki je odlična za delo na računalniku, ustvarjanje in krepi domišljijo.«

Dnevni prostor pa najbolj zaznamuje kar zgodba modre barve, ki nas ponese vse do horizonta. Ali kot zaključi mlada notranja oblikovalka: »Modra barva, predvsem v niši, je povezana z modrino neba. Ko tukaj sedim, se počutim prijetno objeto v modrini, ki je polna karakterja, obenem pa tudi pomirja in daje prostoru večji pomen.«

  • Arhitektura: Tina Marc Baša, IKSIKS
  • Notranje oblikovanje in fotografije: Gaja Kompara

Sponzorirana vsebina