Biofilija izhaja iz grških besed za življenje (bio) in ljubezen (filia), označuje pa človekovo potrebo po povezavi z naravo. Biofilni dizajn je tako tisti, ki naravo vnaša v notranje prostore skozi različne naravne elemente in materiale. Tako oblikovan dom ni le lep, temveč prinaša številne koristi za zdravje: raziskave kažejo, da zmanjšuje stres, izboljšuje razpoloženje in povečuje produktivnost.

Elementi biofilnega doma:

  1. Rastline: rastline čistijo zrak, uravnavajo vlago, dajejo senco in sadeže, poleti pa tudi hladijo prostore. So živa bitja, ki nas ‒ če zanje primerno skrbimo ‒ vsakodnevno nagrajujejo.
  2. Sončna svetloba: naravna svetloba spodbuja pravilno delovanje cirkadianih ritmov in številnih bioloških funkcij; dobra naravna osvetljenost pa pozitivno vpliva na koncentracijo in produktivnost.
  3. Naravni materiali: les, kamen, kovina, keramika, naravna vlakna ter tekstil so prijetni na otip, uravnavajo akustiko in nas umirjajo s svojo naravno paleto.
  4. Naravni zaključki: ker v naravi nobena stvar ni popolna, tudi v našem domu ne more biti; vsaj tako uči japonska filozofija wabi-sabi, ki ceni preprostost, nepopolnost in minljivost ter išče lepoto v skromnosti in naravni obrabljenosti stvari.
  5. Voda: šumenje vode in vizualna dinamika vodnih elementov vplivata na naše čute in umirja živčni sistem.
Foto: Unsplash

Kako vpeljati biofilno oblikovanje v dom:

  • Čim več sobnih rastlin: sobne rastline in zelene stene polepšajo prostore in čistijo zrak. Izberite rastline, ki so enostavne za vzdrževanje, kot so praproti, potos, sukulente in viseče rastline. Postavite jih v različne dele doma, kot so dnevna soba, kuhinja in kopalnica
Foto: Pexels
  • Uporabljajte naravne materiale: pri opremi doma se izogibajte sintetičnih materialov. Izberite pohištvo iz lesa ali naravnih vlaken, kot sta ratan ali vrbovo protje, ter hišni tekstil iz lanu ali bombaža. Naravni materiali v dom vnašajo toplino in povezanost z naravo.
  • Maksimirajte naravno svetlobo: naravna svetloba pozitivno vpliva na razpoloženje in zdravje. Uporabite lahke zavese svetlih barv, ki omogočajo prehod svetlobe. Strateško postavite ogledala, da odsevajo zunanjo svetlobo, in razmislite o strešnih oknih ali razširitvah obstoječih fasadnih oken.
  • Ustvarite prostore za povezovanje z naravo: organizirajte pohištvo tako, da boste imeli jasen pogled na zunanjost. Če naravnega pogleda ni, uporabite stenske poslikave ali slike naravnih pokrajin. Ustvarite majhne notranje vrtovezelene balkone ali terase z rastlinami, kjer se lahko sprostite in povežete z naravo.

Biofilno oblikovanje ni le trend, ampak način življenja, ki spodbuja zdravje in dobro počutje.

Naslovna fotografija: Pexels