Nepremičnine starejšega datuma so zaradi svojega značilnega šarma zelo priljubljene. Razgibani tlorisi, štukaturni okraski in visoki stropi pomembno prispevajo k bivalnemu udobju, lastniki celo pravijo, da imajo takšne nepremičnine dušo in srce. Vendar pa za kakovostno bivanje niso dovolj le romantični vidni tramovi in opečne stene. Pomembna je tudi klima v prostoru, zlasti svežine zraka in ravno pravega nivoja vlage ne gre podcenjevati. Na srečo lahko oboje uredite z vgradnjo decentralnega prezračevalnega sistema z rekuperacijo, bodisi med prenovo starejše nepremičnine ali naknadno.

Ker imajo stare zgradbe pogosto visoke strope, slabo izolacijo in potrebujejo veliko več ogrevanja/hlajenja za vzdrževanje konstantne temperature, se ob prezračevanju skozi okna izgubi veliko energije. Po drugi strani pa so pri nezadostnem prezračevanju stare stavbe tudi bolj dovzetne za vlago, razrast plesni in povečano koncentracijo onesnaževal v zraku, kar se najlepše pokaže po sanacijah, pri katerih so bila izolirana okna, streha ali fasadni deli in je bolj zatesnjena.  

Vgradnja prezračevalnega sistema je v obeh primerih zelo smiselna, saj prinaša številne koristi. Urejeno prezračevanje namreč ohranja gradbeno konstrukcijo v dobri formi (vlaga npr. ne načenja sten), izboljša se kakovost zraka, odstranjuje cvetni prah in alergene iz stavbe ter zagotavlja zdravo notranjo klimo, kar je še posebej pomembno v stavbah iz starih gradbenih materialov, ki morda ne ustrezajo več današnjim visokim standardom in v zrak spuščajo škodljive snovi.  

Centralni ali decentralni prezračevalni sistem?

Pri izbiri prezračevalnega sistema imate na voljo centralne in decentralne enote. Prve so namenjene celovitemu prezračevanju velikih stavb, vgradnja je zahtevnejša, dražja, saj so prezračevalne poti daljše, cevi je treba vnesti z obsežnimi gradbenimi deli, zato so primernejše za novogradnje, kjer se to lahko opravi že med gradnjo.  

Decentralizirani prezračevalni sistemi pa so po drugi strani za starejše nepremičnine idealni, saj jih je mogoče namestiti le v posamezne prostore (kopalnica, spalnice, kuhinja …), ne zahtevajo obsežnih gradbenih del in so nasploh sorazmerno preprosti za vgradnjo. Potrebni so le manjše vrtanje skozi zunanjo steno in napajalni priključki. V primerjavi s centralnim sistemom je decentralno prezračevanje precej cenejše, z rekuperacijo toplote pa tudi energetsko učinkovito.  

Pri kakovostnih decentralnih sistemih med posameznimi enotami, ki morajo delovati usklajeno, ni žičnih povezav, zato se izognete razbijanju ali vidnim stenskim kanalčkom, s katerimi bi zakrili žice.

Posvetujte se o možnostih

Kot pri vseh večjih posegih v dom se je pred vgradnjo prezračevalnega sistema dobro posvetovati s strokovnjaki. Obrnite se na najizkušenejše iz podjetja LUNOS, kjer so poskrbeli za svež zrak že v več 10 tisoč domovih in javnih zgradbah po Sloveniji. Njihov paradni konj so prezračevalne enote LUNOS e2, ki so med seboj in s krmilno enoto povezane z radijsko tehnologijo, preko krmilne enote LUNOS SmartHome pa se jih lahko poveže tudi s telefonom in aplikacijo na njem. Enota LUNOS Smart Home je opremljena s senzorji za temperaturo in vlago, kar omogoča natančno prilagajanje hitrosti pretoka zraka po vaših potrebah.

Decentralni prezračevalni sistemi LUNOS imajo certifikate, ki dokazujejo, da so njihove tehnične lastnosti skladne s standardi in preverjene z uradnimi meritvami, opravljenimi v pooblaščenih institucijah.

Glavne prednosti pametnega brezžičnega prezračevalnega sistema LUNOS e2 pa so še visoka stopnja energetske učinkovitosti rekuperacije toplote, tudi do 96 %, preprosta montaža, brezžična povezava posameznih rekuperacijskih in krmilnih enot, enostavno in poceni vzdrževanje, izjemno tiho delovanje (samo 3 dB na razdalji 3 m), izredno nizka poraba energije pri delovanju, zaradi prepišnega varovala in omejitve volumna zračnega pretoka ne povzročajo prepiha, opremljene so s trajnimi filtri in filtri proti alergijam ter imajo podaljšano garancijsko dobo do 5 let.

Prezračevalni sistem LUNOS v prostore nenehno dovaja svež zrak, ki je tudi filtriran, torej očiščen majhnih delcev, alergenov in drugih onesnaževal. Z zrakom, ki ga prezračevalni sistem oddvaja iz prostorov, se znebite tudi povečanih koncentracij ogljikovega dioksida, ki dokazano negativno vplivajo na počutje.

Za decentralne prezračevalne sisteme LUNOS lahko uveljavljate subvencijo EKO sklada v višini 30 % investicije, poleg popusta vam v sodelovanju z Leanpay omogočajo tudi plačilo na obroke. Pozabite na prezračevanje z odpiranjem oken, kajti decentralni prezračevalni sistemi z rekuperacijo zraka LUNOS so zanesljivo bolj učinkoviti!

Več >>> LUNOS

Fotografije: Lunos, Pexels

Sponzorirana vsebina