Dina Kenins, po rodu Slovenka in lastnica podjetja Kenins Developments, je skupaj z možem Martinom zgradila sodobno hišo na Gold Coastu (Avstralija). Hiša je leta 2021 prejela nagrado HIA Gold Coast & Northern Rivers v kategoriji ‘Dom, zgrajen po meri’ v vrednosti od 2,5 do 3 milijone dolarjev in je podrla rekord pri prodaji. Prodana je bila za kar 6,335 milijona avstralskih dolarjev.
Zgodba uspešne Slovenke v Avstraliji
Pogovarjali smo se z lastnico Dino Kenins, Slovenko, poročeno z Avstralcem Martinom Kenninsom, ki skupaj s sinom in hčerko živi na Sončni obali – Gold Coastu.
»Sicer s Hrušice pri Jesenicah in po izobrazbi diplomirana ekonomistka sem z željo po razmeroma kratki pustolovščini leta 2008 odšla v Avstralijo. Način življenja in sončno vreme sta me kmalu premamila, zato sem se odločila, da si tam ustvarim življenje. Danes sem poročena in imam dva otroka, stara šest let in tri leta,« nam je zaupala Dina.
Dina in Martin ne gradita hiš samo zase, ukvarjata se tudi z gradnjo projektov za investitorje
»Z možem Martinom sva že od nekdaj delila skupno zanimanje za konceptualno in arhitekturno zanimive, kreativne in kakovostne nepremičnine. Z željo, da bi tovrstne projekte ustvarila ne le zase, temveč tudi za druge, se je porodila ideja o ustanovitvi gradbenega podjetja, ki bi ponujalo tovrsten produkt od zasnove do izvedbe. Ustanovila sva podjetje Kenins Developments, po konceptu elegantnega, vendar kakovostnega bivanja, ki upošteva življenjski slog in podnebne značilnosti, kjer projekt poteka.«
Vsak dom mora imeti povezavo med funkcionalnostjo in obliko
»Osnovna ideja izvira iz mnenja, da mora imeti vsak dom povezavo med funkcionalnostjo in obliko, hkrati pa preprosto vzbujati vsakodnevni občutek zadovoljstva lastnika. Naši domovi so običajno opremljeni z velikimi steklenimi površinami, čistimi linijami in odprtim bivalnim načrtom, ustvarjenim tako, da se brezhibno pretaka z zunanjim okoljem, vključno z zelenimi površinami. Osrednji cilj vsakega projekta je funkcionalnost, pretok in povezljivost. Kakovostna gradnja opredeljuje vsak naš projekt s ključnimi poudarki na oblikovanju, projektnem vodenju in visokokvalificiranem obrtništvu,« pove Dina.
»Projekt sva v celoti vodila sama s pomočjo podizvajalcev«
»Navdih za projekt The LakeHouse sva z Martinom črpala iz glamuroznih mega vil v Los Angelesu, doseči pa sva želela ultra moderen dvonadstropni dizajn, ki izkorišča širok pogled čez jezero. Ideja za dizajn je bila prostorna hiša, ki izkorišča razkošje naravne svetlobe in daje občutek domačnosti. Hiša se ponaša z notranjim dvoriščem in številnimi prostori na prostem ter je idealna za druženje z družino in prijatelji. Notranjost elegantnega prostora ponuja vrhunsko mirno bivanje, primerno tako za družinsko življenje kot način življenja posameznika.«
Lokacija hiše je bila skrbno izbrana. Je v bližini šol, bolnišnic, trgovin, kavarn in restavracij, vendar vseeno v mirnem kotičku, odmaknjenem od vsakodnevnega hrupa in prometa.
Visoki stropi ter široke in visoke steklene površine uokvirjajo panoramski pogled na vodo in zaledje, značilna viseča stena ločuje jedilnico in dnevni prostor, eleganten koktajl bar pa je glavni prostor za sprostitev ali zabavo.
Pri gradnji sta Dina in Martin uporabila kakovostne materiale, kot so beton, les in kamen, konstrukcija pa je močna in grajena za vsakršne vremenske razmere.
Kuhinja, ki bi je bil vesel vsak kuharski mojster, je tudi dobitnica nagrade National Design Awards za leto 2021. Izdelana je s prvovrstnimi površinami Caesarstone, kuhinjskim koritom iz granita, brušenimi bakrenimi pipami in zanimivo steno z mozaikom.
Zunanji prostori vključujejo teraso alfresco in magnezijev bazen, obdan z bujnim, urejenim vrtom, ki je v celoti opremljen z namakalnim sistemom in posebno razsvetljavo.
Na voljo so tudi shramba za vino, domači kino, apartma za goste z lastno kopalnico ter razkošen glavni apartma z zasebnim balkonom, lastno kopalnico in dizajnersko garderobo.
Najsodobnejša tehnologija prek I-Pad(ov) na stenah omogoča razkošje na dosegu roke stanovalcev, vključno z razsvetljavo in ventilatorji za avtomatizacijo doma, stropnim avdiosistemom, videodomofonom, digitalnimi nadzornimi kamerami in motoriziranimi vgradnimi žaluzijami.
Od kod inspiracija za tako izviren načrt hiše?
»Koncept in zasnova sta najina, arhitekt pa je dodal izvirnost dizajna in optimizacijo, razporeditev in funkcionalnost prostorov. Pri načrtovanju nama je bilo izredno pomembno, da je hiša funkcionalna in estetsko dovršena, povezovati pa jo mora rdeča nit – tako pri eksterierju kot interierju. Vsakemu opazovalcu mora biti rdeča nit očitna skozi kontinuitetno uporabo gradbenih materialov in izboru notranje opreme. Idejna zasnova hiše se je med ustvarjalnim postopkom in sodelovanjem razvila v celostno podobo. Za razvoj končnega produkta nam niso bili merilo le trendi, temveč predvsem uporaba različnih materialov in usklajenost z izbranim tipom arhitekture,« z navdušenjem pove Dina.
Sta pri zasnovi hiše ciljala na avstralskega kupca?
»Ciljala sva na avstralskega in mednarodnega kupca, saj rezidenca zahteva minimalno vzdrževanje, kot so vnaprej programirani namakalni sistem, kompozitne plošče in podobno. Način gradnje, ki ustreza nekomu, ki morda veliko potuje in živi v različnih krajih ali državah.«
Kako bi opisali slog notranje opreme?
»Notranja oprema je zasnovana minimalistično; estetiko in udobje povezuje z uporabo naravnih materialov ter z umestitvijo teksturnih, barvnih in stilskih kosov, kot so svetila, armature iz brušenega bakra in medenine ter skrbno izbrani kosi pohištva. Vse pohištvo je izdelano po meri.«
Spalni prostori so kar precej veliki. Ali je velikost glavne spalnice s kopalnico standard takšne luksuzne avstralske hiše?
»Smernice sodobne arhitekture dandanes narekuje prostorne in razkošne spalnice, ki dajejo občutek spokojnega bivalnega prostora, ki se prelevi v prostor za počitek.«
V katerem cenovnem razredu ste izbirali materiale za opremo kopalnice?
»Pohištvo v celotni rezidenci je izdelano po meri in v skladu s konceptom notranje opreme, barve pa se skozi rezidenco nekoliko spreminjajo ter skladajo po tonu in teksturi. Predali in omare se odpirajo po načelu ‘push to open’, gumbov za odpiranje nismo uporabili zaradi minimalnosti, ki smo jo želeli doseči.«
Iz česa so talne obloge in zakaj ste se odločili za njih?
»Glede na veliko kvadraturo prostorov smo iskali talne obloge, ki zagotavljajo hitro in preprosto čiščenje. Obenem smo za lastnika želeli doseči občutek nadaljevanja notranjih prostorov v zunanje. S keramičnimi ploščicami velikosti 1200 x 600 mm smo ustvarili širino prostorov, sama tekstura kamna pa je čudovita na dotik, pa tudi zelo prijetna na pogled.«
Omenili ste dodatni bivalni prostor. Čemu je namenjen?
»Ob projektiranju smo želeli doseči “dual living”, ki bi bil primeren iz več razlogov. Morebitni lastnik ima družino z najstniki, ki si želijo svoj prostor. Zanj pa smo želeli, da je svetel, odprt in povezan s preostalim delom hiše ter hkrati omogoča bivalno povezanost in družinski slog bivanja.«
Kako to, da ste se odločili za bar, in kako je zasnovan?
»Hiša je idealna za druženje ali pa intimno preživljanje večerov. Avstralski način preživljanje skupnih trenutkov s prijatelji in družino je pogosto druženje ob večerji. Po končani večerji se družba preseli v koktajl bar, kjer razpoloženjska razsvetljava spodbudi sproščenost in topel zaključek večera. Lesena obloga iz konkavnih plošč da baru ambientalno globino in zanimivost. Osvetljava bara je bila zelo skrbno izbrana. Prav tako pa tudi prostori za shranjevanje različnih vrst pijač, od konjaka in viskijev do pijač, ki morajo biti hranjene na nizkih temperaturah. Bar je opremljen tudi s koritom, ki se barvno sklada z ambientom, ter pipami iz brušene medenine, da smo vzpostavili samoiniciativen prostor.«
Je bila hiša že od vsega začetka zasnovana za prodajo?
»Hiša je bila zgrajena za prodajo, vendar je naša družina v hiši bivala 1 leto. S tem smo dobili občutek, da smo uživali plod trdega dela in iz prve roke izkusili funkcionalnost hiše, kar nam bo pomagalo pri delu v prihodnosti.«
Ste si določili proračun za izgradnjo projekta? Ste se ga držali?
»Vsako projektiranje zahteva tudi detajlno cenovno ocenitev in proračun izgradnje celotnega projekta. Pomembno je poznavanje situacije na trgu, kje so produkti in materiali dobavljivi, zato je pri načrtovanju pomembno sodelovanje z dobavitelji in izvajalci. Proračuna, ki smo ga določili pred začetkom projekta, smo se načeloma držali, vendarle je 14-mesečna gradnja (tudi med časom korone) prinesla podražitve materialov in obrtniških del, ki jih nismo pričakovali. Projekt je bil vseeno na poti, zato smo se odločili, da se bomo s podražitvami spopadli in hkrati upali na vzporedno rast vrednosti končnega projekta, kar pa se je tudi zgodilo.«
Ali razmišljata o izvedbi projektov za investitorje tudi na slovenskem trgu?
»O tem še nisva razmišljala, velikokrat pa dobiva klice iz Melbourna, Sydneyja in Pertha, če bi prevzela projekt, kar pa bi bilo trenutno logistično pretežko, pa tudi družina in otroci so nama trenutno prioriteta. Tako da načrtujeva sicer ne, bi bil pa to zanimiv izziv in delo za srce (blizu doma). Mogoče kdaj v prihodnosti.«
Fotografije: Desire Media