Na robu vasi v okolici Kamnika je zrasla lesena hiša za veliko družino. Arhitektki Nina Herič in Maja Jugovec sta jo označili za 'podeželsko vilo', saj mogočna arhitektura družini ponuja številne notranje in zunanje kotičke z razgledi na Kamniško-Savinjske Alpe, po drugi strani pa z obilico naravnih materialov pričara domačno in prijetno podeželsko vzdušje.
“Objekt je načrtovan za številčno mlado družino, ki si želi aktivnega preživljanja prostega časa v udobju domačega doma,” povesta avtorici, ki sta objekt zasnovali kot celovito kompozicijo zunanjih in notranjih ambientov, ki poleg bivalnega objekta vključuje še nadstrešek za avtomobile, lopo in letno kuhinjo.
Bivalni objekt v obliki črke T je krit z veliko dvokapnico, ki je tista, ki hišo zasidra v njeno gorenjsko okolico. V notranjosti so prostori razkošno odmerjeni v dveh etažah, jedro doma pa je velik, odprt bivalni prostor v pritličju. Glavni akter tega prostora so leseni nosilci v natur barvi, ki se nadaljujejo tudi navzven in tako – skupaj s panoramsko stekleno steno – vizualno spajajo notranje in zunanje ambiente.
Polovico mansarde zavzemajo štiri otroške spalnice, ki segajo do slemena in tako ustvarjajo razgiban in skoraj pravljični ambient za najmlajše člane družine, ki si delijo tudi skupno kopalnico. Vse otroške sobe imajo orientacijo bodisi na vzhod bodisi na zahod. “V drugo polovico, na sever, pa je umeščena starševska suita z manjšim spajem in velikim balkonom, orientiranim proti najlepšim razgledom na Kamniško-Savinjske Alpe,” nas po hiši vodita arhitektki iz biroja Her arhitektura.
Hiša je zasnovana kar se da trajnostno, uporabljeni so ekološki gradbeni materiali, med katerimi prednjači les. Konstrukcija je kombinacija skeletne in masivne lesene gradnje, hiša pa je oblečena v izolacijo na lesni osnovi. Les se pojavi tudi na fasadi; okna in čudovita klasično oblikovana vhodna vrata so lesena, prav tako ograja parcele.
Na fasadi se les pojavi v zgornjem pasu, medtem ko je pritličje – skladno z gradbeno tradicijo Gorenjske – ometano. Le del zunanjega ovoja stavbe – letna kuhinja in njen dimnik – je izdelan iz kamna, kar v sicer sodobno arhitekturo vnese podeželski šarm.
Objekt se ogreva in hladi z geotermalno energijo, kjer kot vir gretja uporablja izključno toploto zemlje, ki je s hladilnim sistemom črpana prek vertikalne zemeljske sonde; ogrevanje poteka prek talnega, hlajenje pa prek stropnega sistema. “Tak način hlajenja je za bivalno ugodje najbolj optimalen, saj ne povzroča hrupa in prepiha,” zagotovita arhitektki.
Arhitektura: Her arhitektura (Nina Herič in Maja Jugovec)
Fotografije: Žiga Lovšin