47 let stara nepremičnina je zrela za temeljito prenovo in te sta se lastnika majhnega blokovskega stanovanja v Škofji Loki tudi lotila. Za pomoč sta prosila arhitektko Majo Pisanec Zavrl, ki ju je vodila skozi vse faze prenove, vključno z načrtovanjem pohištva po meri, za katerega so poskrbeli pri Mizarstvu Alič. Ravno zaradi opreme po meri je stanovanje lahko izkoriščeno do zadnjega kotička in tudi vizualno se zdi veliko večje kot 40 m2, kolikor jih v resnici šteje.

Lovili so vsak centimeter

Rezultat prenove zagotovo ne bi bil tak, kot je, če stanovanja ne bi opremili s pohištvom po meri, je prepričana arhitektka: »Tukaj smo res lovili čisto vsak centimeter, vsako luknjo, ki smo jo hoteli izkoristiti sebi v prid. V takih malih stanovanjih s pohištvom želimo zakriti tudi neke napake in poudariti dobre stvari. Sledimo dinamiki tlorisa, ki ga imamo, in s tipskimi rešitvami nikakor ne bi mogli priti do detajlov in skritih kotičkov tega stanovanja, kot smo jih izvedli.«

Enako je prepričan Darko Alič iz Mizarstva Alič, ki pove, da so v stanovanju izvedli kar nekaj dobrih rešitev za boljši izkoristek: »Imamo izvlečne kolone ob omari za klimo, izvlečno mizo v dnevnem prostoru in v predsobi stol oziroma klop, ki je tudi izvlečna in se pospravi, kadar je uporabnik ne potrebuje.«

Klop v predsobi je res priročna, nanjo se lahko usedejo ob preobuvanju in jo potem pospravijo pod omaro, kjer je tudi vtičnica za poznejšo morebitno namestitev robotskega sesalnika. So pa tudi sicer omare v predsobi dvignjene, da lahko spodaj pospravijo dnevne čevlje.

Drsna vrata zasedejo malo prostora

Velika posebnost stanovanja so drsna vrata z ogledali, s katerimi so se želeli izogniti krilnim vratom, ki pri odpiranju precej posegajo v prostor in so ovira. Vrata naenkrat odpirajo in zapirajo več prostorov (predprostor in spalnico z utilijem), zato tudi ni potrebe po hodniku.

»Vodilo teh vrat je bilo vgrajeno že v samem začetku, pred izvedbo knaufarskih del. Posebnost tega drsnega sistema je tudi to, da ne potrebujemo talnega vodila, vrata torej v celoti visijo na stropu. Imajo lesen okvir, ki hkrati služi tudi kot ročaj, in tonirano temno ogledalo, ki poveča prostor,« pojasnjuje Alič.

Hotelska spalnica s kopalnico

Mimo majhnega utilitija, kjer so nameščeni pralni in sušilni stroj ter grelnik vode, pridemo v spalnico z glavnim garderobnim delom, ki so ga vkomponirali po celotni širini stene. Njegov  prvi del vizualno zakriva vertikalni vod zračnikov, je pa izveden v enakem rastru kot ostali pohištveni niz. »Edino, kar je bilo treba paziti pri omarah, je bila širina vrat, da se ne zaletijo v posteljo,« opozori arhitektka.

Posteljno vzglavje je izvedeno do spuščenega stropa, sama postelja pa je velika 160 x 200 cm, kar še vedno omogoča dovolj prostora za premikanje okoli nje.

Posebno iznajdljivost je zahtevala tudi kopalnica, saj je velika le okoli 2 m2. Zaradi manjka prostora so vanjo vključili stranišče z bidejem, ki je hkrati povezano z zračnikom z dvema funkcijama. »Po eni strani zrači prostor v kopalnici, po drugi pa neposredno izsesava zrak iz stranišča. Ker je bilo veliko pomanjkanje shranjevalnih površin, smo tudi nad straniščem naredili omarico, v kateri je skrit zračnik, zato smo vanjo izvedli nekaj rež, ki omogočajo normalno ventilacijo zraka.«

Izvirne rešitve za kuhinjo in dnevni prostor

Tudi v odprtem bivalnem prostoru so s pohištvom po meri izkoristili vse do zadnjega milimetra, kar zlasti velja za kuhinjo. Velik hladilnik ima zaradi izvedbe brez zamrzovalnika res dovolj prostora za živila in deluje kot shramba. Zamrzovalno omaro so umestili pod pečico, pri čemer je mizar poskrbel za dobro prezračevanje obeh aparatov. Dva regala pa vsak zase skrivata že omenjeno izvlečno pohištvo: v enem je izvlečna pisalna miza, v drugem pa so klimatska naprava in izvečne kolone, v katere se lahko pospravijo vsa tista živila, za katera zmanjka prostora v hladilniku. »Pri serijskem pohištvu bi to težko izvedli, ker je treba uskladiti dimenzije klimatske naprave z dimenzijami izvlečnih regalov in prilagoditi širine s širino kuhinje, tako da to je stvar, ki jo je absolutno treba narediti po naročilu,« meni arhitektka.

Kako poteka izdelava pohištva po meri?

Zaradi dobrega sodelovanja z Mizarstvom Alič, je pohištvo v stanovanju kot ulito. Darko Alič pove, da so se mizarska dela lahko začela takoj, ko so od arhitektke dobili izvedbeni načrt. Kljub temu so na objektu morali narediti natančno izmero, saj se pri starejših stanovanjih rada pokažejo kakšna presenečenja, nepravilnosti, na primer neravne stene, kar je pri izrisu delavniških načrtov treba upoštevati. Delavniško dokumentacijo pripravi izkušen tehnolog, ko so znane lokacije vseh vtičnic, izpustov, zračnikov in druge opreme. V sklepni fazi je treba naročiti še materiale, zatem pa gre pohištvo lahko v izdelavo. Ta vključuje različne mizarske postopke, kot so žaganje, robljenje in delo na CNC-stroju, zaradi katerih je vsak kos pohištva izdelan z natančnostjo in pozornostjo do detajlov.

Načrt notranje opreme.

Za opremo so uporabili več različnih materialov. »Furnir, barvani mediapan, za pulte je bil uporabljen umetni kamen. Pult v kopalnici je izdelan iz kompakt plošče, ki je tudi zelo primerna za mokre prostore, podnožja miz so izdelana iz kovine. Plošče pa so izdelane iz furnirja, prav tako kot preostalo pohištvo,« našteva Alič in doda, da je montaža pohištva v stanovanju potekala približno en teden. »Ker je kvadratura majhna in ni omogočila vnosa več kosov pohištva naenkrat. V tem stanovanju je šlo za primer zelo dobrega sodelovanja med arhitektko in nami, ker je pripravila zelo natančne načrte in zato imamo tako lep rezultat.«

V Mizarstvu Alič lahko svojim strankam poleg pohištva po meri za celoten dom ponudijo tudi jedilne stole priznanih slovenskih in tujih proizvajalcev, od katerih so nekateri razstavljeni v njihovem salonu.

Rezultat pa ni samo lep, ampak tudi poučen. Ko je pred našimi oči v petih delih nastajalo novo bivališče, novo osebno svetišče, smo se naučili naslednjega: Prenova stanovanja ni le preoblikovanje prostora; je preoblikovanje tega, kako v njem živimo. Vsaka podrobnost, od izbire materialov do razporeditve pohištva, prispeva k ustvarjanju doma, ki je funkcionalen, prijeten in unikaten. Postopek resda terja skrbno načrtovanje in premišljene odločitve, vendar je vredno vsakega truda.

Prostor, prilagojen našim potrebam, nam izboljša kakovost življenja, nudi udobje in občutek miru. Investicija v prenovo stanovanja je zato več kot le finančna odločitev; je tudi osebna zavezanost k boljšemu življenjskemu slogu. Pri tem pa imajo tudi najmanjši prostori lahko veliko potenciala za srečno in navdiha polno zgodbo.

Fotografije: Miran Kambič

Sponzorirana vsebina