V središču Ljubljane, ob Trnovski plaži, se skriva prenovljeno stanovanje, ki na vsega 32 kvadratnih metrih pripoveduje zgodbo o premišljenem oblikovanju, spoštovanju do dediščine in trajnostnem pristopu. Projekt Majhen Trnovski pristan, pod katerega se podpisuje arhitektka Danaja Jovandić iz Jagoda studia, je prejemnik nagrade za interier leta 2024 v kategoriji zasebnih interierjev na festivalu BIG Design Ljubljana.

Obnova z roko v roki s prostorom

Osnova prenove je bil hands-on pristop, s čimer je prostor oblikovala skozi neposredno delo z obstoječim, s popravili, preoblikovanjem, z materiali in odzivanjem na nepričakovane odkrite elemente. Stanovanje se tako ni razvijalo po vnaprej izdelanih renderjih, temveč skozi sprotni kreativni proces, ki je temeljil na interakciji v prostoru, preizkušanju in kolažiranju elementov.

Eden najzanimivejših elementov prenove je dvignjeni podest v glavni bivalni sobi, ki ni le prostor za spanje, temveč tudi inteligentna rešitev za shranjevanje in organizacijo prostora. Vgrajene omarice ter stopnice s predali s funkcionalno uporabo omogočajo maksimalno izrabo kvadrature, hkrati pa ustvarjajo prijeten, razgiban ambient z občutkom zračnosti in prostornosti.

Ohranitev originalnih elementov in trajnostni pristop

Posebna skrb je bila namenjena ohranjanju in obnavljanju obstoječih detajlov, ki dajejo prostoru značaj. Izstopa strop v dnevnem prostoru, ki so ga razgalili do stare poslikave. Čeprav so vidne nepravilnosti, kot so zaflikane razpoke in odluščene plasti barv, daje strop poseben karakter prostoru in se z oranžnimi odtenki vklaplja v barvno shemo.

Eno od plasti razkrivajo tudi originalne oranžne klinker ploščice, ki so bile prekrite z obrabljenim toplim podom. Po brušenju in obdelavi z oljnim premazom so ponovno zaživele, v harmoniji z drugimi barvnimi poudarki v interierju.

Obnova je tako potekala v skladu s trajnostnimi načeli. Večina pohištva in dodatkov je bila pridobljena iz druge roke in zgolj osvežena. S tem se ne le zmanjšuje količina odpadkov, ampak se prostoru vdihneta duh zgodovine in unikatna estetika, ki jo množična proizvodnja težko poustvari. »Zakaj bi kupovali novo, če že vse imamo, samo znajti se moramo in stvari poiskati? Tako postane proces le še bolj zanimiv, iskanje je nekako vznemirljivo in najdemo lahko res dobre kose. Pa še prihranimo za kak boljši material ali vgrajen element …«

Funkcionalnost, estetika in igrivost v enem

Kuhinja je zasnovana kompaktno, a premišljeno, z vključitvijo vseh sodobnih aparatov in z dovolj prostora za shranjevanje. Poseben optični učinek prinaša ogledalo, ki odseva naravno svetlobo in vizualno poveča prostor. Kopalnica je doživela osvežitev z manjšimi, a bistvenimi posegi, ki so izboljšali funkcionalnost in vizualno privlačnost.

Barvna paleta stanovanja je uravnotežena – tople oranžne in zemeljske tone klinker ploščic in poslikanega starega stropa  dopolnjujejo globoko zelene zavese in nežni modro-zeleni strop, ki ustvarjajo umirjeno, a dinamično vzdušje. Prostoru dajejo poseben pečat tudi subtilni poudarki iz medenine in lesa.

Prenova Majhnega Trnovskega pristana dokazuje, da omejena kvadratura ni ovira, temveč izziv za inovativne rešitve. Arhitektka Danaja Jovandič je s svojim osebnim pristopom, spoštovanjem do obstoječega prostora in poudarkom na trajnosti ustvarila dom, ki ni le estetsko dovršen, temveč tudi funkcionalen in topel. Stanovanje ne sledi trendom, temveč izraža svojo osebnost. Hkrati je zasnova dovolj nevtralna, da omogoča prilagoditve in personalizacijo tistemu, ki ga naseljuje. In prav to je največja vrednost dobrega oblikovanja.

  • Avtor projekta: Danaja Jovandić, Jagoda studio
  • Leto dokončanja izvedbe: 2024

Fotografije: Miha Godec, Danaja Jovandić