Ko je bila ena od najlepših in najstarejših hiš v vzhodnem Lismorju v Avstraliji prvič po skoraj 20 letih na prodaj, jo je sedanja lastnica in modna oblikovalka Kathryn McIntyre takoj vzljubila. Hiša je bila zgrajena v tridesetih letih prejšnjega stoletja in je bila pred nakupom že enkrat obnovljena. Prejšnji lastniki so z okusom restavrirali in ohranili značilne elemente iz tega obdobja, sedanja lastnica pa je vse skupaj malo bolj posodobila.
Lismore, majhno mesto v notranjosti Avstralije
Hiša leži na približno dva tisoč kvadratnih metrov veliki parceli in je obdana s čudovito vzdrževanim in urejenim vrtom, ki je redkost v naselju tako blizu središča mesta. Lismore je manjše mesto, ki se nahaja v notranjosti, približno 38 kilometrov jugozahodno od Byron Baya, priljubljenega obmorskega mesta na vzhodni obali Avstralije. Januarja 2021 je Lismore doživel hude poplave, ki so bile posledica obilnega deževja in neviht. Reka Wilsons, ki teče skozenj, je prestopila svoje bregove in poplavila tudi območje, kjer je lastnica Kathryn kupila svojo sanjsko zgodovinsko hišo. Poplave so prizadele številna podjetja in trgovine v mestu ter povzročile večjo škodo na infrastrukturi, kot so mostovi in ceste. Na srečo Kathrynina hiša ni bila poplavljena, so pa posledice poplav za lokalno skupnost še vedno zelo boleče, nam je zaupala Kathryn med pogovorom.
PRED PRENOVO
Kaj vas je navdihnilo, da ste izbrali to lokacijo za svoj dom in zakaj ravno ta hiša?
»Pravzaprav sem to hišo prvič opazila, ko sem obiskala svojo zaposleno s steklenico šampanjca za njen rojstni dan. Živela je čez cesto. Pomislila sem: Kakšna neverjetna hiša! Imela je tak starinski čar, prečudovit vrt, lokacija pa je zelo blizu mojih poslovnih prostorov in samega središča mesta. Seveda takrat, ko sem se zaljubila vanjo, ni bila na prodaj, na trg je prišla nekaj mesecev pozneje.«
Hiša se ponaša z originalnimi značilnostmi tridesetih let prejšnjega stoletja, kot so zunanje obloge iz cedrovih desk, velika masivna lesena vrata z značilno zasteklitvijo, visokimi stropi, originalnimi lesenimi talnimi deskami, originalnimi ročaji na vratih in podobno.
Območje za bivanje je razdeljeno na več delov – velika dnevna soba na sprednji strani doma ohranja šarmantnost z originalnim opečnatim kaminom, tudorskimi okni diamantne oblike, sedežem ob oknu in notranjimi francoskimi vrati.
Kako to, da ste se odločili za prenovo celotne hiše?
»Čeprav je bila hiša primerna za bivanje, je bila zastarela in potrebovali smo prostor, ki bi nam služil tudi v smislu funkcionalnosti, predvsem smo želeli bolj odprto kuhinjo, ki bo povezana z jedilnico, in drugo dnevno sobo s pogledom na bazen. Res smo morali odpreti zadnji del hiše, saj se tam dogaja večina vsakodnevnega življenja. Gradnja bazena in prenova terase z vrtom še ni dokončana zaradi lanskega dežja in inflacije, ki jo je povzročila pandemija.
Projekt je bil ogromen. Praktično smo izpraznili celotno hišo od vrha navzdol, kot da bi jo ponovno zgradili. Glavna težava je bila negotovost, kaj se skriva za stenami, zamenjali smo namreč kar veliko sten zaradi poškodb termitov v lesu. Morali smo odstraniti vse propadle tramove in jih nadomestiti z novimi strukturami.«
Ali je bilo kaj posebnega, kar vam je bilo všeč in ste si želeli ohraniti v novi zasnovi?
Ohranili smo vsa prvotna vitražna okna na sprednji strani hiše, ker dodajo šarm hiši. Prav tako smo sneli in spolirali originalne kljuke iz medenine na vratih.
Od kod ideje za prenovo? Ste najeli oblikovalca?
»Zelo rada listam revije, odlična pa je tudi spletna stran Houzz. Ker sem se zelo težko odločala, sem na koncu najela oblikovalko, ki sem ji posredovala izrezke fotografij iz revij, da je dobila predstavo o mojem okusu. Na srečo so se slog oblikovalke in njeni predlogi popolnoma ujemali z mojimi željami, moderen podeželski slog z brezčasno eleganco.
Oblikovalko sem najela, ker nisem želela narediti nepotrebnih napak, pa tudi časa nisem imela, da bi se lahko posvetila samo temu projektu. Prav tako pa bi zaradi same lokacije morala potovati po več ur, da bi našla materiale in pohištvo, zato je bilo prav olajšanje, da se mi ni bilo treba ukvarjati še s tem.«
Kaj vam je bilo najpomembnejše pri dizajnu?
»Vedno cenim dober dizajn in prostor, ki je hkrati eleganten in funkcionalen. Želela sem, da moj dom izgleda lepo, da se v njem dobro počutim in da je bivanje udobno, privlačno in sproščujoče.«
Katere barve in materiale ste želeli vključiti v novi dizajn?
»Oblikovalka je menila, da bodo odtenki zelene barve pristajali hiši, s čimer sem se strinjala, saj mi je zelena barva zelo pri srcu in ima veliko lepih tonov, ki so mi všeč. Prav tako pa zelena barva v meni vzbuja občutek sprostitve.«
Ste določili proračun za projekt in ste se ga držali?
»Da, dobro smo načrtovali proračun. Na srečo smo večino obnovitvenih del opravili, preden so se inflacijski stroški povišali.
Na splošno smo naredili ogromno razliko v celotni hiši in najpomembnejše je, da smo s prenovo in veliko spremembo zadovoljni. Še vedno pa končujemo vsa dela, nimamo še vsega pohištva in dodatkov, kot bi želeli, pa tudi zunanji del s teraso in bazenom ter zelenico še vedno urejamo.«