Že ob ogledu njihove strani postane jasno, da ne gre za običajen inštitut za razvoj materialov. Daleč od tega, Zevnik Lab je neke vrste atelje, ki se ne izraža le skozi oblikovanje kot takšno, temveč predvsem skozi inovativne gradbene materiale in tehnologije. Dr. Luka Zevnika, pobudnika projekta, žene velika ljubezen do ustvarjanja, za svoj medij pa si je izbral beton. V najbolj inovativnih tehnikah in oblikah.
Luka, sicer diplomirani inženir kemijskega inženirstva, ki je iz omenjene smeri tudi doktoriral, je bil vse od začetka kariere tesno povezan z betonom. Sprva skozi gradbeništvo, kmalu pa se je opogumil in ustanovil lastno podjetje ter se osredotočil na kreativni vidik materialov. Podjetje Zevnik Lab je bilo ustanovljeno leta 2014, vse od tedaj pa se posveča študijam in razvoju materialov, med katerimi prednjači beton. Sprva so se usmerili v gradbeno kemijo in proizvodnjo dodatkov za beton. Namesto da bi materiale študirali le na neuporabnih testirancih, so se v Zevnik Labu osredotočili na uporabne predmete, ki imajo tudi visoko estetsko vrednost. Na podlagi funkcionalnih predmetov tako preverjajo tehnologije in omejitve posameznih materialov, z mislijo na estetiko končnega izdelka pa se njihova panoga povezuje tudi z arhitekturo in oblikovanjem.
V resno proizvodnjo so zapluli pred nekaj leti, ko jim je kot eni prvih v svetu uspelo vzpostaviti avtomatizirano in robotizirano proizvodnjo manjših betonskih proizvodov. »Beton je robusten material, ki ponuja neskončno izzivov. Ne samo z vidika materiala kot takega, temveč tudi z vidika tehnologije. Osnova naše proizvodnje tehnologije izhaja iz avtomobilske proizvodnje, kjer gre za precej bolj prefinjene tehnologije in materiale, kot je to običajno za gradbeno industrijo. Z našim projektom nam je uspelo tudi beton prikazati v precej bolj sofisticirani luči in uspelo pokazati, da je beton možno enakovredno uporabiti namesto plastike, kovine, lesa itd. ne le v arhitekturi in dizajnu, ampak tudi v inženirskih panogah,« poudarja Luka, čigar poslovna ideja izvira iz velike ljubezni do ustvarjanja betona. V tem preprosto uživa.
V Zevnik Labu beton obravnavajo tako s kemijskega kot inženirskega vidika: »Čutimo, da smo neke vrste znanstveni in tehnološki atelje, ki se ne ukvarja z oblikovanjem, ampak materiali, znanostjo in tehnologijo. Prav zato naš končni produkt niso neuporabni preizkušanci, temveč funkcionalni betonski predmeti z estetsko vrednostjo. Ob njihovi pomoči preizkušamo omejitve materiala kot takega. Nismo običajen inštitut za materiale – daleč od tega, saj želimo, da je naše udejstvovanje povezano z nečim praktičnim in lepim.«
In zakaj prav beton? Material kot tak se pogosto omenja v ne prav laskavem trajnostnem tonu, a sogovornik je prepričan, da se mu s tem dela velikanska krivica. »Z betonom sem povezan že od nekdaj, zato se o tem sploh nisem spraševal. Kot doktorja znanosti me nikoli niso zanimale farmacevtske vode, kot moje številne kolege, temveč predvsem materiali kot taki. Beton, pesek, kamen. Morda je to razlog, da o svojem delu ne razmišljam s tržnega zornega kota, ampak delamo preprosto to, kar nam je všeč. Beton je izjemno dostopen in zato razširjen v gradbeništvu, mi pa ga spreminjamo v nekaj lepega in obstojnega. Betonu se tudi v oziru trajnosti dela velika krivica. Po mojem mnenju se prav v betonu skriva rešitev za mnogo okoljskih problematik. Je precej bolj smiseln material prihodnosti, kot na primer jeklo ali plastika, poleg tega pa ponuja vrsto možnosti, da njegov okoljski odtis še izboljšamo,« pojasnjuje sogovornik in nadaljuje: »Sam cement v resnici sestavlja vrsta naravnih materialov. Cementna industrija pa ima možnost, da v proizvodnjo vključuje tudi številne odpadne surovine. Namesto cementnih surovin pa tudi peska v betonu se tako kot polnilo ali agregat uporabijo odpadni materiali, ki bi sicer končali na odlagališčih. Kot sem dejal, možnosti za to, da beton postane bistveno bolj okolju prijazen material, je neskončno. Le izkoristiti jih moramo.«
Pod znamko Zevnik Lab je tako nastala že vrsta uporabnih izdelkov, od miz, vaz, krožnikov … Z vsakim izdelkom namreč raziskujejo omejitve materiala in tehnologije, ki pa so pomaknjene bistveno globlje, kot se na prvi pogled zdi. Beton se na prvi pogled zdi dokaj preprost, surov, robusten. V Zevnik Labu pa so dokazali, da se lahko prav iz betona izdela nepredstavljiva detajlna površina, ki ima, če jo preslikamo v 3D-datoteko, na gigabajte informacij na m2. Seveda tega ne moremo doseči z običajnimi materiali, ampak le z globokim poznavanjem kemije betona in tehnologij izdelave kalupov, vlivanja, razkalupa in površinske obdelave. Tako so izdelali maketo Bleda na podlagi javno dostopnih topografskih podatkov Lidar. Iz klasične plastike so izdelali pozitiv, iz njega kalup in ga nato pod vakuumom napolnili z mikrostrukturnim cementnim materialom. Končni rezultat je izdelek z resolucijo 0,05 mm, ki slika še tako natančne in majhne strukture. »Kje je torej limita z vidika resolucije? Ne vemo. Jasno je, da beton neke omejitve ima, tudi z vidika plastičnosti, a naš cilj je, da nenehno premikamo meje mogočega. S tem želimo spodbuditi oblikovalce, da sprostijo svojo kreativnost in beton večkrat vključijo v svoje interierje in izdelke,« nam zaupa vodja Zevnik Laba.
V preteklosti so napletli že nekaj uspešnih sodelovanj z arhitekti, med drugim tudi s Fakulteto za arhitekturo. Z izobraževanjem študentov tudi na tem področju, s partnerji (Salonit Anhovo) intenzivno vstopajo v proces izobraževanja. To jim omogoča, da izobrazijo mlade o karakteristikah betona in njegovih možnostih, kar je v evropskem prostoru redkost. V zadnjem času se intenzivno posvečajo 3D-printu betona, s čimer se predstavljajo tudi na Sejmu Ambient. Več o inovaciji v zaključku pove kar Luka Zevnik: »Tehnologijo 3D-printanja betona smo razvili povsem sami, prav tako uporabljene materiale. S tem smo postali prvi v regiji – pred vsemi inštituti in univerzami, ki lahko printamo beton ne le preproste, temveč tudi zahtevnejše strukture. Tehnologija nam omogoča, da z betonom natisnemo širok spekter oblik. Na sejmu se predstavljamo z mizo, ki dosega resnično zavidljive rezultate.«
Več >>> www.zevniklab.com