Hiša ob gozdu je projekt, ki je, kot že ime pove, tik ob robu bujnega gozda, in prav ta lastnost je oblikovalki interjerja Evi Ferlan, dipl. oblik., iz Yuka Studio služila pri snovanju bivalnega prostora. Na Gorenjskem zelenih gozdov ne manjka, a malo je tako priročnih lokacij, kot jo ima ta montažna hišica – v objemu narave, a le lučaj stran od urbanega dela.
Pritlična hiša, ki se razteza na dobrih 100 m2, je bila zgrajena leta 2020. Osnovno gonilo pri njenem oblikovanju pa je predstavljala želja naročnikov, da si ustvarijo novo domovanje, primerno za zrela življenjska leta. Čeprav so se sprva poigravali z idejo o umeščanju stopnic, so jo na predlog oblikovalke interjerja Eve Ferlan opustili, saj je bil pritličen objekt precej bolj smiseln. Zato pa so vse moči usmerili v umeščanje velikih zasteklitev, ki odpirajo poglede v naravo, in zagotavljanje prostornosti.
V osnovi gre za tipsko montažno hišo, ki ji je oblikovalka nekoliko prilagodila tloris, da ustreza potrebam naročnikov. Ob vhodu stopimo v predsobo s shranjevalnimi površinami (tu so še manjše sanitarije, pisarna in utlilty), potem pa nas hodnik skozi steklena vrata popelje v dnevni prostor z jedilnico in kuhinjo. Od tod vrata vodijo še v sobo za goste, iz dnevne pa je dostop tudi do bolj intimnega predela hiše, kjer so umeščeni kopalnica, garderoba in spalnica. »Verjetno ena največjih kvalitet tega je prav to, da se zjutraj zbudiš s pogledom na ta prečudoviti gozd,« tlorisno razporeditev pospremi oblikovalka.
Panoramske zasteklitve v liniji s fasado
Povezanost objekta z naravo omogočajo velike panoramske zasteklitve, za katera so poskrbeli v podjetju M Sora. Zasteklitve so brez vidnih okvirjev, segajo od tal do stropa, ker je steklo poravnano s fasado, pa so dosegli čistejše linije in bolj enotno celoto.
Gre res za markantne dimenzije zasteklitve, za katere je podjetje M Sora tudi specializirano, saj imajo veliko znanja na področju tehničnih lastnosti, kot sta krivljenje in obdelava lesa, kar jim omogoča neskončno možnosti. »Vsako nadstandardno izvedbo pri nas preverijo strokovnjaki s področja statike, če navedem primer, ob močni vetrni obremenitvi na večji zasteklitvi ob napačnem statičnem izračunu lahko pride do nihanja stekla tudi do 10 cm ali več. To je za stranko in bivanje v prostoru lahko zelo neprijetno. Zato so izdelane simulacije in izračuni vetrnih obremenitev, ki preprečijo pretirana krivljenja in napetosti na elementih, s čimer zagotavljamo kakovostno izvedbo in ugodno bivalno izkušnjo,« pojasnjuje Viktor Blagotinšek in doda, da so okna izdelana iz macesna, ki je dobro izolativen, na pogled pa topel in domačen. »Omogočamo pa tudi pestro izbiro obdelav, na primer krtačenje, oljenje in več tipov lazur, s katerimi se prilagodimo željam kupca in barvnim shemam interierja oziroma lokaciji in tipu objekta.«
Blagotinšek tudi ovrže predsodek, da imajo lesena okna krajšo življenjsko dobo, saj nove tehnologije omogočajo, da je les res dobro zaščiten. »Uporabljamo kakovostno površinsko zaščito, ki je pohištvene kakovosti in sama po sebi ne zahteva obnavljanja po na primer 5 letih. Če je premaz nepoškodovan, torej ni ranjen površinska obdelava, opravlja svoje delo in ni nobene potrebe po obnavljanju. Seveda pa se je treba zavedati, da je les naraven material in s časom barve zaradi vpliva UV sevanja spremenijo svoj odtenek. Prav zato strankam, ki si tega ne želijo, svetujemo izbiro drugačnih različic oken, kot so ALU/LES, ki pa te težave nimajo, saj aluminij na zunanji strani ostane nespremenjen, les znotraj pa daje toplino in udobje. Da pa resnično stojimo za svojimi produkti in njihovo kakovostjo, nudimo po prvem letu tudi preventivni servisni pregled in nastavitev ter smo na podlagi tega tudi trenutno edini, ki ponujamo možnost za neomejeno podaljšanje garancijske dobe.«
V interierju kraljujeta kamen in les
Pri osnovanju interjerja se je oblikovalka naslonila na naravne materiale, zato v prostoru kraljujeta kamen in les. Kuhinjski sestav je v naročnici ljubem zelenem odtenku, sicer pa v celotnem interjerju prevladujejo nevtralni toni. Kuhinja se z otokom v temnih odtenkih, kritim s kvarcitom, povezuje s črno-sivim pohištvom v jedilnici, medtem ko so s pomočjo vgradne nape zagotovili neoviran pogled na gozd.
Prav bližina gozda in prekrasni pogledi, ki jih ponuja lokacija, so bili vodilo pri oblikovanju interjerja in izbiri barv. Kot pove arhitektka, je z izborom materialov in barv želela predvsem usmeriti pozornost na eksterier, ki je čudovit v prav vseh letnih časih. Z gozdnato okolico se objekt povezuje tudi prek macesnove fasade, dodatno vez z vrtom pa predstavlja še pokrita terasa, do koder je mogoče dostopati iz dnevnega prostora.
Prostor odlikuje po meri izdelano pohištvo, povečini iz hrastovega furnirja, ki lepo dopolnjuje oljen hrastov parket. V predsobi so tla krita s hotaveljskim marmorjem, saj so tako naročnika kot oblikovalka želeli pri opremljanju uporabiti kar največ lokalnih materialov.
Dodatna vrednost interjerja so kljuke akademskega kiparja Metoda Frlica, ki krasijo vhodna vrata, steklena vrata, ki vodijo v dnevni prostor in vrata kopalnice. Lastnika sta velika ljubitelja njegovega dela, kljuke pa so odlitki, ki upredmetijo zgodbo o Agati iz Visoške kronike.
Arhitektura: Eva Ferlan, Yuka studio
Sponzorirana vsebina