V prihajajoči, 19. sezoni oddaje Ambienti, ki se na spored vrača 1. marca, bomo raziskali raznolikost slovenskih vrtov. Podali se bomo v vse kotičke naše dežele in obiskali tako majhne kot velike vrtove – od ljubiteljsko do profesionalno oblikovanih, od tistih, ki nastajajo že desetletja, do povsem svežih zasaditev. Novih in zanimivih idej tako ne bo manjkalo!
Zadovoljstvo, ki ga v naše življenje prinese objem domačega vrta, je nepopisno. Vrt spodbuja ustvarjalnost, obnavlja naš stik z naravo ter nas nagrajuje s senzorično simfonijo barv, okusov in vonjav. Je prostor pričakovanj, umetniško delo in eksperiment v ustvarjanju ekosistema. In ko se pokažejo plodovi trdega dela, smo nanje upravičeno ponosni, saj vsak vrt nosi zgodbo vztrajnosti, predanosti in ljubezni do narave.
Desetletja truda za umetniško delo, ki ni nikoli končano
Nekateri vrtovi se razvijajo že desetletja – spontano, brez vnaprejšnjega načrta, a z brezmejno ustvarjalnostjo in predanim delom lastnikov.
Med takšnimi vrtnimi entuziasti sta tudi Stane in Vida iz Ribnice, ki svoj vrt skrbno oblikujeta že več kot 25 let. Ustvarila sta raznolike kotičke za druženje, jih oplemenitila s starinami in kraškimi skalami, pri čemer na vrtu ni niti sledu o plevelu ali polžih. Ljubezen do vrtnarjenja sta prenesla tudi na svoje otroke, njihove partnerje in vseh enajst vnukov, ki jima pomagajo pri vzdrževanju.
Ponovno bomo obiskali tudi Miho Sulimana Grudzinskega, čigar vrt smo prvič predstavili leta 2016 v prvi sezoni oddaj. Navdihujoč obisk bomo prikazali v dveh delih, saj je Miha človek, ki svojo ljubezen preliva v vsak kamen, drevo in cvetlico. Pri oblikovanju vrta mu pomagajo tudi lokalne živali: ribe v ribnikih preprečujejo razmnoževanje komarjev, martinčki in ptice pa se prehranjujejo s škodljivci.
Marsikdo, ki uživa v lepoti svojega vrta, priznava, da je delo na njem neskončen proces. »Običajno zvečer, ko naredim obhod vrta, mož že ve, da bom prišla v hišo z novimi idejami,« pravi Jana iz Murgel, ki vrt ureja skupaj s soprogom.
Pri oblikovanju novega vrta je z dobrimi temelji pot lažja
Ker oblikovanje zrelega in skrbno urejenega vrta traja več let in zahteva več neuspelih poizkusov, je pri novih vrtovih priporočljivo poiskati strokovno pomoč.
Nad Izolo smo tako odkrili mediteranski vrt, ki namesto trate ponuja peščeno zastirko z avtohtonimi, na sušo prilagojenimi rastlinami. Tak vrt je trajnosten iz več razlogov. Njegov oblikovalec Borut Benedejčič pojasnjuje: »Pri zunanjih ureditvah k trajnosti prispevajo predvsem majhne potrebe po vzdrževanju ter pravilna in pestra zasaditev, ki preprečuje širjenje bolezni in škodljivcev.« Razložil bo tudi, kako lahko s premišljenim načrtovanjem in pripravo tal preprečimo izsuševanje in rast plevela.
V zelenem objemu Gorenjske pa bomo obiskali podolgovat vrt na koncu ulice, ki se z mehkimi oblikami nežno zliva s pokrajino. Oblikovalka Mojca Habjan je v ta organsko oblikovan vrt umestila raznolike kotičke, ki družini omogočajo udobno bivanje na prostem skozi vse letne čase in različne dele dneva. Zasaditev je navdušila tudi lastnico, ki jo zdaj z veseljem dopolnjuje: »Na začetku, ko smo vrt zasnovali, sem bila predvsem vesela, da je nekaj zraslo. Zdaj pa postajam iz meseca v mesec bolj zahtevna,« se pošali.
Živeti v objemu narave je mogoče tudi v večstanovanjskem objektu
Čeprav si vsak ne more privoščiti hiše z vrtom, je vseeno pomembno, da se obdamo z zdravim in naravnim bivalnim okoljem. Leseni objekti – od majhnih hišk do nizkih blokov – na srečo postajajo vse pogostejša izbira investitorjev. Med večjimi lesenimi projekti bomo predstavili Vilo Muhr v Bohinju in večstanovanjsko sosesko v Kranjski gori. Ti projekti dokazujejo, da je les primeren tudi za urbane stanovanjske rešitve, ki združujejo trajnostne materiale s sodobnimi arhitekturnimi pristopi.
Pri individualnih hišah bomo predstavili inovativne pristope h gradnji. Obiskali bomo dom arhitekta Jerneja Girandona, ki je svojo hišo postavil sam ob pomoči prijateljev. »Pri samogradnji je ključno, da se ne naslonimo na prevelik kredit, temveč na bližnje. Z njihovo pomočjo lahko pridemo do rešitve svojega bivanjskega problema,« pojasnjuje arhitekt, ki je pri gradnji uporabil številne reciklirane materiale in poskrbel za minimalne odpadke.
Predstavili bomo tudi številne novogradnje in izstopajoče interierje, raziskali bivanje na majhnih kvadraturah ter prenovljene tradicionalne stavbe.
Nova sezona Ambientov bo posvečena ljubezni do narave, domiselni uporabi prostora in trajnostnim rešitvam – tako na vrtovih kot v arhitekturi. Pridružite se nam in odkrijte navdihujoče zgodbe slovenskih vrtov, domov in ljudi, ki jih oblikujejo!
Ambienti se na male zaslone vračajo v daljšem, 35-minutnem formatu. Spremljajte nas vsako soboto ob 18:15 na RTV SLO1 od 1. marca dalje.