Enota za Prekmurje Pokrajinskega arhiva Maribor je dobila nove prostore v nekdanjem Muralistu. Prenova objekta, vredna 5,3 milijona evrov, se je začela junija 2023, za njegovo posebno novo zunanjo podobo pa je s fasadnimi ploščami iz vlaknocementa poskrbelo podjetje Swisspearl Slovenija.

V nekdanjih prostorih Muralista je okoli 1700 kvadratnih metrov površin, ki so jih uredili popolnoma na novo. V njih je prostor za arhivska skladišča, čitalnico, predavalnico, razstavišče, knjižnico, delovne prostore, razpraševalnico, konferenčno sobo in druge funkcionalne prostore, ki jih arhiv potrebuje za svoje delovanje.

Sanacija objekta je bila končana prej, kot je bilo predvideno, čeprav ni šlo vse po načrtih, saj so zaradi dotrajanosti dela objekta, ki so ga nameravali obnoviti, tega morali v celoti porušiti. Preostalo stavbo pa so prenovili po zadnjih gradbenih smernicah, vključno z veliko pozornostjo do fasadnega ovoja. Posebnost fasade predstavljajo predvsem navpične lamele, ki so narejene iz fasadnih plošč Swisspearl v beli barvi in so v popolnem nasprotju s temno kontaktno fasado. Za lamele in za svetli del fasade je investitor izbral fasadne plošče Swisspearl Zenor, ki imajo enakomerno in gladko strukturo ter rahlo matiran izgled. Gre za velikoformatne vlaknocementne plošče, ki so primerne za vse vrste objektov. Še posebno pa za različne industrijske objekte, šole, vrtce, bazene in za tiste, pri katerih so fasade zelo izpostavljene različnim vremenskim vplivom.

Niso pa Swisspearlovi izdelki uporabljeni samo na fasadi, temveč krasijo tudi notranjost Pokrajinskega muzeja v Murski Soboti. Investitorji so si zaželeli, da bi notranjost popestrili z vlaknocementnimi cvetličnimi koriti, ki jih proizvajajo v slovenskem podjetju Swisspearl Slovenija in so posebej za ta objekt pobarvani v belo barvo, da so v interjerju čim manj moteči.


Fasadne plošče Swisspearl nudijo fasadi individualnost, značaj, teksturo, barvo in zelo učinkovit zaščitni sloj. Naravne surovinske komponente in značilna struktura vlaknocementa dajejo ovoju stavbe neizbrisen, samostojen materialni značaj.

Plošče Swisspearl odpirajo ogromno možnosti za oblikovanje z obsežnim izborom spojev in pritrjevanja ter prosto izbirnimi formati plošč v okviru največjih uporabnih dimenzij 3050 × 1250 mm. Tudi površinsko so lahko obdelane na več različnih načinov, kot so perforiranje, graviranje, nekonvencionalno rezanje in seveda barvanje po želji v odtenkih NCS, RAL in Pantone. V barvnih linijah Carat, Nobilis in Planea so možne tudi posebne barve fasadnih plošč.

Podjetje Swisspearl Slovenija poleg fasadnih plošč proizvaja in trži še druge vlaknocementne izdelke (Valovitko, ravno kritino, strešne plošče Structa ter izdelke za urejanje vrta in okolice), ki dodatno prispevajo k prijetnemu bivalnemu počutju ter naravnemu in sodobnemu videzu stavb.

Fotografije: Miran Kambič

Sponzorirana vsebina