Če ste se preteklo jesen potikali med razstavljavci sejma Ambient, vam je verjetno v oči padla markantna miza. Ta pa ni bila posebna le zaradi svojih dimenzij, temveč tudi zato, ker je v celoti izdelana iz kerrocka. Miza je zrasla na zelniku inženirja oblikovanja materialov Gašperja Martinca.

Verjetno ste že slišali za kerrock. Gre za kompozitni material, sestavljen iz kombinacije boksita, aluminijevega hidroksida in polimernega veziva na osnovi akrila. Pogosto se ga uporablja pri opremljanju kuhinj in kopalnic kot material za izdelavo pultov, Gašper Martinc, ki je po končani srednji strojni šoli v Ljubljani študij nadaljeval na višji strokovni šoli – oblikovanje materialov, kjer je pridobil naziv inženir oblikovanja materialov, pa je zanj našel še bolj inovativno mesto.

Potem ga je pot zanesla v trženje, saj se je zaposlil v podjetju VOGA, d. o. o., kjer se ukvarjajo z izdelavo kovinskih elementov za pohištveno industrijo, pa tudi s projektiranjem in oblikovanjem novih pohištvenih sistemov. Znanje, ki je plod dolgoletnih izkušenj podjetja, pa tudi svoje lastne izkušnje in znanje je Gašper uporabil pri izdelavi zanimive mize.

Ta je nastala pod okriljem podjetja KOLPA, d. o. o., iz Metlike, ki se ukvarja s proizvodnjo kopalniškega pohištva in dodatkov. V želji, da bi asortiman izdelkov iz kerrocka še razširili, so se povezali z višjo strokovno šolo. Kot pove Gašper, je bil njegov razmislek pri ideji usmerjen v iskanje sodobne, brezčasne oblike, ki upošteva ergonomske parametre, vidike kakovosti in tudi trajnosti:

»Izdelek je nastal z željo po zagotovitvi estetske jedilne mize in sočasno predstaviti lastnosti kerrock materiala. Cilj izdelave jedilne mize je bil zagotoviti minimalizem, primernost za različne moderne dizajne notranjih ali zunanjih kuhinj, tehnološko dovršenost in visoko kakovost. Trenutno je pogost trend kombiniranja materialov, zato je kombinacija kerrock materiala in kovine idealna.«

Kerrock je sicer največkrat uporabljen pri izdelavi različnega kopalniškega pohištva in pultov, kljub temu pa ponuja precej širšo paleto uporabnosti. Gašper je pri omenjenem projektu želel material prikazati v drugačni luči, zato je izbral jedilno mizo. Kerrock je namreč preprost za čiščenje, odporen pa je tudi proti UV-žarkom in drugim vremenskim izzivom, poleg tega je tudi antibakterijski. Oblikovati ga je mogoče v najrazličnejše oblike, poleg tega pa je, po besedah sogovornika, prijazen tudi do okolja in uporabnika. Material ima široko barvno paleto, poleg tega pa lahko posnema tudi druge materiale, kot sta les in kamen. Oblikujemo ga enako kot les, torej ga lahko režemo, brusimo, poliramo, rezkamo in stružimo. Vse to je Gašper spoznal v sklopu proučevanja materiala in iskanja najbolj optimalnih idej.

»Od snovanja pa do končnega izdelka je trajalo šest mesecev. Prve mesece sem spoznaval kerrock material in oblikoval stabilno mizno podnožje. Izdelal sem leseni prototip, pri katerem sem videl napake, ki sem jih moral popraviti,« pove inženir oblikovanja materialov in doda: »Največji izziv mi je predstavljalo narediti dobro povezavo med kerrock nogo in miznim podnožjem. Izziv pa je bil tudi izdelati stabilno in popolnoma razstavljivo podnožje.«

Za mizo si je prislužil tudi naziv TOP ideja na sejmu Ambienti 2024. S tem pa se njegovo iskanje inovativnih idej ne konča. Kot pove, je na sejmu zaznal veliko povpraševanja tudi po izdelavi kerrock stola, sam pa že ima nekaj idej, kako bi ga bilo mogoče izdelati. Prav tako bi rad v prihodnosti svoje znanje kot diplomant še razvijal, širil obzorja izdelave pohištva in uporabe sodobnih materialov. Rad bi razširil tudi znanje in spretnosti pri 3D-modeliranju. Kot skomigne, nihče ne ve, kaj bo prinesla prihodnost.