Ena od prednosti montažnih hiš v primerjavi z zidanimi je hitrost gradnje. Od temeljev do predaje hiše traja približno šest mesecev, še bolj kupce presenetijo prvi dnevi, ko pred njihovimi očmi zraste hiša od temeljev do strehe, v povprečju v zgolj treh dneh. To je mogoče zaradi natančnega načrtovanja, optimiziranih procesov in uigrane ekipe.

O tem, kako hitro je postavljena nosilna konstrukcija montažne hiše, smo govorili z lastniki Lumarjevih hiš ter Lumarjevim vodjo izvedbe, Robijem Centrihom.

Pozitivno presenečenje

Čeprav kupci Lumarjevih h že iz začetnih pogovorov z Lumarjem vedo, da bo montaža hitra, so vseeno presenečeni, ko v živo vidijo, kako veliko se zgodi v kratkem času. »Že prvi dan je postavljeno pritličje, v povprečju v petih, šestih urah, in to je opazovalcem od zunaj videti res presenetljiv dogodek, ljudje se včasih tudi ustavljajo na cesti in radovedno opazujejo. Ostrešje je največkrat postavljeno že tretji dan, potem se napnejo še zaščitne ponjave, da je hiša varna pred zunanjimi vplivi,« prve dni montaže opiše vodja izvedbe pri Lumarju Robi Centrih.

Vsi elementi so natančno načrtovani in predpripravljeni v proizvodnem obratu

Kupce pri montaži preseneti dejstvo, da na gradbišču ni prirezovanja, popravljanja, ampak se posamezni elementi lepo zložijo skupaj, kot lego kocke. »Vsi elementi so namreč natančno načrtovani in predpripravljeni v proizvodnji, tako da na terenu pri montaži ni popravkov oziroma so samo minimalni. Tudi celoten postopek, v kakšnem vrstnem redu prihajajo na gradbišče, kako so naloženi na tovornjake, kako gredo na dvigalo, je optimiziran, tako da ni ‘mrtvega’ časa,” razloži Centrih.

Najprej je prišlo gradbeno dvigalo, kmalu potem še ostali delavci in začeli postavljati stene. Ob enajstih so bile vse stene že postavljene. Noro. V enem dnevu je bilo postavljeno celotno pritličje in strop. Hkrati pa so izvajalci na ustrezna mesta že zložili stene zgornjega nadstropja, da so naslednji dan lahko takoj začeli. Hiša s streho je bila v bistvu postavljena v dveh dneh. Postopek je videti res natančno optimiziran, izvajalci pa utečeni. – Denis Šketako

Ekipa tako lahko res hitro zaključi z montažo, je pa pri tem seveda pomembno tudi, da so ekipe uigrane,« pojasni Centrih in doda, se tu pokaže prednost Lumarja oziroma dejstvo, »da imamo lastne ekipe in ne najemamo monterjev, ki bi na projektu delali samo enkrat. Naši monterji so izučeni pri nas, tako da poznajo naše postopke, natančno vedo, kaj morajo narediti, in znajo brati načrte.«

Zame je bila največja prednost, da Lumarjevim izvajalcem in podizvajalcem ni bilo treba dajati navodil za njihove naloge. Moje izkušnje z drugimi izvajalci so bile, da nekateri pridejo na lokacijo in ne vedo, kaj je dogovorjeno, pozabijo prinesti načrte, skušajo te prepričati v kakšne prilagoditve na način, da bo njim lažje. Lumarjevi izvajalci pa so vedno prišli z vsemi načrti, s podrobnim opisom nalog in so točno vedeli, kaj narediti. Mogoče je za to čisto praktičen razlog. Izvajalci so res dobro uigrani med sabo, saj se na gradbiščih srečujejo vsak dan. – Tadej Krošlin

Hitrost gradnje je odvisna od dobre predpriprave

Pred dogovorjenim dnem montaže mora investitor pripraviti gradbišče – postavljena mora biti temeljna plošča, pripravljen raven in lahko dostopen teren za gradbene stroje ter zagotovljeni potrebni priključki. Celotna montaža hiše Lumar, odvisno predvsem od velikosti objekta in vremenskih pogojev, tako v povprečju traja tri do štiri dni. »V praksi se montaža največkrat podaljša, če kupci po naših navodilih niso ustrezno pripravili terena okoli hiše ali na gradbišču niso zagotovile elektrike, ki jo potrebuje naše orodje. To so najpogostejši razlogi za to, da se montaža zavleče za kak dan, kot opažamo na gradbiščih,« pojasni Centrih.

Vremenski pogoji niso ovira

»Najboljše je seveda, da se montaža izvaja v čim bolj suhem vremenu,« pove Centrih, »tudi kaka manjša nevihta ne vpliva na kakovost hiše, ker je omejeno območje in se hitro posuši.« Če je napovedano slabše vreme, pa se prvi dan običajno postavi samo pritličje, da se lahko položijo ponjave za zaščito, nadaljuje pa se naslednji dan ali še kak dan kasneje, če je res slabo vreme, saj je višje nadstropje težje zaščititi. »Ko so elementi enkrat spojeni skupaj, niso občutljivi na vlago oziroma skoraj ni možnosti, da bi kjerkoli zatekala v hišo notri,« še doda Centrih.

Prvi dan montaže je bil edini dan tisto jesen s snežno napovedjo. Večer prej nismo bili povem prepričani, ali bodo montažerji res prišli, saj v nedeljo nisva želela klicati Lumarja in preveriti. Tisto ponedeljkovo jutro pogledam ven – živeli smo v sosednji hiši – in vidim 20 cm snega. Ampak ob pol šestih, kot so napovedali, so Lumarjevi izvajalci prišli, v dvajsetih minutah očistili sneg s plošče in dovoza, postavili dvigalo in prvi dan je bilo prvo nadstropje že postavljeno. – Mateja Tamše

Vse aktivnosti za montažo hiše izvedejo Lumarjeve ekipe, kupcem v tem času ni treba skrbeti skoraj za nič. »Kupci morajo že prej pripraviti določene stvari, v prvih dneh montaže pa bolj ali manj samo opazujejo,« zaključi Centrih in kot zanimivost izpostavi dogodek, ko so hišo postavili v enem samem dnevu: »Načrtovali smo, da se bo hiša montirala dva dni, pa je vse teklo kot po maslu in je ekipa na terenu že v enem dnevu zmontirala celotno hišo.«

Več: Lumar

Fotografije: Lumar

Sponzorirana vsebina