Ogrevanje stanovanja v večstanovanjskih stavbah pogosto predstavlja izziv. Mnogi lastniki ste nemočni ob stalnih podražitvah in nimate vpliva na začetek ali konec ogrevalne sezone. Daljinsko ogrevanje je drago in neprilagodljivo, plinske peči pa pomenijo varnostno tveganje in so odvisne od nihanja cen plina. Električni grelniki porabijo ogromno energije, ob tem pa ne zagotavljajo stalne toplote. Rešitev? Toplotna črpalka, ki je primerna tudi za stanovanja.
Toplotna črpalka ponuja sodobno in trajnostno rešitev, ki stanovalcem omogoča popolno prilagodljivost in neodvisnost od skupnih sistemov. Z njo lahko ogrevate prej, kot se uradno začne ogrevalna sezona, ali predhodno nehate ogrevati in preidete na hlajenje.
Težave ogrevanja v večstanovanjskih stavbah
Poleg že naštetih minusov ogrevanja v blokih in drugih večstanovanjskih stavbah je treba računati še na nekaj dodatnih. Mednje na primer uvrščamo neenakomerno porazdelitev toplote, saj se pogosto dogaja, da je v nekaterih stanovanjih prevroče in v drugih premrzlo, ker ni možnosti natančnega prilagajanja temperature. Tudi priprava tople vode je lahko nezanesljiva, pri skupnih sistemih jo pogosto celo zmanjka ob povečanem povpraševanju. Tu pa je še hrup zunanjih enot, ki ga bodisi povzročajo klimatske naprave in stare ogrevalne enote, ki motijo okolico.
Kdaj je mogoče zamenjati obstoječi ogrevalni sistem?
Možnosti za prehod na nov ogrevalni sistem v večstanovanjskih stavbah so odvisne od tega, kako je ogrevanje urejeno trenutno. Če ima stanovanje že individualni sistem, kot je plinska peč ali električno ogrevanje, je prehod na toplotno črpalko relativno preprost in ne zahteva soglasja drugih lastnikov. Če pa je stanovanje priključeno na daljinsko ogrevanje, je zamenjava mogoča le pod določenimi pogoji.
Zakaj izbrati toplotno črpalko za stanovanje?
Pri podjetju KRONOTERM, vodilnem proizvajalcu toplotnih črpalk v Evropi, so na primer razvili toplotno črpalko VERSI, ki ima v primerjavi z energetsko potratnimi sistemi veliko prednosti in je idealna rešitev za stanovanja. »Ker toplotne črpalke VERSI ne potrebujejo velikih kotlovnic, notranja enota pa zaseda le 0,5 m2 prostora, so primerne tudi za prenovljena ali starejša stanovanja. Model VERSI-X lahko namestimo na balkon, kar pomeni, da ni potrebe po večjih posegih v notranjost stanovanja. Izberemo lahko tudi model VERSI-I, ki deluje brez zunanje enote, le z uporabo zračnikov, zato ga lahko nameščamo tudi na podstrešja in v kleti. Poleg ogrevanja lahko toplotna črpalka, kot je VERSI, poleti tudi hladi, kar pomeni, da z eno napravo pokrijete vse potrebe po klimatizaciji stanovanja,« pojasnjujejo in povedo, da je prehod na toplotno črpalko lahko precej hiter in preprost.
Kako poteka prehod na toplotno črpalko?
Vgradnja toplotne črpalke je najlažja ob prenovi stanovanja, ko je mogoče prilagoditi inštalacije, vendar jo je mogoče izvesti tudi v že opremljenih stanovanjih brez večjih posegov. Najprej morate preveriti in ugotoviti, ali je vaš trenutni ogrevalni sistem primeren za zamenjavo ter ali so radiatorji ali talno gretje kompatibilni s toplotno črpalko. Skupaj s strokovnjakom nato določite optimalno moč toplotne črpalke glede na velikost stanovanja in izolacijo, v nekaterih primerih pa boste morali pridobiti tudi soglasje upravnika ali etažnih lastnikov. Na koncu sledi le še vgradnja toplotne črpalke, kar običajno traja do dva dneva.
»Za lastnike stanovanj, ki želijo zamenjati obstoječi ogrevalni sistem s toplotno črpalko, so na voljo subvencije Eko sklada, ki pomagajo zmanjšati začetne stroške naložbe. Do finančne spodbude so upravičeni lastniki stanovanj tako v individualnih kot večstanovanjskih stavbah, pri čemer je višina subvencije odvisna od vrste sistema,« še povedo pri podjetju KRONOTERM, na katerega se lahko obrnete po dodatne informacije ali ponudbo. Kliknite na njihovo spletno stran www.kronoterm.com ali jih kontaktirajte prek spletnega obrazca.
Fotografije: Pixabay, Pexels, Kronoterm
Sponzorirana vsebina