Biodinamičen pristop k urejanju vrta največkrat srečamo pri zelenjavnih vrtovih. Upoštevanje načel biodinamike je zahtevno, saj temelji na celostnem pristopu k naravi in življenju nasploh. Zato nas je navdušila lastnica vrta v Zgornjih Pirničah blizu Ljubljane, ki neguje svoj vrt po teh načelih.

Karlina Treinen se je z biodinamiko srečala med poklicnim delom v Nemčiji. Tam je tudi prvič videla velik rožni vrt in se zaljubila v vrtnice. Poleg tega se je v Nemčiji udeležila tečaja feng šuja in po teh načelih zasnovala domači vrt. Ko se je približno po treh desetletjih vrnila v Slovenijo, je začela urejati vrt okoli svoje rojstne hiše. Vrt šteje zdaj četrt stoletja in je v polni zrelosti, z bogato vsebino, vabljivo barvit in sonaravno negovan.

Združba trajnic in grmovnic predstavlja bogato paleto odtenkov in tekstur.

Kljub majhni površini je Karlina Treinen na vrtu našla prostor ne le za vrtnice, ampak tudi za številne trajnice, zelišča in nekaj grmov, pa tudi za več trsov samorodne vinske trte. Vrt namreč meri le okoli 250 kvadratnih metrov.

Na vrtu ni nikoli dovolj prostora za vse rastline, zato so lončki in posode vedno dobrodošli.

O vrtnicah ve Karlina Treinen zelo veliko. Za njo je pri njih najpomembnejši vonj. Kot izkušena vrtnarica dobro ve, katere rastline lahko posadi v družbo vrtnic, da se bodo ujemale. Cvetovi vrtnic ji predstavljajo gradivo, iz katerega ustvarja vse mogoče: liker, bovlo, marmelado, sirup, hidrolat, pecivo, torte; celo solate obarva z vrtničnimi cvetnimi lističi.

Iz cvetov vrtnic Karlina Treinen ustvarja vse mogoče, od marmelad, likerjev do hidrolatov.

Čeprav pravi, da so ji barve in cvetovi zelo pomembni, ima svojo vrtno dnevno sobo polno zelenja, v pravem pomenu te barve. Dnevno sobo namreč imenuje prostor med hišo in pomožnim objektom za njo. V miru, ki vlada v tem kotičku, lahko uživa v neštetih odtenkih zelene barve, kakršne ponujajo listi ter stebla plezalk in posodovk. Tu z možem preživljata sončne in senčne urice.

Kotičku za hišo, ki se ponaša s paleto odtenkov zelene barve, pravijo dnevna soba.

Karlinin vrt ima prav posebno lego. Največji del leži pred hišo, tik ob prometni žili, ki vodi skozi Pirniče. Predvrt mimovozečim ponuja čudovite prizore od zgodnje pomladi do pozne jeseni, saj na njem vselej kaj cveti. Marsikdo ne bi bil pripravljen vrta ponuditi drugim kot na razstavi, a Karlina vztraja, saj njeno delo vsi spoštujejo. Vrt je vselej vzorno negovan, tako kot dnevna soba za hišo in manjši zelenjavni vrt za pomožnim objektom.

Večji del vrta leži pred hišo in tako ponuja čudovite, spreminjajoče se prizore mimovozečim.

Vrtnice so Karlino Treinen naučile tudi marsikaj o življenju. Verjame, da bolečina, ki jo začutimo, kadar se zbodemo s trnom vrtnice, predstavlja opozorilo, da moramo težavo ali nesrečo preseči. Tako bomo odprli vrata v novo izkušnjo, v novo življenje.

Fotografije: Stane Sušnik