Stanovanje, ki meri le 35 kvadratnih metrov, je del večstanovanjske hiše iz 90. let prejšnjega stoletja. Kljub svoji majhnosti pa to stanovanje navdušuje s prostornostjo in svetlobo. Enostaven in premišljen tloris, ki ni bil potreben večjih sprememb, je omogočal maksimalno izrabo prostora. Arhitektka Lidija Dragišić iz ljubljanskega Studia 360 je za naročnike zasnovala interier, ki s svojo funkcionalnostjo in estetskim občutkom učinkovito povezuje notranjost in zunanji prostor.
Najbolj izstopa velik večnamenski pohištveni element, ki poteka od predsobe, skozi dnevno sobo in se nadaljuje v spalni del. Ta ogromna omara, ki se razteza od tal do stropa, ni le estetski element, ampak tudi izjemno funkcionalna rešitev za shranjevanje, kar je v manjših stanovanjih izjemno pomembno. Vgrajeni črni kubusi ustvarjajo dinamičen grafični učinek, medtem ko sama omara skriva inštalacijske jaške ter manjše stene. S tem se prostor vizualno poenoti, obenem pa zagotovi funkcionalnost, ki je v manjših bivalnih enotah še kako pomembna.
Ob odprtih kubusih je interier zasnovan s fleksibilnimi pohištvenimi kosi, ki omogočajo enostavno prilagoditev potrebam uporabnikov. Postelja, ki se lahko raztegne, ponuja možnost spanja za eno ali dve osebi, medtem ko je sedežno zofo mogoče preoblikovati v ležišče. Stoli ob jedilni mizi so primerni za uporabo tako v notranjosti kot na terasi. Večina kosov pohištva je premična in zasnovana tako, da omogoča večfunkcionalnost prostora. Ta pristop omogoča hitro prilagoditev stanovanja potrebam uporabnikov, na primer če so v stanovanju prisotni gostje.
Obilica svetlobe v stanovanju ustvarja občutek večje prostornosti, medtem ko velika steklena stena z vrati omogoča direkten dostop do urejenega atrija, ki je podaljšek bivalnega prostora. V poletnih mesecih se notranji prostor širi na zunanjo teraso, kjer je prostor za vrtno mizo, obdan z zelenjem in ograjen za večjo zasebnost. Zunanji prostor je skrbno zasnovan, z leseno teraso, ki se lepo ujema z naravnimi materiali okolice.
Kombinacija bele barve pohištva s črnimi poudarki in preprosto oblikovano oblazinjeno pohištvo v antracitno sivi barvi ustvarja minimalističen in moderen izgled interierja. Zavesne tkanine v svetlih, prosojnih odtenkih mehčajo sicer ostre linije vgradnega pohištva, hkrati pa prostoru dodajo občutek topline. Kuhinja je črno-bela, z belimi omaricami in črnim kuhinjskim pultom, kar dopolnjuje svetel in pregleden ambient. Talne obloge iz lesa dodajajo prostoru toplino in ponujajo prijeten prehod od notranjosti do zunanjosti.
Pomemben element notranjosti je tudi velika zelena sobna rastlina, ki v prostor prinese življenje in dodatno okrepi občutek povezanosti z naravo. Rastlina se odlično ujema z naravnimi materiali in zelenjem v okolici, kar pripomore k večji umirjenosti in harmoniji v prostoru.
Kopalnica, ki se v nasprotju s preostalim interierjem ponaša s toplimi peščenimi odtenki, zaključuje zgodbo tega skrbno zasnovanega stanovanja. Arhitektka je pri oblikovanju stanovanja naletela na številne omejitve – tako prostorske kot finančne. Kljub tem izzivom pa ji je z učinkovitim pristopom in kreativnimi rešitvami uspelo ustvariti funkcionalen, svetel in estetsko dovršen prostor, ki s svojo prilagodljivostjo in učinkovitostjo zadostuje potrebam sodobnega življenja.
Tako je majhno stanovanje postalo prostor, ki s svojo večfunkcionalnostjo omogoča udobno bivanje tudi za več oseb, saj se postelja lahko po potrebi zloži v enojno ali dvojno ležišče, zofa pa se lahko spremeni v ležišče. Sistem, ki deluje kot lego kocke, omogoča preprosto prilagoditev in izkoriščanje vsakega kvadratnega metra prostora.
- Arhitekturna pisarna: Studio 360
- Arhitektura in notranje oblikovanje: mag. Lidija Dragišić, u. d. i. a.
- Projekt: adaptacija in notranja oprema stanovanja
- Lokacija: Ljubljana, Slovenija
- Leto realizacije: 2023
- Površina prostora: 35 m2
Fotografije: Vladan Srdić