Med številnimi starimi objekti, potrebnimi prenove, je tudi kar nekaj hotelov. V Škofji Loki je edini hotel propadal skoraj 20 let in v tem času zamenjal precej lastnikov. Dokler v zgodbo ni vstopil vrhunski kolesar Luka Mezgec in s še tremi soinvestitorji spisal novo poglavje hotela. Bo že držalo, da ko so zraven slovenski športniki, se hitro vse spremeni v bolj žlahtne barve.

Pred obnovo je bila slika objekta vse prej kot rožnata, saj zadnjih 18 let ni bil v uporabi, je pa prvi ogled stavbe kolesarju Luku Mezgecu in še trem solastnikom dal slutiti, da ima potencial: »Od starega hotela so ostale samo stene. Vendar je bila originalna gradnja kakovostna, uporabljali so kakovostne materiale, v stene so dali zelo veliko železa, tako da so bile res stabilne,« pove in doda, da glede na tloris in vse uredbe o uporabi stavbe pri obnovi niso imeli čisto prostih rok. »Eno sobo na vsako nadstropje smo povečali na račun hodnikov, ki so bili res veliki. Naredili smo družinske sobe, s stekleno panoramo in zelenjem smo oblikovali kavarnico. Večje spremembe so se dogajale v kletnih prostorih, kjer je bil včasih tudi notranji bazen. Ena od idej je bila, da bi ga obdržali in ga celo povečali na pol olimpijski bazen, torej na 25 metrov. Ampak na koncu, ko smo pogledali stroške, smo videli, da ga je najbolje zasuti in narediti pisarne.«

V hotelu je 52 sob. Največ je standardnih dvoposteljnih, dve sobi sta namenjeni tudi gibalno oviranim osebam, saj imata širše hodnike, vrata in prilagojene kopalnice. Potem so tu družinske sobe ter nadstandardne suite z dvema kopalnicama in dvema ločenima prostoroma. Posebni sta dve junior suiti, ki imata na balkonu svojo zasebno savno s pogledom na grad in mestno jedro. V kletnih prostorih so še fitnes, masažni prostor, prostori za fizioterapevtsko podporo in zdravstveno dejavnost. 

Hotel so opremili v industrijskem slogu, zato so izbrali bolj zemeljske barve in vidne cevi, za več domačnosti pa dodali lesene elemente in nekaj kovine. Veliko pozornosti so namenili tudi umeščanju svetil, ki so zelo prestižna, ter vsebini ponudbe, saj niso želeli, da bi bil hotel strogo namenjen samo kolesarjem. 

»Prvotna ideja je bila, da bi šli čisto v kolesarsko smer, da bi imeli vsako nadstropje za svojo 3-tedensko dirko: eno v rumeni barvi Toura, naslednje v roza barvi Gira, potem v rdeči barvi Vuelte. Ampak na koncu smo se nekako osredotočili bolj na poslovnega gosta. S tem, da je rdeča nit še zmeraj tudi kolesarstvo,« pove Mezgec.

Zelena streha

Tako po hodnikih opazimo različne personalizirane kolesarske dodatke, med njimi drese in  čelade vseh slovenskih profesionalnih kolesarjev, tudi Pogačarjevo in Rogličevo. Športnemu duhu so dodali še zavezanost k načelom ekologije in trajnosti, ne nazadnje promovirajo zdravje in »outdoor« življenje. To pomeni, da uporabljajo samo ekološka čistila, vestno ločujejo odpadke, zelena streha pa jim pomaga varčevati pri energiji ter jih ščiti pred vročino in mrazom, ko je to potrebno.   

Zeleno streho je za hotel izdelalo podjetje Knauf Insulation, razlog pa ni samo popularnost takšnih streh, ampak se v prihodnosti tudi pričakuje, da bodo občine v Sloveniji vse pogosteje sprejemale prostorske odloke in uredbe, po katerih bo treba večje ravne strehe zazeleniti. Nekatere so to že storile.

»Ekstenzivne zelene strehe so zaradi svoje nizke teže in manjše skupne debeline slojev lahko zelo dobra popestritev k arhitekturi objekta in kot nadgradnja obstoječim ravnim streham. Umeščamo jih praktično na vse vrste ravnih streh z nakloni do 7 stopinj, možno pa jih je tudi aplicirati na strmejše, poševne dele streh do naklonov 30 stopinj. Posebnost našega sistema zelene strehe je v lažjem rastnem substratu iz mineralnih vlaken, kar pomeni, da ne potrebuje dodatnih plasti zemlje, s tem so lažje in zelo primerne za renovacijo obstoječih objektov. Seveda pa je treba predhodno poskrbeti za ustrezno vodotesnost same strehe in za zadostno toplotno izolacijo,« pojasni Tomaž Dolenc, inženir tehnične podpore v podjetju Knauf Insulation.

Zelena streha je sestavljena iz štirih plasti v skupni debelini do 10 cm. Prva plast je vegetacijski zeleni tepih iz različnih vrst sedumov, ki ne potrebujejo nege niti jih ni treba kositi. Sledi plast rastnega substrata iz mineralno obdelanih vlaken, ki so hkrati hrana za rastline in zadrževalnik vode (zadržijo tudi do 30 litrov vode na kvadratni meter), plast drenažnega sloja, ki ima lahko vgrajen dodatni vodni zadrževalnik, in na koncu še geotekstil. Takšna zelena streha zagotavlja biodiverziteto, življenjski prostor za žuželke opraševalce in prinaša še druge ugodnosti.

»Zelena streha vizualno polepša sam izgled objekta ter ima veliko prednosti tako za samo stavbo kot tudi za okolje. Denimo za stavbo je največja prednost manjše pregrevanje strešne konstrukcije v poletnem času in s tem seveda manjša potrebna raba energije za hlajenje objekta. Iz okolijskega vidika pa zelene strehe čistijo zrak v mestih, zmanjšujejo emisije CO2 in imajo tudi velik vpliv na zadrževanje meteorne vode. To pomeni, da zadržujejo vodo na strehi in s tem manj obremenjujejo kanalizacijsko infrastrukturo,« dodaja Dolenc.

Hotelsko stavbo poleg zelene strehe pred zunanjimi vplivi varuje še fasadni ovoj iz negorljive mineralne kamene volne, v notranjosti pa so za izboljšanje prostorske akustike uporabili posebne izolacijske plošče, ravno tako iz podjetja Knauf Insulation. Dejstvo je namreč, da sta lahko v prostorih, kjer se zadržuje več ljudi, hrup in odmevanje precejšnja težava.  

Hotel je temeljito prenovljen po načelih trajnosti in energetske učinkovitosti. Gradi na bogati dediščini kraja, zato so mu dali tudi takšno ime – Lonca, kot je bilo prvotno poimenovanje Škofje Loke iz leta 973.

»V hotelu Lonca se je investitor te problematike dobro zavedal in smo skupaj našli zelo preprosto, elegantno in vrhunsko akustično rešitev z izolacijskimi ploščami, ki izboljšajo kakovost zvoka v prostoru in so tudi požarno varne. Gre za heraklith tektalan plošče, ki so kombinacija mineralne kamene volne in lesnih vlaken, ki nudijo že končni izgled. Dobavljajo se lahko standardno v naravni barvi oziroma v videzu lesa, kar je bila tudi želja naročnika, možno pa jih je dobavljati v poljubnih barvnih tonih po RAL barvni lestvici ali jih barvati na licu mesta. Prednost teh plošč je tudi relativno preprosta vgradnja, ki ne potrebuje nobene dodatne podkonstrukcije, plošče se samo vijačijo na nosilno podlogo. Lahko se uporabljajo za strope ali za stene, kot je bilo to v tem primeru. Možno jih je praktično uporabljati v vseh prostorih. Zaradi svojih zelo dobrih toplotnih in požarnih lastnosti se večkrat uporabljajo v kletnih prostorih in garažah,« pojasnjuje strokovnjak.

Nič več črna pika

Razpadajoč hotel, ki je bil nekoč črna pika sredi Škofje Loke, ima danes svežo, elegantnejšo podobo. Prenovljenega so prebivalci mesta zelo lepo sprejeli in tudi Luka Mezgec pritrdi, da je prenova odlično uspela. Ne nazadnje o tem pričajo dobra zasedenost sob in gostje, ki se že vračajo. Če so navdušenci nad kolesarjenjem, se z njimi kakšen krog s kolesom zapelje tudi sam, seveda vedno v pogovornem tempu: »Veliko jih zanima, jaz pa rad delim svoje kolesarsko znanje in imam na zalogi veliko prigod, ki so se mi nabrale od leta 2013, odkar sem v tujini. Vsi bi radi slišali različne zgodbice, kako potekajo dirke, kot je Tour de France, kako sploh potujemo … Ti majhni detajli, ki jih mediji po navadi ne povedo, lahko gostje tukaj slišijo iz prve roke,« sklene Mezgec.

Fotografije: Hotel Lonca, Knauf Insulation Slovenija

Sponzorirana vsebina