Stare meščanske vile so pogosto prepuščene usodi in začnejo propadati, marsikatera mora celo odstopiti prostor novim zgradbam, namenjenim trgu. Le nekaj kilometrov prek meje z Italijo pa je ugledna vila, stara 120 let, doživela novo, bleščeče rojstvo.
Opčine so naselje nad Trstom, kjer na eni od ulic stoji niz vil, ki so jih bogati tržaški trgovci zgradili na začetku 20. stoletja. V njih so vroča tržaška poletja preživljali z družinami v mnogo prijetnejšem okolju, saj je mikroklima na Opčinah hladnejša; svežina med drevesnimi krošnjami namreč zagotavlja ugodno bivanje.
Domačin, torej Openec Edi Kraus, je kupil eno teh praznih vil in ji namenil lepšo prihodnost. Povezal se je s tamkajšnjim arhitektom Petrom Sternijem in skupaj sta določila vsebino zgradbe. Zaradi dotrajanosti so objekt popolnoma izpraznili, tako da so ohranili le obodne zidove in kamnito stopnišče. Poglobili so klet, na novo zgradili tri etaže in postavili novo streho. Posebno pozornost so namenili fasadi, saj je vila zavarovana kot zgodovinski objekt, zato so se restavratorke posvetile členjeni, obarvani fasadi in dve leti obnavljale številne detajle. V vili so skladno z načrtom uredili in opremili šest različno velikih stanovanj.
Na velikem zemljišču so pred vilo uredili peščeno parkirišče, za njo pa so zgradili pritlični objekt s štirimi manjšimi stanovanji oziroma pisarnami. Pod ta objekt so umestili udobne garaže, namenjene stanovalcem vile.
Vila Wisteria je prenovljena ob upoštevanju sodobnih zahtev po varčevanju z energijo. Dodali so toplotno izolacijo, ogrevanje prostorov zagotavlja toplotna črpalka, ki jo napaja geotermalna energija. To prihaja iz 15 geosond oziroma vrtin, globokih po 125 metrov. Zamenjali so tudi vse stavbno pohištvo.
Vse štiri etaže v vili povezuje sodobno dvigalo; eno od privlačnosti stanovanj in skupnih prostorov je elegantno kamnito stopnišče s kovano ograjo. Leseni stropi, sestavljeni iz gladkih gredi in desk, ki so v vseh stanovanjih in skupnih prostorih, ustvarjajo prijazen, topel vtis.
Pritlični objekt izza vile ima zeleno streho, kar je pravzaprav potrditev, da je investitor želel ustvariti luksuzni vili primerno okolje. Povabil je oblikovalca vrtov Boruta Benedejčiča, da je zasnoval vrt, primeren zgodovinskemu objektu in skladen s sodobnimi trajnostnimi načeli hortikulture.
Investitor je zaveden Slovenec, zato je pri prenovi vile želel ohraniti vez z rojaki. Ne le oblikovalec vrta, tudi več drugih obrtnikov in gradbenikov, ki so pomagali ustvariti eno najlepših vil nad Trstom, je slovenskega rodu.
Imeli smo privilegij, da smo lahko vstopili v eno od stanovanj, ki ga je kupil ameriški zakonski par. Opremila sta ga sama, a ker imata veliko izkušenj s takim delom, je njun dom resnično privlačen. Ljubitelja umetnosti sta ga opremila s slikami; pogumna sta bila tudi glede izbire barv notranje opreme, zato njuni prostori presegajo sicer vse bolj enolično barvno shemo, ki sega od bele prek črne do barve naravnega lesa. Zatrdila sta nam, da resnično uživata v svojem domu, umeščenem v miren, zelen in prijazen kotiček Sredozemlja.
Fotografije: arhiv Vile Wisteria