V soseski Podbreg v Kranjski Gori so zrasli trije leseni večstanovanjski objekti, ki jih je po načrtih Studia abiro postavilo podjetje Alfa Natura. V njih je 16 stanovanjskih enot, med njimi Zlatica, v katero smo bili povabljeni tudi mi. Stanovanje meri 65 m2 in nas že pri vhodu objame v svoj topel kokon lesa.
Vsi trije večstanovanjski objekti soseske Podbreg so zgrajeni iz križno lepljenih lesenih plošč in deloma betona, iz katerega so garaža in vertikalne komunikacije s stopniščem, ter se zelo lepo vklapljajo v okolje Kranjske Gore, kjer so leseni objekti že tradicija. Konstrukcije in strehe objektov so bile postavljene v pičlih 60 dneh, saj se pri leseni montažni gradnji lahko v projektivni fazi že vnaprej pripravijo na vsa presenečenja in detajle. »Vse se izriše v 3D-tehniki, zato ni presenečenj na gradbišču in si lahko faze sledijo zelo hitro. Ko izvedemo osnovno konstrukcijo, lahko začnemo že z vgrajevanjem oken,« pojasnjuje arhitekt Martin Lovrečič iz Alfa Nature.
Gradnja iz lesa prav tako omogoča zelo protipotresno varne in stabilne objekte, celo bolj kot so betonski. »Ko se zemlja zatrese, mora tudi hiša slediti tej hitrosti potresa. Če je hiša lažja, tudi ona lažje sledi potresu. Dejansko je lesena gradnja bolj varna kot betonska,« pove Lovrečič in našteje še druge prednosti lesene gradnje: »Glavna prednost je gotovo ta naravni aspekt lesa. Les je edini gradbeni material, ki raste. Raste v naravi, s sončno energijo in se ga da tudi popolnoma reciklirati. Je zelo enostaven za vgradnjo in transport, lahek in predvsem zelo dobro izolativen. Les je od 8 do 10-krat bolj izolativen kot beton in od 3- do 4-krat bolj izolativen kot opeka. Tako da lahko z njim dosegamo zelo dobre energetske standarde.« Poleg tega pa je počutje v lesenem ambientu tudi veliko boljše.
To potrdita tudi lastnika enega od stanovanj v soseski Podbreg, Urška in Luka Trtnik. Dobrih 65 m2 meri njuna Zlatica (kakor je ime stanovanju), kupila pa sta jo za počitniške namene, saj 6-članska družina rada iz mesta pobegne v naravo, kjer so lahko športno aktivni. »Odločili smo se za Gorenjsko, zato ker sin trenira skoke, veliko je v Planici, zato smo pač iskali nekaj na Gorenjskem. Takoj, ko sva zagledala to stanovanje, sva se zaljubila vanj, predvsem ker je res veliko lesa. Ni samo po tleh, parket, ampak tudi po stropu. Občutek, ko si v stanovanju, je drugačen kot v klasično grajeni hiši. Že ko stopaš v stanovanje, te objame vonj po lesu. Počutje je res pozitivno,« naštevata in dodajata, da z lesenimi deli stanovanja nimata nobenega dela, ni vlage ali plesni, občasno je treba naoljiti le lesena okna in parket.
Stanovanje je dimenzionirano asketsko, a vseeno v celoti funkcionalno za potrebe počitnikovanja veččlanske družine. Velik in svetel bivalni prostor vključuje kuhinjo, jedilnico in dnevno sobo. Spalnica je precej velika, v otroški sobi pa je nameščen pograd. »Res idealna razporeditev in tudi ravno prav veliko je. Ni treba preveč pospravljati, hkrati pa je dovolj prostorno,« pravita lastnika, ki sta stanovanje kupila že opremljeno.
Za opremo je poskrbelo podjetje Peritia gradbeni inženiring v sodelovanju z arhitektko Danico Račič Ahačič, pri čemer rdeča nit opreme izhaja iz keramike, ki je položena nad delovno površino v kuhinji. Obliko satnice opazimo v tapeti, barve in intarzije pa na pohištvu. Uporabljena je kombinacija sivih barvnih površin z detajli hrasta.
»Prejšnji lastnik se je res zelo potrudil pri opremljanju. Vse je premišljeno, od barve stolov do okrasnih blazin,« pritrjujeta Luka in Urška, ki s svojo družino lahko res uživata v tem sodobnem interjerju s poudarkom na domačnosti, zračnosti in svetlosti prostorov.
- Arhitektura: Studio abiro (Matej Blenkuš, Katja Cimperman, Blaž Kocina)
- Statika: Bruno Duić, Mitja Koblar, Blaž Kocina
- Leto izvedbe: 2019
- Izvedba: Alfa Natura
- Notranja oprema: Peritia, Roman Vesel v sodelovanju z Danico Račič-Ahačič
- Nagrade: Naj lesena gradnja 2020, Big SEE Architecture Award 2020
Fotografije: Peritia