Kako urediti bivalno enoto na prostoru s tlorisom 20 kvadratnih metrov? Arhitektka si je pomagala z nadpovprečno višino prostora, saj je strop od tal oddaljen dobre tri metre.
Lastnica večjega stanovanja se je odločila, da ga preuredi v tri manjše enote, najmanjša od njih meri komaj 25 kvadratnih metrov. Povezala se je z arhitektko Tino Semolič, ki je razumela lastničino željo, naj pri prenovi upošteva bogato zgodovino stavbe, ki sredi Ljubljane stoji že več kot tri stoletja, njena rodbina pa v njej živi tudi že več kot stoletje. Ujeli sta se v trajnostnem pristopu, ki vključuje ponovno rabo opreme in spoštovanje duha prostorov.
Arhitektka je v enem prostoru zasnovala hibridni volumen s kopalnico in kuhinjo. Nad tema prostoroma pa je umestila še spalni prostor, dostopen po asketski lestvi. Kljub temu ostaja prostor za dnevno bivanje še vedno dovolj velik in svetel. To so dosegli s tem, da so vse druge prostore, ki dnevne svetlobe ne potrebujejo, umaknili proti notranji steni, proti nekdanjemu dimniku, v katerega so umestili vse na novo napeljane instalacije.
Nekaj starega pohištva so ohranili, ga povezali in nadgradili z novo, po meri izdelano opremo. Celoten prostor stilsko dopolnjujejo svetila, med katerimi so bila nekatera sestavljena iz starih svetil in unikatno preoblikovana za to stanovanje. Svojstven karakter prostoru dodajo tudi tkanine in sedežna garnitura, ki v prostor vnašajo mehkobo in občutek udobja.
Večstoletno zgodovino hiše nakazujejo očiščeni tramovi na stropu, pa tudi nekakšna freska, ki pravzaprav razkriva večslojni nanos barv, ki so jih stanovalci nanašali v preteklosti.
Stanovanjce, ki potrjuje, da lahko tudi v hiši iz začetka 18. stoletja živimo tako, kot smo vajeni v 21. stoletju.
Arhitektura: Ropot Group
Fotografije: Rok Avsec