Vlaga v stenah je pogosta težava, ki lahko povzroči različne strukturne in zdravstvene probleme, če je ne odpravite pravočasno. Ogrozi lahko statiko nepremičnine in ustvarja nezdravo bivalno okolje, saj je idealna za razrast plesni, prav tako imate zaradi nje višje račune za ogrevanje. Eden od načinov, da se vlage rešite, je omet na osnovi plute, ki deluje razvlaževalno in toplotnoizolacijsko.
Pogoste težave, ki jih povzroča vlaga v stenah
Morda ob vlažnem madežu v kotu kopalnice ta trenutek le skomigate z rameni in zamahujete z roko, češ, saj se bo posušil, a vlaga v stenah je lahko veliko bolj škodljiva, kot si mislite. Sčasoma lahko povzroči luščenje barve, razžre gradbene materiale in oslabi strukturo stavbe, če prodre v razpoke opečnih in betonskih sten. Vlažne stene veliko hitreje izgubljajo toploto, kar pomeni, da bo vaš dom pozimi težje ogreti in poleti težje ohladiti, v vlažnem okolju pa za povrhu odlično uspeva še plesen, ki pomeni tveganje za ljudi z boleznimi dihal in oslabljenim imunskim sistemom.
Učinkovita rešitev
Ko opazite zatohlost in znake vlažnosti v stenah, je treba ukrepati takoj. Kot učinkovita rešitev se je na primer izkazal izsuševalni omet Diathonite Deumix+, ki je narejen iz 100-odstotno naravnih surovin, njegove glavne sestavine pa so drobljenec iz plute (granulacija 0-3 mm), naravno apno in glina ter posebni dodatki za izboljšanje zračnosti. »Mikroporozna struktura materiala omogoča nemoteno izhlapevanje vlage, preprečuje nastajanje solitra in propadanje konstrukcije. Nepogrešljiv je za kakovostno restavriranje starih zgradb oziroma objektov kulturne dediščine; je edini izsuševalni omet, ki obenem nudi tudi termo-izolacijsko zaščito,« povedo pri podjetju Koop Ekogradnja, glavnem zastopniku izdelkov Diathonite v Sloveniji.
Preprosta uporaba
Omet na osnovi plute lahko uporabljate na notranjih ali zunanjih stenah, predvsem pa je način uporabe odvisen od vzroka, zaradi katerega imate v stenah vlago.
Kapilarna vlaga v zidovih zaradi neustrezne ali poškodovane izolacije temeljev: Najpogostejši pojav vlažnih zidov je posledica dviga kapilarne vlage, ki nastane zaradi neustrezne izvedbe ali dotrajanosti hidroizolacije. Vlago opazite pri tleh, dviga se po steni in proti stropu pojenja, linija močenja zidu pa je lepo vidna.
Sanacije se lotite tako, da odstranite ves omet, ki je zaradi močenja izgubil svojo trdnost in kompaktnost, ter dodatno odstranite še zdravi omet preko linije močenja zidu v pasu 30 – 40 cm. Če je bila prisotna plesen, jo odstranite z vodo, ki ste ji dodali varikino (razmerje 1:10), sodo bikarbono ali pa uporabite čisti alkoholni kis. Nato podlago ustrezno pripravite. V primeru krušljivega in poškodovanega betona tega najprej sanirajte, železno armaturo zaščitite s sredstvi proti rji, naravni kamen pa očistite z vodo in krtačo ter ga sanirajte z apneno malto.
Diathonite Deumix+ lahko nanašate strojno ali ročno, predtem pa podlago dobro namočite ali jo premažite s Primerjem Aquabond. Omet nanesite najmanj v debelini 2 cm, če ga boste nanašali bolj na debelo (nad 6 cm), pa uporabite armaturno mrežico. Bolj podrobna navodila za nanos najdete tukaj, omet pa bo kompletno suh v 10 do 14 dneh.
Zamakanje skozi zunanje podzemne dele zidov zaradi neustrezne ali poškodovane izolacije: Če živite v starejši nepremičnini, je zelo verjetno, da vlaga vanjo vdira prek neizoliranih podzemnih zidov. Ker teh pogosto ni možno učinkovito sanirati z zunanje strani (tak poseg bodisi sploh ni izvedljiv ali je predrag), si prav tako lahko pomagate z ometom na osnovi plute.
Če vlaga ni prehuda, zadostuje preplastitev z izsuševalnim metom Diathonite Deumix +, ki jo opravite tako, kot je opisano pri kapilari vlagi. Dovolj je že 2 cm debelina ometa, ki ga morate dodatno obdelati še z impregnacijo (površina ostane groba, vendar je pralna) ali izravnalno maso ter s toplotno in nato še z notranjo zidno barvo.
Kadar je vdor vlage intenziven, je na zidu potrebna najprej izvedba hidroizolacijskega premaza Watstop, na betonskih stenah pa Mega Iso 106. Tega lahko preplastite s poljubnim zrakoprepustnim ometom ali zidno barvo, najboljši učinek pa dobite, če ga preplastite z izravnalno maso Argatherm ali Ultrafine in nato toplotno barvo C.W.C. Stop Condense. Podrobnejša navodila za sanacijo so dostopna na tej povezavi.
Ne gori in je dober zvočni izolator
Omet na osnovi plute ne reši samo težav z vlago, ima še številne druge dobre lastnosti. Je visoko porozen in zračen, ne gori, ne tli in se ne dimi, zaradi nizke toplotne prevodnosti izniči tudi pojav kondenza na površini in v notranjosti zidu ter s tem pomembno prispeva k prihrankom energije. Kompatibilen je tudi z apnenimi in silikatnimi zaključnimi sloji.
Nanašajte ga pri temperaturi od +5 do +35 stopinj C, če se le da tako, da ni neposredno izpostavljen soncu ali dežju. Za podrobnejša navodila se obrnite na podjetje Koop Ekogradnja, njihov kontaktni obrazec ali pokličite na brezplačno številko 080 73 07. Z veseljem vam bodo pomagali pri sanaciji vaših vlažnih sten, vzpostavitvi zdravega bivalnega okolja in ustrezne mikroklime v prostoru.
Sponzorirana vsebina