Znamka Hi animals je plod pridnih rok in domišljije hčerke Hane ter njene mame Irene. Slednji sta namreč več kot uspešno združili svoje znanje in ideje, rezultat pa so simpatične živalice s še bolj zanimivimi ter ljubkimi oblačilci in dodatki, ki navdušujejo tako najmlajše kot tudi tiste malo starejše. »Veliko pozornosti posvetiva malim stvarem in v tem najdeva osebno srečo. Ravno ta ljubezen do drobnih stvari naju spodbudi, da si jih izdelava zase, pa tudi za naročnike,« potrjujeta ustvarjalki.
Čudovite ustvarjalne zgodbe se rojevajo, ko moči združijo osebe, ki jih povezuje še kaj več kot le ljubezen do ustvarjanja. Recimo družinsko drevo. Hčerka Hana, sicer inženirka medijske produkcije, in njena mama Irena ‒ inženirka konfekcijske tehnologije po izobrazbi, ki jo je pot življenja zanesla v zavarovalništvo – sta tako združili svoje znanje in ideje, plod tega pa je znamka Hi animals, katere ime izvira prav iz imen obeh ustvarjalk ‒ H in I.
Čeprav so Ireno življenjske poti zanesle na druga poslovna področja, je njena velika ljubezen do šivanja ostala. Za šivalni stroj tako rada sede v prostih popoldnevih, svojo veliko predanost ročnim spretnostim pa je prenesla tudi na hčerko Hano. Ta je tako nekega večera v njeno delavnico vstopila z idejo, da bi sešili prvo igračo – miško.
»Sprva nisem imela občutka o obsegu dela, a sem si jih ob rezultatu želela izdelati še več. Najina prva živalica, ki je prižgala iskrico, je bila 35 cm velika siva miška. Sešita je bila čisto tako, za hec. Uporabili sva ostanke materiala iz moje omare in prav vzhičeni sva bili, ko je pred nama »oživela«. Nisva si mislili, da bo to odprlo takšno pot, po kateri zdaj hodiva,« danes z navdušenjem pripoveduje Irena, ki velike zasluge za veter v krila znamke pripisuje prav svoji hčerki.
Živalice, ki nastajajo pod spretnimi Ireninimi rokami, najprej oživijo v Hanini domišljiji in so plod njenega kreativnega izražanja ter idej. Prav tako je Hana tista, po zaslugi katere zgodbe živalic v podobi fotografij dosežejo ciljno publiko v najboljši luči. Irena pa je po drugi strani tista, ki poskrbi, da živalice na podlagi Haninega osnutka oživijo, s tem pa še naprej tlakuje pot svoji veliki ljubezni do ustvarjanja še iz otroštva:
»Veselje do ustvarjanja me spremlja že od otroških let, ko sem v krojaški delavnici starega očeta in babice rada ‘sunila’ koščke blaga in jih ročno sešila v majhne denarnice. Da bi čim več vedela o tej stroki, sem si šolanje izbrala v tej smeri.«
Živalice so velike 45 cm in izdelane iz 100-% lanene osnove. Laneno blago se je namreč izkazalo za najbolj trpežno in dolgotrajno, obenem pa je kot naraven material prijazen tudi otroški koži. Z namenom, da so igračke za otroke še bolj zanimive, jim podaljšajo ušesa ali dodajo vrvice ter jih opremijo s simpatično garderobo. Oblačenje in slačenje teh figuric namreč spodbuja otroško domišljijo in ustvarjalnost.
Ker gre za igrače, ki so namenjene tudi najmlajšim (prav tako pa tudi odraslim, ki z njimi dopolnijo interier), sta pred izdelavo opravili potrebna testiranja in si zagotovili certifikat varne igrače (oznaka CE). Najbolj pa sta pozorni prav na izbiro uporabljenih materialov, saj uporabljata zgolj naravne certificirane materiale, kot je lan, pri oblačilih pa se pogosto zanašata na material iz druge roke, prav tako naravnega izvora. Krojne delčke pred šivanjem tudi dodatno varnostno polepita s kopreno, s čimer preprečita izhajanje vlaken iz igrače. Pomembno pozornost namenita čvrstosti šivov in dodatkov na oblačilih, prav tako pa okoljski ozaveščenosti.
»Nekateri kosi oblačil, kot so hlače, so narejeni iz ostankov hlač, ki jih je nekdo že nosil. Največ reciklirava stare jeans ali žametne hlače v mini krila, pajace, mini kavbojke, stare gumbe, trakove, elastike. Uporabljamo tudi ostanke prejic šivanih gobelinov. Verjameva, da si stara ali premajhna oblačila zaslužijo drugo priložnost,« o trajnosti znamke še povesta mati in hči.
Živalice potujejo k lastnikom oblečene v lična oblačila z dodatki, dodatne kose garderobe pa je mogoče tudi naknadno dokupiti. Izbirate lahko med figuricami medveda, miške, lisice, zajčka in mačke, za izdelavo ene same živalice pa je potrebnih več kot 13 ur dela. Odvisno od zahtevnosti šivane figurice in oblačil ter pripadajočih dodatkov. Idej za prihodnost ustvarjalkama ne manjka, sploh bi želeli asortiman figuric še razširiti.
Irena si želi, da bi lahko še več časa posvetila ustvarjanju, torej temu, kar zna najbolje in kar jo najbolj veseli. »Najbolj sva ponosni, da nama je kljub časovni stiski uspelo zbrati pogum in se podati na najino Hi animals pot. Vsakič, ko narediva novo živalico, nama je bolj noro, da to pride iz najinih rok. V prihodnosti si želiva še razširiti najin mali gozd, dodati še kakšno živalico ter jih nadgraditi z drugimi uporabnimi in dekorativnimi izdelki za dom. Tu sva za svoje in nasmehe drugih,« zatrdita še za konec Irena in Hana.