Na robu strnjene vasi, od koder se razteza pogled nad kamniško dolino, je zrasla razgibana hiša, prav tako dinamična, kot njeni lastniki. Že lokacija, na kateri se nahaja objekt, je resnično nekaj posebnega. Medtem ko se za njo razrašča bujen gozd, se skozi zasteklitev odpirajo panoramski pogledi na spodaj ležeče kraje.
V strm teren umeščena hiša se z zastekljenimi površinami odpira proti jugu, s čimer omogoča tudi veličastne 330-stopnjske razglede na okolico. Arhitekt Matej Gašperič je prav s tem namenom hišo umestil na precej skrajni rob parcele, zaradi česar je garaža nekoliko odmaknjena od hiše, z objektom pa jo povezuje urejena pot. Zavidanja vreden rezultat pa je plod zglednega sodelovanja med arhitektom in naročnikoma, ki sta, večinoma tudi sama, uresničila vse zamišljene ideje. Tudi tiste, najbolj nenavadne, kot je v obliki loka oblikovan nadstrešek za avtomobile. Zasaditve na vrtu so delo krajinske arhitektke Sare Peternel.
Sodoben družinski dom odraža veliko ljubezen lastnikov do naravnih, okolju in človeku prijaznih, materialov. Med njimi prednjači les – konstrukcija je namreč izdelana iz smrekovega lesa, smrekove obloge pa tudi v interjerju dopolnjujejo naravne ilovnate omete. Smrekov les je rahlo belo oljen, z namenom, da tudi skozi čas ne bi pridobil značilnega rumenega tona. Fasado prekriva termično modificiran les smreke, ki je zaradi obdelave zaščiten pred škodljivci in gnitjem, obenem pa bo ohranil enoten ten lesa tudi skozi leta. Okenski okvirji so izdelani iz macesna, tako kot zunanje terase, tla v interjerju pa pokriva hrastov parket.
Konstrukcija objekta je skeletna, izolativnost pa dodatno zagotavljajo lesena vlakna, medtem ko jo prezračevana lesena fasada kot dežni plašč ščiti pred vremenskimi vplivi. Objekt je prehoden iz ene strani na drugo, na vsaki strani pa se z okolico povezuje preko terase. Prva se spogleduje s Kamnikom v dolini, druga, obrnjena proti severu, pa omogoča druženje tudi v slabšem vremenu ali sončni pripeki. Po sami zasnovi se hiša kaj dosti ne razlikuje od klasične enodružinske hiše, center dogajanja je osrednji bivalni prostor, intimo omogočajo spalnica in otroška soba ter kopalnica.
Ritem prostora je do potankosti prilagojen željam in potrebam prebivalcev. Največ pozornosti pri načrtovanju je arhitekt namenil spalnici, v kotu katere se razteza tudi jacuzzi. Ta omogoča poglede na Kamniške Alpe, po drugi strani pa so ga umestili tako, da tistih, ki se v topli vodi namakajo, ne dosežejo radovedni pogledi sosedov. V sklopu spalnice je tudi manjša kopalnica za starše, ki je del enotnega prostora.
Shranjevalne površine so inovativno umeščene v niz garderobnih omar, ki pregrajujejo prostor, pa tudi v visoke kuhinjske elemente, oblikovane iz leseno vlaknatih plošč, ki segajo vse do stropa, in celo v obod sedežne garniture. Nekaj posebnega je tudi mreža v mansardi, ki spodbuja igrivost otrok. Posebno mesto v hiši ima otroška soba, ki jo je mogoče po potrebi pregraditi tudi na dva dela. Zasnovana je kot dupleks, kar pomeni, da je mogoče postelje postaviti tudi v mansardo, s čimer se razbremeni površina otroške sobe za igro.
- Arhitektura: Matej Gašperič
- Krajinska arhitektura: Sara Peternel
Članek je nastal v sodelovanju z javno agencijo SPIRIT Slovenija ter s finančno podporo in sodelovanjem Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport.
Več >>> www.uporabimo-les.si
Fotografije: Miran Kambič
Sponzorirana vsebina