Vrtovi, ki jih lastniki sami uredijo okoli svojih domov, pogosto ne izpolnjujejo vseh pogojev, ki veljajo za tamkajšnje okolje oziroma mikrolokacijo vrta. Med najbolj pomembnimi pogoji je lokalno podnebje.

Vrt na slovenski Obali, ki obdaja novo počitniško hišo, je uredil znani oblikovalec vrtov Borut Benedejčič. V desetletjih dela je pridobil izkušnje načrtovanja, pa tudi vzdrževanja vrtov od Goriške prek Krasa do Primorja. Te mu narekujejo izbor rastlin, upoštevanje lege vrta, način zastiranja, pa tudi poznejšo nego vrta. Vse to lahko opazimo tudi na omenjenem vrtu, ki očara tako s cvetjem kot z zimzelenimi rastlinami, ki zagotavljajo, da je vrt živ v vseh letnih časih.

Kot zastor pred mimoidočimi na cesti in proti sosednji hiši so zasadili vednozelene grmovnice in drevesa, značilne za Sredozemlje, kot so lemprika ali zimzelena brogovita, portugalski lovorikovec, lovorikovec, oljčica, oljka, mandarinovec in črnika.

Mlade mandarinovce ščiti zid pred burjo.

Cvetenje od zime do jeseni ponujajo sredozemski polgrmi, kot so rožmarin, sivka, timijani, žajblji in dobra misel. Vtis mehčajo številne okrasne trave, zaradi katerih na vrtu venomer nekaj valovi. Seveda pogled pritegnejo tudi zanesljive cvetoče trajnice in čebulnice, npr. gavre, kadulje in česnove trave ali tulbagije.

Trajnice si delijo prostor s sredozemskimi zelišči in dišavnicami.
Med cvetočimi trajnicami so gavre, ki barvajo vrt od poletja do jeseni.

Največ barvitosti cvetov je na jugozahodnem delu vrta, ki ga pred pogledi s ceste vse bolj skrivajo razraščajoči se zimzeleni grmi. Ta del vrta vzbuja vtis atrijskega vrta, saj je z dveh strani obdan s stenami objektov, dve strani pa zapirajo razraščene žive meje.

Del vrta med hišo in cesto deluje kot atrijski vrt.

Velik del vseh vrtnih delov prekriva zastirka iz peska. Takšen način prekrivanja prsti med rastlinami je značilen za Benedejčičeve vrtove, saj zagovarja tehniko dvojnega zastiranja tal. Tla pokrijejo s platnom, na katerega nasujejo mineralno zastirko avtohtonega izvora. To predstavlja trajnostni pristop k urejanju vrtov na sušnih območjih, poleg pravilnega izbora rastlin. S tem načinom zmanjšajo izsuševanje prsti, zalivanje vrta pa je potrebno le v začetnem obdobju razvoja rastlin. Hkrati takšna zastirka poudarja rastline, ki jih obdaja; naš pogled je usmerja na obliko in barvitost rastlin. Kjer okrasne rastline rastejo na goli prsti ali celo iz trate, opazimo predvsem cvetove.

Močne barvne poudarke prispevajo cvetoče kadulje. 
Česnova trava ali tulbagija je še ena od zanimivih čebulnic, ki izvirajo iz Južne Afrike.

Na nasprotni strani hiše, od koder se odstira pogled na Koprski zaliv, pokriti hodnik pred spalnicami obroblja ozka greda cvetočih trajnic. Pas peska jo ločuje od negovanega travnika. Na njem se razrašča oljčnik.

Na severni strani je pred spalnicami pokrit hodnik, okrašen z nizom cvetočih trajnic.
Okrasne trave prispevajo nenehno gibanje.

Čeprav je vrt še v razvojni fazi, številni prizori že zdaj nakazujejo, da nastaja zelo pisana in skladna tapiserija.

  • Krajinska arhitektura: Borut Benedejčič, PROPEPA
  • Fotografije: Stane Sušnik