Okolica doma zakoncev Knavs se je skozi leta razvila v razkošno oazo. Poleg bujnega drevja in cvetlic so ponos vrta tudi veličasten skalnjak z večtonskimi apnenčastimi skalami, urejen zelenjavni kotiček, ribnik in na robu parcele postavljen skedenj, ki ga je lastnik zasnoval sam.
Mogočne apnenčaste skale na vrtu Lidije in Petra Knavsa iz vasice Hrib – Loški Potok niso samo dekoracija, ampak v prostor prinašajo preplet narave in človeške volje. Kot tihi stražarji stojijo tam, kamor jih je človek s svojo predanostjo in umetelnostjo postavil, hkrati pa ostajajo zveste lokalnemu okolju.
Nič ni prepuščeno naključju
Peter si je priskrbel traktor in posebej zasnoval prikolico, da bi skale lahko sam prestavil iz gozda in jih naselil v vrtni skalnjak. Izbira skale ni bila nikoli prepuščena naključju. Lidija pojasnjuje, da njen soprog izbira le tiste skale, ki niso okrušene in so lepo oblikovane – če skala ni brezhibna, ne sme zasesti prostora, ki ga mogoče že vnaprej vidi pred seboj. Njegovo oko in občutek za prostor zaznavata potencial, ki ga nosi vsak kamen, še preden se ga dotakne, kar je prišlo še posebej do izraza pri veličastni skalnati mizi, ki krasi spodnji del vrta. Ob tej kraljevski skali, ki ob dnevni svetlobi dobi povsem nov lesk, Lidija rada bere, pije kavo in se predaja tihemu objemu okoliške narave. Tla okrog skal sta lastnika prekrila z zastirko: svetel pesek poudari belino apnenca, temno lubje pa ustvari prijeten kontrast in uokviri kamenine v naravno simetrijo. Poleg estetske vloge ima zastirka še eno funkcijo – plevelu preprečuje, da bi se razraščal, in tako poskrbi za skladen, urejen videz.
Zelenjava na višini
Vrt Knavsovih ni le prostor za lepoto – je tudi vir samooskrbe. Na zelenjavnih gredah lastnika pridelata dovolj sveže zelenjave, da zadošča potrebam družine. Vrtnine gojita na manjši njivi in visokih gredah, ki jih je Peter zasnoval iz lesa. »Les mi je bil preveč dragocen, da bi ga zakurili, zato sem Petra prosila, da naj iz njega raje naredi grede,« pripoveduje Lidija.
Za pridelavo zelenjave sta skrbno pripravljeni tudi opora in dekoracija. Ti elementi so več kot le praktični – zagotavljajo oporo rastlinam, hkrati pa povežejo vrt v celovito zgodbo, v kateri se narava in delo človeka prepletata v čudoviti skladnosti.
Voda, v kateri se zrcalijo rastline
Sprehod skozi vrt obiskovalce popelje tudi do ribnika, umeščenega v središču te žive krajinske umetnosti. Tudi vodni motiv je delo domačih mojstrov. Ribnik je sprva obdajal les, ki je sčasoma začel trohneti in ga je Peter pozneje zamenjal s kamnom. Na gladini vode se zrcali odsev bližnjih grmovnic, okrog ribnika so tudi zanimive skulpture.
Privlačen skedenj, ki se spogleduje s sosednjim hribom
Ob robu skalnjaka se odpira pogled na skedenj, ki ga je Peter zgradil iz kamna, opeke in lesa. Prostor pred skednjem spremlja bujno rastlinje, saj Lidija preprosto ne more pustiti praznega prostora. »Okrasni del smo malo razširili z rastlinami, ki so bile že prej posajene v vrtu, in dodali nekaj novih, da se barve lepo povežejo,« razlaga lastnica čarobnega prostora.
Med košnjo travnikov vrt krasijo tudi senene kopice, ki jih spremljajo skulpture s tradicionalno motiviko. Skednju dajejo vizualno oporo okoliški bregovi, ki se dvigajo proti cerkvi svetega Lenarta in Retijski uvali – čudovitemu naravnemu oknu v spokojnost pokrajine. Vrt, rastline in arhitekturne strukture skupaj ustvarjajo brezčasno harmonijo, pri čemer vsak kotiček odseva skrbno premišljeno povezanost narave in človeških sanj.
Fotografije: Jasna Marin